Lehetséges, hogy a Húsvét-sziget őslakói teljesen önálló írásrendszert hoztak létre
2024. február 12. 11:30 Múlt-kor
A Csendes-óceán keleti részén fekvő Húsvét-szigetről származó fatábla megelőzhette az európai gyarmatosítást. A máig megfejthetetlennek bizonyult „rongorongo” írás így egy lehet azon kevés írásrendszerek közül, melyek teljesen izoláltan fejlődtek ki.
Moai szobrok, a Húsvét-szigetek legfurcsább látványosságai
Wikipédia / Bjørn Christian Tørrissen / CC BY-SA 3.0 DEED
Korábban
Egy február elején újonnan publikált tanulmány szerint a Rómában őrzött négy rongorongo tábla közül az egyik a 15. és 16. század fordulójára datálható, ezzel több, mint kétszáz évvel megelőzi az európaiak első, 1720-as érkezését a szigetre.
A Bolognai Egyetem filológusa és a friss tanulmány szerzője, Silvia Ferrara szerint a kutatási eredmények azt az elméletet támasztják alá, miszerint a rongorongo a Rapa Nui szigetlakók eredeti találmánya, mintsem európai hatásra kialakult írás.
Rongorongo fatábla
A bonyolult rongorongo betűk semmilyen módon nem hasonlíthatók az európai karakterekhez, ez is az írásrendszer független fejlődése mellett álló érv. A szakértők véleménye megegyezik arról, hogy egy írásrendszerből való kölcsönzés esetén általában az új rendszer létrehozásánál ragaszkodnak az eredeti írásképhez.
Rapa Nui (ismertebb nevén Húsvét-sziget) majdnem 4000 kilométerre fekszik Chile partjaitól, az első ember 1150 és 1280 között telepedhetett le az eldugott szigeten. Ugyan az európaiak már a 18. század során megvetették lábukat itt, de egészen 1864-ig nem vették észre a helyi betűírást, ami mára csak 27 fatárgyon olvasható. 1869-ben katolikus térítők négy fatáblát küldtek Tahiti püspökének, aki később Európába továbbította azokat.
Ferrara és kollégái radiokarbonos vizsgálatot végeztek négy – egy római apácarend által őrzött –rongorongo írásos fatáblán. A szénizotópos kormeghatározás szerint három fatábla a 18. és 19. században kivágott fákból készült, de a negyedik egészen a 15. század végére datálható.
A szakértő hozzáfűzte, hogy az is elképzelhető, hogy negyedik fatábla alapanyagát a rongorongo megjelenésénél sokkal korábban kivágott „régi fa” adta. Ennek a valószínűsége azonban elég csekély, ugyanis a kivágott fadarabnak kétszáz évig felhasználatlannak kellett maradnia, mielőtt ráírtak.
Az új vizsgálat azt is megállapította, hogy a legrégebbi fatábla anyaga nem a szigeten őshonos fából származik, valószínűleg uszadékfáról van szó.
Rapa Nui régóta híres régészeti rejtélyeiről, ilyenek például a moainak nevezett kőszobrok, vagy a mai napig megfejthetetlennek bizonyuló rongorongo írás.
A rongorongo írás karakterei semmilyen más írásrendszerhez nem hasonlítanak
A filológus szerint négyszáz betűt ismertek fel az összesen 15 ezer fennmaradt rongorongo karakter közül, és egyik sem összekapcsolható más ismert írásrendszerekkel.
A Varsói Egyetem kémikusa, Rafal Wieczorek, aki ugyan nem vett részt a mostani kutatásban, de korábban foglalkozott rongorongo táblákkal, elmondta, hogy az új eredmények nem véglegesek, mégis elég erős érvek szólnak amellett, hogy egy függetlenül kifejlődött írásrendszerről beszélhetünk.
A rongorongo tehát azon kevés írásrendszerek egyike lehet, ami a sumer, egyiptomi és kínai írásokhoz hasonlóan izoláltan jött létre, más írásrendszerek nem befolyásolták kifejlődését.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Váratlan események sorának köszönhetően került a trónra II. Erzsébet tegnap
- Egy ifjú által kilőtt nyílvessző okozta Oroszlánszívű Richárd vesztét tegnap
- Mindent elkövettek az életben maradás érdekében az ostromgyűrűbe zárt Leningrád lakosai tegnap
- Hétévesen lépett először színpadra Blaha Lujza, a „nemzet csalogánya” tegnap
- Szinte egyáltalán nem ismerte az édesanyját a fiatal Marie Antoinette tegnap
- Harc nélkül szerezte meg New Yorkot a hollandoktól Anglia tegnap
- Egy kagylóra hasonlított a függetlenségi háború alatt épített első harci tengeralattjáró 2024.09.07.
- Több mint fél ezer rendházat számolt fel a Rákosi-rendszer 2024.09.07.