Címke: nem-évfordulók
Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
[2024.07.23. 14:20] Hírek
Valószínűleg nagyon kevesen vannak, akiknek az ókori Egyiptom királynőiről elsőként nem Kleopátra ugrik be. Míg azonban ő elsősorban szerelmi ügyei miatt érdekes, a XVIII. dinasztia ötödik fáraója, Hatsepszut uralkodása a stabilitás, a békés fejlődés és a monumentális építészet időszaka volt.
Világhírű kortárs rendező lesz a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendége
[2024.07.04. 11:20] Hírek
A kortárs európai film meghatározó alakja, Wim Wenders lesz a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendége szeptemberben – közölte a Nemzeti Filmintézet szerdán az MTI-vel.
Számos alkalommal sebesült meg, de imádta a csatazajt Sir Adrian Carton de Wiart
[2024.05.14. 14:20] E-folyóirat
Sir Adrian Carton de Wiart közel hat évtizedes szolgálati ideje alatt harcolt a búr háborúban, az első és a második világháborúban, repülőgépét lelőtték, volt hadifogolytáborban, ahonnan megszökött, golyót kapott a koponyájába, a csípőjébe, a lábába, a bokájába, de még a fülét is megroncsolta egy lövedék. Az altábornagyi rangig jutó, Viktória-kereszttel kitüntetett férfi csak az első világháborúban nyolc alkalommal sérült meg, társai elmondása szerint a somme-i csatában a gránátok szegét a fogával húzta ki, s megmaradt kezével dobta el. Önéletrajzi kötetében így írt: „őszintén szólva élveztem a háborút”.
Órákon keresztül „hallgatta ki” egy lázadó fejét Haiti diktátora
[2024.04.28. 09:50] Hírek
A haiti iskolások minden reggel egy félelmetesen abszurd Miatyánk-parafrázissal indították a napot François „Papa Doc” Duvalier rémuralma idején. Hogyan lett az elismert és köztiszteletben álló orvosból néhány év alatt az egész országot rettegésben tartó diktátor, akitől még közeli szövetségesei is féltek?
Véres ámokfutással végződött az El Doradót kereső spanyol nemes őrületbe fordult kalandja
[2023.08.30. 14:25] Hírek
Egy vagyontalan spanyol nemes átkel az Atlanti-óceánon, hogy megcsinálja szerencséjét a 16. századi Amerikában. Expedícióra indul, hogy felkutassa El Doradót, de valódi célja nem a legendás aranykirályság meglelése, hanem a mindenekfeletti hatalom megragadása volt.
Egyik pillanatról a másikra csapott le a történelem leghalálosabb tornádója
[2023.06.24. 15:05] Hírek
1989 április 26-án Banglades Manikgandzs körzete fölött felhők gyülekeztek az égen, de az érkező zivatar a rég várt eső mellett más, katasztrofális következményekkel is járt. Este fél hét körül egy tornádótölcsér ért földet Daulatpur városa mellett, és apokaliptikus mértékű pusztítást vitt véghez.
Libáért indult Sümegre, nyugati kémnek bélyegezve tért haza Párizsból Psota Irén
[2023.06.24. 10:35] Hírek
Az 1956-os forradalom leverését követően az újjászerveződő politikai rendőrség kiemelt figyelemmel követte azon honfitársaink sorsát, akik jóllehet a harcok során elhagyták Magyarországot, de rövid időn belül hazatértek.
Egy elképesztő disszidálás igaz története
[2023.06.17. 17:05] Hírek
A forrásközlemény a Kádár-korszak egyik különösen élelmes módon kitervelt és végrehajtott disszidálásának izgalmas történetét mutatja be: egy éppen a sorkatonai szolgálatát teljesítő magyar állampolgár 1980. március 26-án a hajnali órákban ellopta a budapesti szovjet nagykövetség autóbuszát, majd Hegyeshalomnál áttörve a határt egészen Schwechatig száguldott vele.
Egyenrangú szellemi társat is keresett szeretőiben Nagy Katalin cárnő
[2023.04.21. 11:20] Hírek
Sok hamis legenda kering az orosz történelem egyik legjelentősebb uralkodónőjének szerelmi és magánéletéről. Katalin azonban nem volt leszbikus, nem volt szodomita, nem volt nimfomániás, csupán egy asszony volt, aki úgy élt, ahogy a felvilágosodás korának uralkodói általában.
Talán sohasem tudjuk meg, mi miatt fordult vissza Hannibál Róma kapujában
[2023.03.20. 18:13] E-folyóirat
Hannibál a Róma ellen vívott második pun háború kezdetén sikert sikerre halmozott, ám amikor a végső csapást is bevihette volna ellenségének, megtorpant.
Halál és pusztítás követte az El Doradót kereső őrült nemes minden lépését
[2023.01.09. 18:09] Hírek
Egy vagyontalan spanyol nemes átkel az Atlanti-óceánon, hogy megcsinálja szerencséjét a 16. századi Amerikában. Expedícióra indul, hogy felkutassa El Doradót, de valódi célja nem a legendás aranykirályság meglelése, hanem a mindenekfeletti hatalom megragadása volt.
Már Pearl Harbor előtt is harcolt a német U-Bootok ellen az Egyesült Államok
[2023.01.01. 15:57] Hírek
Habár Németország igyekezett az elsőhöz hasonlóan kihasználni U-Bootjai potenciálját a második világháborúban is, az „atlanti csata” azonban gyakorta háttérbe szorul a konfliktus egyéb összecsapásai mögött.
Eleinte isteneknek hitték a spanyol hódítókat az aztékok
[2022.12.30. 08:51] Hírek
1518-ban Diego Velázquez, Kuba kormányzója egy veszélyes expedíció vezetésével bízta meg Hernán Cortést, majd az utolsó pillanatban visszavonta döntését. A 33 éves kalandvágyó fiatalember megmakacsolta magát, és a parancs ellenére elindult seregével küldetésére, amelynek végén lábuk előtt hevert az Azték Birodalom.
Az örök élet titkát is kutatták a középkori alkimisták
[2022.11.07. 18:02] Hírek
A középkor műveltebb és kíváncsibb emberei törekedtek arra, hogy valami olyasmit fedezzenek fel, ami az emberiség szempontjából hasznos lehet. Közülük is kiemelkedtek az alkimisták, akik a kor filozófiai és tudományos ismereteivel felvértezve vágtak neki annak, hogy valami újat alkossanak.
Nyugati kémnek tartották Psota Irént a forradalom leverése után
[2022.10.12. 08:50] Hírek
Az 1956-os forradalom leverését követően az újjászerveződő politikai rendőrség kiemelt figyelemmel követte azon honfitársaink sorsát, akik jóllehet a harcok során elhagyták Magyarországot, de rövid időn belül hazatértek.
Popkulturális ikonná vált az egész életében fájdalmakkal küzdő Frida Kahlo
[2022.10.04. 14:50] Hírek
A XX. század egyik legegyedibb művészének élete sorscsapások sorozata volt. Frida Kahlót testileg betegségek és balesetek gyötörték, lelkét pedig az ezekből következő csalódások. Nyugalmat otthonaiban sem talált, előbb szülei, utóbb saját feszültségekkel teli házassága miatt.
Magyar „aranyásók” a Vadnyugaton
[2022.09.24. 16:20] Hírek
„Örömmel jegyzem fel, hogy valamennyi itt tartózkodott hazánkfia meggazdagodott” – írta Xantus János a San Franciscó-i kis magyar kolónia tagjairól, akik filmvászonra kívánkozó sikertörténetet írtak az amerikai Vadnyugaton a XIX. század közepén.
Így változott meg a tiszai fürdőkultúra a 20. században
[2022.08.30. 13:30] Hírek
Magyarország nagyobb folyói mentén sokfelé találkozhatunk olyan üdülőövezetekkel, amelyek a szabadidő eltöltésének sajátos lehetőségeit kínálják azok számára, akik ezekben a térségekben nyaralóval vagy víkendházzal rendelkeznek.
Trónörökösrablás és palotaforradalom az Árpád-házban
[2022.08.24. 15:00] Hírek
1272. augusztus és szeptember fordulója táján, alighanem néhány nappal vagy héttel IV. László király megkoronázása előtt a magyar főurak egy csoportja fegyveres támadást intézett V. István özvegye, Erzsébet királyné Székesfehérvár közelében állt udvarháza ellen.
Izgalmas korrajz a XVIII. századi Debrecenről egy angol utazó tollából
[2022.08.15. 08:55] Hírek
A XVIII. századi Magyarországról szóló, külföldi utazók által készített útleírások közül megkülönböztetett figyelmet érdemel Robert Townson 1797-ben Londonban megjelent Travels in Hungary in the year 1793 című munkája.
Középkori trónok harca: II. András és IV. Béla konfliktusai
[2022.08.09. 14:50] Hírek
Ha a XIII.századi uralkodók névsorára pillantunk, akkor azt láthatjuk, hogy – a magyar történelem során először – egymást követően három alkalommal is az elhunyt uralkodó fia követte az apját a trónon. Ez azonban nem jelentette azt, hogy ne lettek volna családi viszályok.
Gyilkos Colt és bizarr párbaj: két izgalmas történet a forgótáras pisztolyok őskorából
[2022.08.06. 16:21] Hírek
1841 júniusában az erős szél miatt a hajók napokig vesztegeltek a kikötőben. A Kalamazoo postahajó matrózai felfigyeltek a raktérből áradó bűzre. A dokkmunkások hamarosan előkerítették és felnyitották a leggyanúsabb poggyászt, amelyben egy sóval borított holttestet találtak.
A diktátor veje
[2022.08.03. 10:25] Hírek
Olasz kiadói közhely, hogy a fasizmusról és Mussoliniról nincs annyi könyv, amennyit ne lehetne ki- és eladni. A fasiszta rezsim vezéralakjai közül pedig kevés olyan izgalmas, vitatott, drámai, ellentmondásos személyiség akadt, mint a Duce veje és áldozata, gróf Galeazzo Ciano (1903–1944).
Együtt pergő szemek a homokórában: a Záray–Vámosi házaspár
[2022.08.02. 14:50] Hírek
Sokaknak volt példaképe a Kádár-rendszerben a Záray–Vámosi házaspár, s nemcsak művészileg, hanem emberileg is. A sikert sikerre halmozó duó a táncdalénekesek első generációjához tartozott 1945 után, így ők voltak a korabeli celebek akkor, amikor ehhez még értéket kellett produkálni.
Ma sem tudni biztosan, mi állíthatta meg Hannibált Róma kapujában
[2022.07.27. 16:20] Hírek
Az ókor egyik legnagyobb hadvezére Kr. e. 217-ben meghozta a történelem egyik legvitatottabb döntését. Hannibál a Róma ellen vívott második pun háború kezdetén sikert sikerre halmozott, ám amikor a végső csapást is bevihette volna ellenségének, megtorpant.
Bebalzsamozott kedvencek: állatmúmiák az ókori Egyiptomban
[2022.07.06. 16:22] Hírek
Néhány naposan leölt kisállatok tízezrei, luxuskörülmények között élő bikák, állatmúmia-biznisz, jóstehetséggel megáldott krokodilok. Mumifikálási láz az ókori Egyiptomban.
Járványok és klímaváltozás okozta Róma végzetét
[2022.06.24. 19:20] Hírek
Kyle Harper, a University of Oklahoma fiatal professzora tavaly megjelent könyvének címe The Fate of Rome, amit ez esetben „fátumnak” vagy „végzetnek” kellene fordítanunk. Kitűnően megírt, szellemes és szórakoztató könyve akár paradigmaváltást is jelenthet a római korral foglalkozó történetírásban.
Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
[2022.06.24. 16:20] Hírek
A rögbit Magyarországon gyakran összekeverik az egyre népszerűbb amerikai focival, vagy egyszerűen csak egy nagyon durva sportnak tekintik. Ezek a sztereotípiák, tévesztések a filmekben, az irodalmi művekben is tetten érhetőek.
Az amerikai magyarság Trianon-kultusza
[2022.06.18. 16:30] Hírek
Az 1945 utáni szovjet megszállás időszakában a trianoni szimbolika használata tabunak számított, a Trianonról való nyilvános párbeszéd megszűnt, „rendszerellenes”-sé vált. A kommunista diktatúra a békediktátum által okozott trauma teljes elfojtásával próbálta a nemzettudatot szocialista hazafiságra cserélni
A börtönteóriától a szifiliszig: miért vakult meg Wesselényi Miklós?
[2022.06.12. 16:30] Hírek
Wesselényi Miklósról a történeti emlékezet elsősorban pár történetet és hívószót őrzött meg. Ezek közül az egyik elem a báró megvakulása, amit – annak ellenére, hogy csak két hónapot töltött fogságban – a börtönbüntetés egyenes következményeként leíró mítoszként is ismerünk.
„A vének bujaságra, a leánykák erszényre néznek” – özvegysorsok a XVIII. században
[2022.06.11. 16:30] Hírek
Egészen a közelmúltig az élet természetes rendjének az számított, hogy a férfi és a nő kapcsolata a házasságkötéssel teljesedik be. Ideális esetben a házasság intézménye mindkét fél számára érzelmi, anyagi és társadalmi biztonságot nyújtott, természetesen kinek-kinek a nemi szerepek által meghatározott módon.
Hősként tűrte Haynau börtönét Kossuth Zsuzsa, a sebesült katonák önzetlen ápolónője
[2022.06.07. 15:01] Hírek
Kossuth Zsuzsa valós, de regényes alakja egy harcos, kemény, modern nőtípust idéz elénk. Törékeny alkatával hatalmas tettetek hajtott végre. Nem rettent vissza semmitől.
A fal túloldalán: a Roosevelt-ház asszonyai
[2022.05.31. 14:50] Hírek
Franklin Delano Roosevelt és Eleanor Roosevelt neve bizonyára sokaknak cseng ismerősen. Franklin édesanyjáról azonban kevesebbet hallunk, pedig Sara Delano Roosevelt meghatározó szerepet játszott a házaspár életében.
A tábornok neje. Görgei Artúr felesége, Adèle Aubouin
[2022.05.29. 16:07] Hírek
A 19. század nagy magyarjainak családi életéről viszonylag sokat tudunk. Közismert Széchenyi István rajongó szerelme Seilern Crescentia iránt, Batthyány Lajos feleségének, Zichy Antóniának a közéleti szerepvállalása is köztudott. Ugyanakkor szinte egyáltalán nem rögzült a magyar történeti köztudatban Görgei Artúr feleségének, az elzászi francia születésű Adèle Aubouin-nek az alakja.
Véres ámokfutássá vált az El Dorádót kereső őrült spanyol nemes kalandja
[2022.05.29. 08:51] Hírek
Egy vagyontalan spanyol nemes átkel az Atlanti-óceánon, hogy megcsinálja szerencséjét a 16. századi Amerikában. Expedícióra indul, hogy felkutassa El Doradót, de valódi célja nem a legendás aranykirályság meglelése, hanem a mindenekfeletti hatalom megragadása volt. Vérrel írja bele nevét a történelem könyvébe: több mint hetven ember halála szárad a lelkén, köztük három papé és négy nőé. A róla szóló legenda szerint a venezuelai partoknál, ahol saját emberei végeztek vele, olykor még ma is megjelenik a szelleme.
A japánok is tisztelték az amerikai flotta nehezen elpusztítható Pokolmacskáit
[2022.05.27. 08:53] Hírek
Hiába gyújtották fel vagy találták el a motorját, a második világháború legsérülésállóbb vadászgépe, a Grumman F6F Hellcat – az ellenséget a végletekig demoralizálva – szinte mindent túlélt. Bár esztétikailag nem magaslott ki társai közül, jóval nagyobb biztonságot nyújtott, mint „csinosabb” ellenlábasai.
Kettős játszmát folytatott semlegességéért Törökország a II. világháborúban
[2022.05.25. 16:20] Hírek
Az 1920-as évek folyamán konszolidálódó atatürki Törökország földrajzi pozíciójánál fogva természetes volt, hogy magára igyekszik vállalni a hajdani birodalom szerepeinek egy részét, azonban a modern kor kihívásaival az új országnak is nehéz küzdelmet kellett folytatnia.
„...a házzal együtt mi is repültünk” – így pusztított a világ leghalálosabb tornádója
[2022.05.25. 09:20] Hírek
1989 április 26-án Banglades Manikgandzs körzete fölött felhők gyülekeztek az égen, de az érkező zivatar a rég várt eső mellett más, katasztrofális következményekkel is járt. Este fél hét körül egy tornádótölcsér ért földet Daulatpur városa mellett, és apokaliptikus mértékű pusztítást vitt véghez.
Divatosra fűzve: a darázsderék tündöklése és bukása
[2022.05.24. 14:50] Hírek
A ruha az egyéniség lakóhelye, írja Balzac Az elegáns élet fiziológiája című elmélkedésében. De vajon egyéniséget fejez-e ki a divatkövető magatartás? Mit tekinthetünk egyáltalán divatnak, ugyanakkor része lehet-e annak egy olyan ruhanemű, amely rejtve volt a kíváncsi tekintetek elől?
Kölcsönösen előnyös szövetséget kötött az Egyesült Államok és az olasz alvilág a II. világháborúban
[2022.05.23. 18:02] E-folyóirat
A második világháború alatt az Egyesült Államok legfontosabb feladatának az tűnt, hogy biztosítsák a különböző fronton harcoló alakulatok utánpótlását.
Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
[2022.05.22. 19:20] Hírek
Azzal kapcsolatban, hogy Horthy Miklós miért is választotta a tengerésztiszti pályát, egyetlen forrással rendelkezünk. A volt kormányzó emlékiratai szerint: „amikor elhatároztam, hogy tengerésztiszt leszek, dehogyis gondoltam tengeri csatákra és győzelmekre, csupán arra vágytam, hogy a széles nagy világot megismerhessem.
Egészséges erotika – szex a szocializmus évtizedeiben
[2022.05.17. 16:20] Hírek
Mivel a Kádár-kor Magyarországa szinte semmiben nem különbözött a korábbi évtizedek/évszázadok Magyarországától, az e rendszerben élők is ugyanúgy vágytak az intim együttlétekre, mint felmenőik. A rendszer idővel felismerte, hogy a magyarok még mindig szeretik a szexet, és ezt bizony kezelni kel.
„Legalább a kerete megvan” – a Mona Lisa elrablásának hihetetlen története
[2022.05.14. 16:20] Hírek
Manapság már rendkívüli biztonsági intézkedésekkel óvják a Louvre-ban Leonardo da Vinci legismertebb alkotását, a Mona Lisát. Erre a párizsi múzeumnak minden oka megvan, hiszen 1911-ben a festményt egész egyszerű módszerekkel lopták el.
Baljós események jelezték előre az Azték Birodalom bukását
[2022.05.11. 16:25] Hírek
1518-ban Diego Velázquez, Kuba kormányzója egy veszélyes expedíció vezetésével bízta meg Hernán Cortést, majd az utolsó pillanatban visszavonta döntését. A 33 éves kalandvágyó fiatalember megmakacsolta magát, és a parancs ellenére elindult seregével küldetésére, amelynek végén lábuk előtt hevert az Azték Birodalom.
Eladó az Eiffel-torony! Victor Lustig legendás átverései
[2022.05.07. 16:20] Hírek
Vannak olyan ikonikus épületek, amelyek nemcsak egy-egy korszakot határoznak meg, hanem egy országot vagy egy várost is. Némelyiket, mint például a New York-i Szabadság-szobrot a világ minden részén ismerik. Hasonló szerepet tölt be az Eiffel-torony, amely Franciaország, közelebbről pedig Párizs jelképének számít.
Küszködés és gyengédség: Marilyn Monroe és Arthur Miller tragikus kapcsolata
[2022.04.30. 16:25] Hírek
Amikor Marilyn Monroe és Arthur Miller először találkozott 1951-ben az Annyi idős vagy, amennyinek érzed magad című film forgatásán, egymás iránti érdeklődésük azonnal feltámadt. Miller viszont akkor még első feleségével, Mary Slatteryvel élt.
A Csatorna – Anglia, Franciaország és a tengeri határ létrejötte a XVIII. században
[2022.04.27. 09:49] Hírek
A természet olyan földrajzi alakzatban helyezte el Angliát és Franciaországot, amely szükségszerűen örökös versengést váltott ki közöttük. J. R. Seeley történész (1884) egyenesen egy második százéves háborúnak tekintette az 1688–1815 között zajló gigantikus rivalizálást a két fél között. Igaz, közben voltak békés időszakok, és háborúk idején is éltek a cserekapcsolatok.
Gazdag ajándékokkal bocsátotta útjukra megunt szeretőit Nagy Katalin cárnő
[2022.04.26. 14:20] Hírek
Sok hamis legenda kering az orosz történelem egyik legjelentősebb uralkodónőjének szerelmi és magánéletéről. Katalin azonban nem volt leszbikus, nem volt szodomita, nem volt nimfomániás, csupán egy asszony volt, aki úgy élt, ahogy a felvilágosodás korának uralkodói általában.
Erdélyi fatányéros orosz jazzel: a budapesti vendéglátás gyöngyszemei a húszas-harmincas években
[2022.04.24. 09:50] Hírek
Budapest mindig is soknemzetiségű város volt, aminek köszönhetően étkezési kultúrája is igen változatos képet mutatott. A XX. század első felében aztán az újabb betelepülők még színesebbé és izgalmasabbá tették a hazai éttermek, kávéházak kínálatát.
Ami elhozta a nyár nélküli évet: a Tambora kitörése
[2022.04.19. 09:50] Hírek
207 évvel ezelőtt az akkor már évek óta forrongó indonéziai Tambora vulkán robbanásszerűen kitört, elpusztítva maga körül Sumbawa szigetét, és több mint száz köbkilométernyi hamut és törmeléket szórva a légkörbe, amelynek hatását az egész bolygó megérezte.