2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: január  •  Nap: 07
36 találat
[1]

1336. január 7.

A Babonićok és a Kőszegiek szövetséget kötnek II. Albert és Ottó osztrák hercegekkel

Károly Róbert hosszú küzdelemben számolt le az oligarchákkal. Ezekben a harcokban számíthatott a délvidéki Babonić család támogatására. A Kőszegi famíliára az 1310-es évek második felében mérrt súlyos csapásokat. A konszolidáció után a Babonićok az uralkodó ellen fordultak és a Kőszegiek is fellázadtak. Küzdelmükben számíthattak a Habsburgokra is, akik nem nézték jó szemmel Károly Róbert egyre aktívabb külpolitikáját. A magyar uralkodó a visegrádi királytalálkozón kereskedelmi és politikai szövetséget kötött a cseh és a lengyel uralkodóval. Ez súlyosan sértette Bécs árumegállító jogát, mivel az új útvonalak elkerülték a várost. A nyugat-magyarországi lázadáson a király hamar úrrá lett, és a János cseh királlyal karöltve bűntetőhadjáratot indított Ausztria ellen.

[2]

1468. január 7.

Viktorin morvaországi helytartó apja, Podjebrád György cseh király nevében hadat üzen III. Frigyes német-római császárnak

[3]

1536. január 7.

Meghal Aragóniai Katalin, VIII. Henrik első felesége

[4]

1558. január 7.

Calais-t elfoglalják a franciák

A franciák beveszik Calais-t, az utolsó angol kézen lévő francia várost. Ezzel végleg lezárul a franciák és angolok közötti szárazföldi konfliktus.

[5]

1566. január 7.

Antonio Michele Ghislieri-t V. Pius néven pápává választják

Antonio Michele Ghislieri 1504. január 27-én született egy piemonti kisvárosban, Boscóban. Tizennégy éves korában belépett a domonkos rendbe. Teológiai tanulmányainak befejeztével Bolognában 1528-ban pappá szentelték. Lombardiai tartományfőnökségének idején rettenthetetlen és kérlelhetetlen inkvizítornak ismerhették meg a területen található egyházmegyék lakosai. Elöljárói felfigyeltek rá, és 1550-ben Rómába rendelték a római inkvizíció általános biztosának. Caraffa bíboros, az addigi főinkvizítor 1555-ban IV. Pál néven pápa lett, s munkatársát, Ghislierit előbb Nepi-Sutri püspökévé, majd bíborossá, végül főinkvizítorrá nevezte ki. Ghislieri a következő pápa, IV. Pius szemében kegyvesztett lett, melynek jeleként a pápa eltávolította Rómából, és Mondovi püspökévé tette. A mellőzés éveiben mint püspök a trienti zsinat rendelkezéseinek megvalósításán fáradozott. 1566. január 7-én azonban a bíborosi testület őt választotta pápának. Az V. Pius nevet választotta. Vele kezdődött a XVI. századi refomrpápák sora. Fő céljának az egyház és a vallási élet megújítását tekintette. Egyszerűsítette a pápai háztartást, csökkentete az udvartartás létszámát. Komoly küzdelmet folytatott a simónia minden formája ellen. szívén viselte a római lakosság valláserkölcsi színvonalának emelését. 1566-ban megjelentette a Római Katekizmust, sokat tett az oszmánok elleni összefogásért. Pápasága alatt aratott nagy győzelmet a keresztény flotta a törökök felett Lepantónál (1571). 1572. május 1-jén halt meg, sírja a római Santa Maria Maggiore-bazilika egyik jobboldali mellékkápolnájában található X. Kelemen pápa boldoggá (1604), XI. Kelemen pedig szentté (1644) avatta.

[6]

1598. január 7.

Borisz Godunov lesz Oroszország cárja

Fjodor Ivanovics halála után Oroszország cárja Borisz Godunov lett. Godunov 1551 körül született. A hiányosan fennmaradt forrásokból nem lehet rekonstruálni a család történetét. Godunov IV. (Rettegett) Iván udvarában kezdte a pályafutását, végül a cári palota őrségének kapitánya lett. 1588-ban ő lett Fjodor Ivánovics gyámja, ő azonban örökös nélkül elhunyt, és vele együtt kihalt a Rurik-dinasztia is. Borisz Godunov uralkodása alatt számos problémával kellett szembenéznie. Ezek közül legsúlyosabb a lengyel-litván invázió volt. A csapatok kihasználva a parasztfelkeléseket egészen Moszkváig nyomultak előre. Komoly kihívást jelentett Ál-Dimitrij megjelenése is, akit az orosz nép egy része a törvényes cárnak tartott. (Ő egyébként IV. Iván egyik fiának adta ki magát.) Borisz Godunov 1605. április 13-án halt meg Moszkvában. Alakjáról Muszorgszkij írt operát, amelyet 1874-ben mutattak be.

[7]

1610. január 7.

Galileo Galilei felfedezi és elnevezi a Jupiter négy holdját: az Io-t, az Európát, a Ganymedes-t és a Callistot

[8]

1619. január 7.

Meghal Nicholas Hilliard, angol festő

[9]

1777. január 7.

Megszületett Lorenzo Bartoloni olasz szobrász

A vernio-i művész Firenzében, majd 1797-től Párizsban tanult. Párizsban Napóleon számára dolgozott, elkészítette a császár mellszobrát, megmintázta a Vendome-oszlopon az austerlitzi csata reliefjét. 1818-ban Napóleon megbízásából Carrarában szobrásziskolát alapított. 1839-től Firenzében telepedett le, a művészeti akadémia tanára volt. Női aktszobrai és mitológiai szoborcsoportjai a firenzei Palazzo Pittiben, és a Modern Művészeti Múzeumban láthatók. Firenzében hunyt el 1850. január 20-án.

[10]

1785. január 7.

A Jean Pierre Blanchard és dr. John Jeffries által készített léggömbbel a történelemben először repülik át a La Manche csatornát

[11]

1826. január 7.

Meghal Igaz Sámuel író

Erdőbényén született 1786. október 13-án. A debreceni református kollégiumban fejezte be tanulmányait 1805-ben. 1810-től Tisza Lajos nevelője volt Geszten, Debrecenben, majd Bécsben. Az osztrák fővárosban ismerkedett meg Márton Józseffel, akinek bíztatására letelepedett a városban. A magyar irodalom pártfogójaként 1822-ben Zsebkönyv címmel szépirodalmi almanachot alapított. 1824-ben kiadta a Magyar Kurir irodalmi melléklapját, a Kedveskedőt. 1823-26-ban nehéz anyagi feltételek között megjelenttette a Hébe című irodalmi zsebkönyvet, amelyben írásai közül is közölt néhányat. 1826-ban irodalom tanárnak hívták Debrecenbe, de hirtelen halála miatt már nem tudta elfoglalni a tanszéki állást. Pályafutásának tragédiája éppen az volt, hogy a magyar irodalmi élet központja működése idején Pestre tevődött át.

[12]

1843. január 7.

Megjelent a Honderű című szépirodalmi és művészeti hetilap első száma

Az állandó divatmellékletet is közlő lap, amelyet Petrichevich Horváth Lázár szerkesztett, kezdeti célkitűzése az arisztokrácia megnyerése volt a a magyar nyelv- és irodalom támogatására. A hetenként egyszer jelentkező Honderű kiállítása pompás volt: egyszerűségében elegáns, nyomása szép és gondos, s a francia divatrajzok a valóságos díszei lettek. Fénykora 1844-re esett, amikor (ekkor írt számára Petőfi is) fő erőssége a szépirodalom volt. Értekezéseket, színikritikákat, műbírálatokat és külföldi híreket is közölt. 1845-től Petőfi elleni támadásaival, majd 1846-tól, amikor Nádaskay Lajos lett a hangadó, népszerűsége jelentősen csökkent. Mégis érdeme volt, hogy - legalábbis a kezdeti időkben - növelte a magyar irodalom olvasótáborát. A Honderű 1848. árilis 2-án megszűnt. Utódjaként jelent meg április 6-án a Reform című lap.

[13]

1845. január 7.

Megszületett III. Lajos, az utolsó bajor király

A Wittelsbach-dinasztia Zweibrückeni ágából származó Lajos (teljes német nevén Ludwig Leopold Joseph Maria Aloys Alfred) Münchenben született. Mária Teréziát, az Este-család osztrák ágához tartozó Ferdinánd főherceg lányát 1868-ban vette feleségül. Amikor 1912 decemberében apja, Luitpold meghalt, átvette tőle a régens szerepét, hogy elmebeteg unokatestvére I. Ottó király helyett uralkodjék. 1913. november 5-én bár Ottó még élt, felvette a királyi címet. Lajost főként a mezőgazdaság és a közlekedés fejlesztése érdekelte, de - hűen a Wittelsbachok hagyományához - a művészeteket is támogatta. Az I. világháborúban csak a lehető legkisebb szerepet vállalta, bár 1917-től ellenezte Erich Ludendorffnak, a birodalmi német hadsereg tényleges irányítójának katonapolitikáját. A szocialista Kurt Eisner vezette bajor felkelés teljesen váratlanul érte Lajost. Bár nem mondott le a trónról, 1918. november 13-án, polgári és katonai tisztségviselőit felmentette hűségesküjük alól. Megkeseredett emberként, száműzetésben halt meg Magyarországon 1921. október 18-án. (A sárvári uradalomnak felesége, Mária Terézia főhercegnő révén volt a birtokosa.)

[14]

1858. január 7.

Megszületett Eliezer Ben-Jehuda litván származású nyelvész

A héber nyelv megújítója elsőként ismerte fel, hogy a hébert kulturális, szellemi médiumból a mindennapi érintkezés nyelvévé kell tenni, egy normális nemzetnek normális nyelvre van szüksége. 1881-ben családjával Palesztinába költözött, ami akkor egyedülálló lépés volt. 1884-ben héber nyelvű folyóiratot indított, 1890-ben részt vett a Héber Anyanyelvi Bizottság megalakulásában. A 17 kötetes Teljes Ó- és Új-héber Szótár számos kötetét ő állította össze, a munka 1910-ben kezdődött, s özvegye és fia fejezte be 1959-ben. Tanulmányaiban új kifejezések százaival gazdagította a héber nyelvet, megkönnyítve a kapcsolatot a modern világgal. 1908-ban adta ki első héber nagyszótárát.

[15]

1867. január 7.

Megszületett Carl Laemmle amerikai filmproducer, az Universal Pictures megalapítója

[16]

1873. január 7.

Megszületett Adolph Zukor amerikai filmmágnás

A magyar származású amerikai filmgyáros Ricsén látta meg a napvilágot. Tizenöt éves korában kivándorolt Amerikába. Előbb egy szőrméshez szegődött, majd önálló szűcsműhelyt nyitott. Megérezve azonban a filmben rejlő üzleti lehetőséget, műhelyét megtartva betársult egy filléres bódéba, ahol háromperces mozidarabokat lehetett megtekinteni. Később Marcus Loew-vel, a későbbi mozikirállyal szövetkezve mozihálózat-társaságot épített ki. Zukor 1912-ben az Erzsébet királynő című francia film amerikai forgalmazási jogainak megszerzésével kezdett hozzá nagyobb lélegzetű vállalkozásához. 25000 dollárt kockáztatott, hogy a Sarah Bernhardt főszereplésével készített, akkoriban példátlanul hosszú (kétezer méteres) filmfelvétellel meghódítsa a közönséget. Az előadás elsöprő sikert aratott. Zukor még abban az évben megalakította a Paramount Pictures elődjét, a Famous Players Pictures in Famous Plays Company-t (Híres színészek híres darabokban Rt.). 1914-ben már évi harminc film készítésére képes csoportot verbuvált, s a Broadwayn megnyílt 3500 személyes mozipalotája, a Standard. Később Los Angeles külvárosában, Hollywoodban kibérelte egy narancsfarm gazdasági épületét, ott rendezte be az első stúdiót. Bevezette a kizárólagosságot, színészei (Pola Negri, John Barrymore, Gary Cooper) más cégek számára nem dolgozhattak. A stúdió 1916-ban bekebelezte a Paramount Picturest, s az ő elnökletével létrejött a Paramount Pictures Corporation. A hangosfilm megjelenése azonban megrendítette a Paramount helyzetét, az 1930-as 18 millió dolláros nyereség 1932-re 21 milliós deficitté változott. Hároméves kényszerszünet után újraindult a vállalkozás, s bár az elnök Zukor maradt, a tényleges irányítás a Wall Street-i Morgan-bankház kezébe került. A televízió megjelenése is érzékenyen érintette a Zukor-birodalmat. Hogy az új helyzetet a maguk javára fordítsák, szövetkeztek az ABC tévétársasággal, ami nem kis hatalmat és befolyást jelentett. 1966-ban a stúdió a Gulf and Western Industries nevű konszernbe olvadt, ismert nevét azonban ezután is megtartotta, további sikereket aratva (Love Story, A keresztapa, a Travolta-filmek, Az elveszett frigyláda fosztogatói). A Paramount a nagy stúdiók közül elsőként vált egyetemes vállalkozássá. Alapítója 1949-ben életművéért Oscar-díjat kapott. Los Angeles-ben hunyt el 1976. június 10-én.

[17]

1873. január 7.

Megszületett Charles Péguy francia költő

Orléans-ban látta meg a napvilágot. Fiatalon a Szocialista Párt aktivistái közé állt, elfordult a mozgalomtól, s a katolicizmushoz közeledett. E fordulat jól nyomon követhető életművén is: 1897-ben írt Jeanne d'Arc című drámájában még az `egyetemes szocialista köztársaság` létrejöttéért szállt síkra, míg 1910-ben a művet átdolgozta, s a Jeanne d'Arc szeretetének misztériuma című drámája már vallásos világnézetről tanúskodott. Több tanulmányt is írt, például Corneille-ről és Victor Hugóról, valamint a történetírásról, amely Clio, a történelem és a pogány lélek párbeszéde címmel jelent meg. Az I. világháború kezdetén, 1914. szeptember 5-én, a Marne menti csatában hősi halált halt. Több műve csak halála után jelent meg, verseit magyarra többek között Illyés Gyula fordította.

[18]

1882. január 7.

Meghal Nyizsnyay Gusztáv zeneszerző

Lengyel eredetű nemesi családból származott. Szülővárosában, Egerben és Kassán végezte tanulmányait, ezután nevelő volt. Részt vett a szabadságharcban. 1859-ben Hódmezővásárhelyen dalárdát alapított. Dalait saját gitárkíséretével adta elő, ezért `magyar trubadúr`-nak nevezték. Mintegy 70 műve ismert, számos csárdást írt. Dalgyűjteményei Dalvirágok, illetve Nefelejcsek címmel jelentek meg. Hódmezővásárhelyen érte a halál.

[19]

1899. január 7.

Megszületett Francis Poulenc francia zeneszerző

[20]

1906. január 7.

Megalakul a Magyarországi Földmunkások Országos Szövetsége

  • Elnöke: Csizmadia Sándor,
  • másodelnök: Buchinger Manó.

    [21]

    1919. január 7.

    Sikertelen puccskísérletet szervez a hadügyminiszter

    Gróf Festetics Sándor hadügyminiszter sikertelen puccskísérletet szervez néhány katonatiszt bevonásával.


    Ugyanezen a napon ülésezik a Magyar Szociáldemokrata Párt pártválasztmánya a kormányválság ügyében. Mivel nem tud határozni, hogy az új kormányban a párt részt vegyen-e, a kérdést döntésre a Budapesti Munkástanács elé terjeszti.
    Eközben már a csepeli Weiss Manfréd gyár vezetését munkástanács veszi át s megjelenik a Kommunisták Magyarországi Pártjának ifjúsági hetilapja, az Ifjú Proletár első száma.

    [22]

    1925. január 7.

    Megszületett Gerald Durell brit természettudós, író

    [23]

    1926. január 7.

    Az MSZDP a kormány lemondását követeli

    A Magyarországi Szociáldemokrata Párt nemzetgyűlési képviselői és a pártvezetés a frankhamisítási ügyre hivatkozva követeli

    • a kormány lemondását,
    • a nemzetgyűlés összehívását,
    • az államtanács szervezéséről szóló szociáldemokrata törvényjavaslat elfogadását,
    • az általános és titkos választójog törvénybe iktatását,
    • koalíciós kormány megalakítását és
    • új választások kiírását.

      [24]

      1927. január 7.

      Működésbe lép a New York - London telefonvonal

      Egy háromperces hívás 15 fontba került.

      [25]

      1932. január 7.

      Németország nem tudja fizetni a jóvátételt

      Heinrich Brüning kancellár bejelenti, hogy országa nem képes, és a jövőben nem fogja fizetni az I. világháborút lezáró békében Németországra kényszerített jóvátételi kötelezettséget.

      [26]

      1932. január 7.

      Meghal André Maginot, francia politikus

      [27]

      1933. január 7.

      Meghal Négyesy László irodalomtörténész

      Szentesen született 1861. március 6-án. Előbb gimnáziumokban, majd a budapesti egyetemen tanított - szinte halála pillanatáig. Tagja volt a Kisfaludy Társaságnak, alelnöke, majd elnöke a Magyar Irodalomtörténeti Társaságnak, főtitkára, később elnöke az Országos Magyar Középiskolai Tanáregyesületnek. Két évig nemzetgyűlési képviselőként is tevékenykedett. Főként verstani, nyelvhelyességi problémákkal foglalkozott, nyelvtani és irodalmi tankönyveket írt és szerkesztett. Sok kiadást ő rendezett sajtó alá a magyar klasszikusok műveiből. Egyik alapítója volt az MTA nyelvművelő bizottságának.

      [28]

      1943. január 7.

      Meghal Nicola Tesla elektrotechnikus és feltalaló

      A horvát származású tudós Smiljan-ban született 1856. július 10-én. Tanulmányait a grazi és a prágai műegyetemen végezte. Grazban ismerte meg a Gramme-féle dinamót, amely fordított irányban villanymotorként működött. Kidolgozott egy váltóáramú meghajtást, később, Budapesten fogalmazta meg a forgó mágneses mező elvét, ez lett a váltóáramú gépek alapja, majd indukciós motort tervezett. Ezek voltak a váltóáram első hasznosítási kísérletei. Apja halála miatt nem fejezte be az egyetemet, 1880-82 között Budapesten dolgozott a Ganz-gyárban, itt megismerkedett Puskás Ferenccel, Tivadar öccsével, aki a magyar távírószolgálatnál szerzett neki állást. 1882-ben a párizsi Continental Edison Companynál, Puskás Tivadarnál vállalt munkát, 1883-ban valósította meg indukciós motorját. 1884-ban Amerikába utazott, s Edisonnál kapott állást, de eltérő szemléletük miatt hamarosan elváltak útjaik. 1885-ben George Westinghouse, a vasúti légfék feltalálója, a pittsburghi Westinghouse Electric Company vezetője megvásárolta Tesla váltóáramú dinamóinak, trafóinak és motorjainak szabadalmi jogait. Ezután nagy verseny indult Edison egyenáramú szisztémája és a Tesla-Westinghouse-féle váltóáramú rendszer között, ez az utóbbi győzelmével végződött. Ezután vállalatot alapított, de főleg árnyfényképezőkkel kísérletezett, mint később Wilhelm Röntgen. A szénszálas izzót, az elektromos rezonanciákat, a világítás lehetőségeit is kutatta. Bemutatóin a saját testén átvezetett árammal próbálta eloszlatni a váltóárammal kapcsolatos félelmeket.
      1891-ben feltalálta a róla elnevezett tekercset, amelyet ma is használnak a rádiókban és tévékben. Az évben amerikai állampolgárságot kapott. Tesla 30 ezer Hz-es generátort épített, az ezzel működtetett ívlámpák zümmögése megszűnt, fényük egyenletesebb lett. Róla nevezték el a nagyfeszültségű és nagyfrekvenciájú váltakozó áramot, amelyet az elektroterápiában alkalmaznak, ezt a Tesla-féle transzformátorral állította elő. 1893-ban a chicagói világkiállítás kivilágítását az ő rendszerével oldották meg. A siker nyomán kapott megbízást a Niagara-energiarendszer kialakítására, 1896-ban már az ő erőműve látta el energiával Buffalo városát. 1898-ban távirányítással kormányzott hajót mutatott be. 1899-ben Colorado Springsben felismerte, hogy a Föld vezetőként használható, s bizonyos frekvenciákon érzékenyen reagál az elektromos rezgésekre. 40 kilométer távolságból, vezeték nélkül működtetett 200 villanyizzót, és 40 m hosszú mesterséges villámokat keltett, felhasználva az ionoszféra energiáját. 1900-ban New Yorkban Pierpont Morgan pénzembertől kapott 150 ezer dollárból adótornyot épített Long Islanden, amellyel az egész világot be akarta sugározni képekkel és hírekkel. A hitel fejében átengedte szabadalmai jogainak 51 százalékát. Morgan visszalépése miatt azonban terve nem valósult meg. Ezután turbinákkal foglalkozott, de pénz híján ezen elképzelései sem valósultak meg. Olyan távirányítású repülőt tervezett, amely 2000 km-re tud eljuttatni egy robbanószerkezetet. 1917-ben megkapta az Amerikai Villamosmérnökök Egyesületének legmagasabb kitüntetését, az Edison-érmet. Javasolta, hogy a kiöregedett csatahajókat áramfejlesztőként hasznosítsák - ez az ötlete meg is valósult. Halála után zárolták írásait, az amerikai kormány számos, katonailag is hasznosítható ötletére rátette a kezét. Hozzáférhető vázlatait ma is sokan tanulmányozzák. Jegyzeteit, modelljeit a belgrádi Tesla-múzeumban őrzik.

      [29]

      1958. január 7.

      Meghal Petru Groza román államférfi

      Groza Bácsiban született 1884. december 7-én. Politikai tevékenységét a Román Ifjúsági Szövetség tagjaként kezdte, 1918-ban az erdélyi alkotmányozó gyűlés képviselője lett. 1920-27 között többször választották a román parlament képviselőjévé, a Néppárt jelöltjeként. 1921-ben, illetve 1926-27-ben több román kormányban miniszteri tisztséget töltött be. 1933-tól a kommunistákkal együttműködő Ekésfront (Frontul Plugarilor), a falusi nincstelenek pártja alapítója és elnöke. A II. világháború után megalakuló kormányokban 1944-45-ben miniszterelnök-helyettes, 1945 márciusa és 1952 júniusa között az ország miniszterelnöke. Ellenezte a romániai magyarság kollektív felelősségre vonását, ugyanakkor elérte, hogy az 1947.évi párizsi békeszerződés szentesítse Észak-Erdély visszaszerzését. 1947. december 30-án Gheorghiu-Dej-zsel együtt lemondásra kényszerítette az uralkodót, s kikiáltották a Román Népköztársaságot. 1948-ban államosították az iskolákat, 1949-ben megkezdték a mezőgazdaság kollektivizálását. 1952-58-ig a Nagy Nemzetgyűlés Elnökségének elnöke. Szépirodalmi tevékenységének legfontosabb darabja személyes élményeit megörökítő börtönnaplója, az 1945-ben megjelent A börtön homályában. A magyar irodalommal is behatóan foglalkozott, Arany Jánosról tanulmányt is írt.

      [30]

      1973. január 7.

      Túszdráma veszi kezdetét Balassagyarmaton

      Az első magyarországi túszdráma 1973. január 7-12. között zajlott le Balassagyarmaton a helyi középiskolai leánykollégiumban. A Pintye testvérpár - a 19 éves András és a 17 éves László -, határőrtiszt édesapjuk szolgálati fegyvereit megszerezve, a szünidőről a kollégiumba visszaérkező vidéki tanulólányokat egy hálószobába kényszerítve elbarikádozták magukat. A helyi rendőri szervek tárgyalási szándékára géppisztolysorozatokkal válaszoltak, majd további fegyvereket és Nyugatra történő szabad távozást követeltek. Saját apjukat is lelövéssel fenyegették meg, csak egyetlen embert, a kórház pszichiáter főorvosát engedték be. Január 12-én mesterlövészek három találattal megölték az idősebbik testvért, öccse megadta magát, a túszok sértetlenül kiszabadultak. Pintye László 15 éves szabadságvesztés-büntetést kapott. (A történetről 1988-ban Gazdag Gyula filmet készített Végh Antal regénye nyomán.)

      [31]

      1975. január 7.

      Az OPEC tagállamok 10 %-al megemelik a nyersolaj árát

      Ezzel a döntésükkel világméretű inflációt indítanak el.

      [32]

      1988. január 7.

      Meghal Trevor Howard brit színész

      [33]

      1988. január 7.

      Meghal Reich Károly grafikus

      Balatonszemesen született 1922. augusztus 7-én. 1942-48-ban a budapesti iparművészeti iskolában, majd a képzőművészeti főiskolán tanult. Európa számos országában járt tanulmányúton. 1950-től szerepelt kiállításokon. A magyar és külföldi irodalom kiemelkedő alkotásaihoz, ifjúsági könyvekhez készített illusztrációkat. Minden művére természetesség, valamennyi élőlény szeretete volt a jellemző. Főként fiatal lányokat, fiúkat és lovakat rajzolt, s ezekből archaikus tisztaság és egyszerűség, tobzódó életöröm áradt. Művészegyéniségéről meseillusztrációi vallottak a leghitelesebben (Arany László, Magyar népmesék, Móricz: Állatmesék). Festett néhány falképet, és mintázott néhány bronz kisplasztikát is. 1965-ben neki ítélték a Lipcsei Nemzetközi Könyvkiállítás aranyérmét, a Kossuth-díjat 1963-ban kapta.

      [34]

      1989. január 7.

      Meghal Michinomiya Hirohito, japán császár

      [35]

      1990. január 7.

      Bezárják a pisai ferde tornyot

      A szakértők szerint a torony oly mértékben megdőlt, hogy veszélyezteti a műemléket látogató turisták életét. A puha homokos talaj volt az oka a több mint 50 méter magas torony dőlésének, ami már akkor elkezdődött, amikor Bonanno Pisano elkezdte azt építeni 1173-ban. Végül földet ástak ki a torony másik oldala alól alól, hogy az valamennyire `visszadőlhessen`. Több mint negyven fúrással harmincnyolc köbméternyi földet távolítottak el. A több ezer tonnányi gyönyörűen megmunkált fehér márvány felhasználásával épült tornyot acélkábelek segítségével stabilizálták és `földhöz szögezték`. Ma már újra megmászható a torony harangjához vezető 294 lépcsőfok.

      [36]

      1996. január 7.

      Meghal Grósz Károly

      Grósz Károly Miskolcon született 1930. augusztus 1-jén. 1945-ben lépett be a Magyar Kommunista Pártba. 1951-1954 között hadnagyként, majd főhadnagyként a jugoszláv-magyar határon teljesített szolgálatot. 1954-től a Borsod megyei pártbizottság agitációs és propagandaosztályának vezetője, majd átveszi a megyei pártapparátus irányítását. Az 1956-os forradalom alatt a helyén maradt, majd lassan a kommunista utódpárt (Magyar Szocialista Munkáspárt) központi bizottságában kapott bizalmi pozíciókat (agitációs és propagandaosztály). 1980-ban lett a KB tagja, 1985-ben bekerült a Politikai Bizottságba is. 1987 júniusában a minisztertanács elnökévé választották, programjában elismerte a piacgazdasági nyitás szükségességét, de a megújulást a várakozások ellenére a szocializmuson belül képzelte el. Bevezette a személyi jövedelemadót. Súlyos külpolitikai kudarcot jelentett, hogy képtelen volt az erdélyi falurombolást diplomáciai eszközökkel megfékezni. 1988-ban Kádár Jánost követte a MSzMP főtitkári székében. 1988 novemberében Németh Miklóst választották meg utódául, mert egyre inkább akadályozta a reformokat. Leváltása után párttitkár maradt, de továbra is ragaszkodott a szocialista politikai rendszer fenmaradásához és a Varsói Szerződéshez. Az MSzMP bukása, és az MSzP megalakulása után 1990-ben lemondott az MSZMP KB-beli tagságáról, és végleg visszavonul a politikai élettől. Gödöllőn halt meg.

Bezár