2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: november  •  Nap: 06
20 találat
[1]

1429. november 6.

Anglia királyává koronázzák a hétéves VI. Henriket

Részletes életrajza angolul elolvasható itt.

[2]

1494. november 6.

Megszületett I .Szulejmán, török szultán

További cikkeink:

Az oszmán-törökök szerencsenapja

A másfél évszázadnyi török uralom mérlege

[3]

1672. november 6.

Meghal Heinrich Schütz, német barokk zeneszerző

Heinrich Schütz, német barokk zeneszerző és udvari karmester 87 éves korában meghal Drezdában. Schütz szerezte az első német nyelvű opera, a "Dafne" zenéjét, melyet 1627 áprilisában mutattak be. Művészi tevékenységének középpontjában az egyházi, vokális zene állt. Zenei célkitűzése, hogy a bibliai szövegek értelmét a dallamok segítségével kifejezésre jutassa. Öregkori művei erős befelé fordulásról tanúskodnak. Schütz számos motettát komponált - "Symphonia sacra" (1629), "Egyházi kórusművek" (1647) - melyek Itáliában kifejlesztett monodikus stílusra épültek.

[4]

1725. november 6.

Meghal Bercsényi Miklós

Rodostóban meghal Bercsényi Miklós, egykori kuruc főgenerális. Rövid ideig látogatta a nagyszombati egyetemet, majd fiatalon bekapcsolódott a török elleni felszabadító háborúba. Buda 1686-os ostromában a vágsellyei vár kapitányaként vett részt, majd Szeged főkapitánya lett. 1689-ben grófi címet kapott, 1691-től Ung vármegye főispánja, majd aranysarkantyús vitéz, királyi tanácsos, az alsómagyarországi bányavárosok helyettes generálisa volt. 1696-98-ban az újonnan szervezett felsőmagyarországi hadikommissaritus főkapitánya. 1697-ben a hadrakelt vármegyei nemességgel segítette letörni Tokaji Ferenc hegyaljai fölkelését. A nemesi-rendi elégedetlenség fokozódása idején került kapcsolatba II. Rákóczi Ferenccel. Fontos szerepet kapott Rákóczi francia és svéd diplomáciai kapcsolatainak kialakításában. A szabadságharc kezdetén a konföderált rendek generálisaként az 1703. évi győzedelmes felső-magyarországi hadjárat irányítója volt. Előbb a selmeci, majd a nagyszombati béketárgyalásokat vezette, 1707-ben ő kötötte meg a Rákóczi lengyel királyságát tervező varsói szerződést I. Péter cárral. Politikai nézetei sokban különböztek Rákócziétól. Szűkebb térre igyekezett szorítani a protestáns köznemesség befolyását az államigazgatásban, s katonapolitikai, diplomáciai vitákba is keveredett a vezérlő fejedelemmel. Mindvégig kitartott azonban a konföderációra tett esküje mellett. A szabadságharc bukása után élete hátralévő részét a törökországi Rodostóban töltötte. 1723-ban másodszor is megnősült, Kőszeghy Zsuzsannát, Mikes Kelemen szerelmét vette feleségül. Hamvait - Rákóczival együtt - 1906-ban hozták haza, s a kassai dómban helyezték nyugalomra.

[5]

1730. november 6.

Frigyes porosz trónörökösnek végig kell néznie barátja kivégézését

Királyi parancsra Küstrin várában lefejezik Hans Hermann von Katte hadnagyot, Frigyes porosz trónörökös barátját. I. Frigyes Vilmos, a porosz káplárkirály nevelő szándékú atyai utasítására Frigyesnek végig kell néznie a kivégzést. A 18 éves Frigyes elájul barátja lefejezése láttán. A királyi bíróság Kattét dezertálással vádolva ítéli halálra. Vádat emeltek Johann Ludwig von Ingersleben, Alexander von Spaen hadnagy és Frigyes trónörökös ellen is. Frigyes már két éve foglalkozott a külföldre szökés gondolatával, hogy elmeneküljön apja, I. Frigyes Vilmos katonai fegyelemmel és példátlan szigorral folytatott nevelése elől. Augusztus 4-ről 5-re virradó éjjel azonban leleplezték az Angliába készülő herceg szökési kísérletét. A király utasítására Katte ítéletét életfogytiglani fogságról lefejezésre változtatták. Királyi parancsra a trónörököst hosszú és idegőrlő kihallgatások után kegyelemben részesítik és várfogságra ítélik. A király a porosz tábori lelkésznek azt a megbízatást adja, hogy a trónörökössel nevelő szándékkal "beszélgessen és győzze meg őt arról, hogy aki Istent elhagyja, és áldását visszautasítja, az az embernek semmi jót, hanem csak rosszat okozhat". Katte kivégzése és a pietizmus szellemében fogant "elrémisztő fegyelmezés" a király és a trónörökös, az apa és a fia egymástól való elidegenedéséhez és kapcsolatuk megmerevedéséhez vezet. A szörnyűségig fokozott pietista térítési kísérletek példájául a trónörökös küstrini várfogsága szolgál. A trónörökös akaratát azonban ez a nevelés nem tudja megtörni, de hatással van II. Frigyes későbbi uralkodására. A történetírásban sokáig élt az a legenda, hogy a katonás szellemű uralkodó eredetileg halálra akarta ítélni saját fiát. A valóságban már egy év után szabadon mozgott, húszévesen egy gyalogos hadtest parancsnoka lett és huszonegy évesen hozzáadtak egy hercegnőt.

[6]

1745. november 6.

Meghal Hildebrand, osztrák építész

Bécsben meghal Johann Lucas Hildebrand, osztrák építész. Az osztrák barokk építészet egyik legjelentősebb mestere volt. Savoyai Jenő pártfogolta, így több alkotása található Magyarországon. Ő építette például Savoyai ráckevei kastélyát. Fő műve a bécsi Dann-Kinsky-, a Schwarzenber- palota és a Belvedere. Kiemelkedőek egyházi épületei is. Eleinte inkább plasztikus, tömbszerű, később oldottabb, optikai hatásokra törekedett. Mind a csoportképzésnek, mind a homlokzatok tagolásának és a rokokó díszítésnek kitűnő felkészültségű mestere volt.

[7]

1833. november 6.

Széchenyi István gróf kiadja `Stadium` című könyvét

Széchenyi István gróf `Stadium` című könyvében törvényjavaslatok formájában részletezte átalakulási programját. A legelső teendő a hitel lehetőségének törvényes biztosítása. Mivel azonban a magyar viszonyok között ennek fedezete elsősorban a földbirtok lehet, amelynek eladását viszont az egykori birtokszerzőtől leszármazó oldalági vérrokonok örökösödési joga (ősiség), illetve ezek híján a kincstár öröklési joga (fiscalitas) gátolja, e középkori rendelkezéséket el kell törölni. De a földbirtok ezeken túl igazi hitelzálog csak akkor lesz, ha annak a nem nemes is igazi tulajdonosa lehet, ki kell tehát mondani, hogy `mindenki bírhat ingó és ingatlan jószágot, mint sajátot`. Az így születő egyenlő tulajdonjog teljes garanciája a törvény előtti általános egyenlőség és a nem nemesek táguló jogi képviselete. A javaslatokat végül a magyar nyelv hivatalossá nyilvánításának követelése zárja.

[8]

1846. november 6.

Ausztria annektálja a Krakkói Köztársaságot

1846. február 14-én Krakkóban felkelés robbant ki, amelynek során a Krakkói Köztársaság felett ellenőrzést gyakorló hatalmak (Ausztria, Poroszország, Oroszország) befolyásának megszüntetését és a feudális viszonyok felszámolását követelték. A felkelést osztrák és orosz csapatok leverték, majd november 6-án Ausztria a bécsi kongresszus határozatával ellentétben annektálta a Krakkói Köztársaságot.

[9]

1860. november 6.

az USA elnökévé választják Abraham Lincolnt

az Egyesült Államok 16. elnöke, a köztársaságpárti, rabszolgaság-ellenes Abraham Lincoln megválasztására válaszul 11 déli állam kilépett az Unióból, és új konföderációt alakított...

További részletek a polgárháborús elnökről >>>

[10]

1880. november 6.

Megszületik Baumgarten Ferenc Ferdinánd, esztéta, kritikus

végrendeletében alapítványt hozott létre a magyar írók számára

[11]

1893. november 6.

Kolerafertőzésben meghal Csajkovszkij

Pjotr Iljics Csajkovszkij orosz zeneszerző (született 1840. V. 7., Votkinszk) 53 éves korában kolerafertőzésben meghal. Műveiben az orosz népzene hagyományait egyesítette az - főleg a romantika idejében született - olasz, francia és német zene elemeivel. Művei - különösen a szimfóniák - személyes érzéseinek, tapasztalatainak zenei megfogalmazásai. Az emberi érzések széles választékát fejezi ki, miközben Oroszország társadalmi helyzetét is ábrázolja, például Alekszander Puskin költeményei alapján írt operáiban ("Anyegin", 1879; "Pikk Dáma" 1890;). Balettjeiben - "Hattyúk tava" (1877); "Csipkerózsika" (1889); "Diótörő" (1893) - megteremtette a szimfonikus balett műfaját. Csajkovszkij számos zongora- és hegedűversenyművet is írt. Több koncertkörúton vett részt Európában és az Egyesült Államokban, ahol műveit maga vezényelte, és így hozzájárult azok sikeréhez. Labilis lelki alkata és befelé fordultsága (introverzió) miatt újból és újból a magányba vonult vissza. Sikeresnek ígérkező jogi pályáját feladva fordult a zene felé. A moszkvai konzervatórium tanára, Tolsztoj jó barátja volt.

[12]

1913. november 6.

Gandhi figyelemfelkeltő akcióval tiltakozik Dél-Afrikában

Mohandász Karamcsand Gandhi indiai szabadságharcos figyelemfelkeltő akcióval tiltakozik a dél-afrikai fehér kormány apartheidpolitikája ellen. Több mint 2000 indiai hívének kíséretében Gandhi átlépi a transvaali tiltott határt. A fehérek kormányozta Dél-Afrikában a bennszülött négerekhez hasonlóan az indiaiaknak sincsenek polgárjogai. A 44 éves Gandhi 1893 óta él Dél-Afrikában és az indiai bevándorlók politikai jogaiért vívott harcában kialakítja az erőszakmentes ellenállás módszerét. Gandhi halált megvető bátorságról tesz tanúbizonyságot, amikor a fenyegetésekkel dacolva, előre megfontolt, békés törvényszegésekkel üzen hadat a kormánynak. Gandhi, a porbandari hercegség kabinetfőnökének fia a kereskedők kasztjához tartozik. A békés eszközök, az elnyomók erőszakával való szelíd szembeszegülés és a vallási türelem egyfelől igen nagy népszerűséget szerez Gandhinak, mint "Nagy Lélek" (Mahátma), másfelől óhatatlanul rázúdítja a szélsőségesen gondolkodók haragját.

[13]

1921. november 6.

A Nemzetgyűlés elfogadja a Habsburg-ház trónfosztását kimondó törvényt

Az I. világháboró végén szétesett Osztrák-Magyar Monarchia utolsó uralkodója, IV. Károly volt magyar király 1921 folyamán kétszer próbálta meg visszaszerezni hatalmát Magyarországon. A két puccsot a kormányzóhoz hű erők leverték, majd IV. Károlyt és Zita királynét az antant Madeira szigetére száműzte. A volt Osztrák-Magyar Monarchia önállóvá lett államai - Magyarország szomszédai - azonban a magyar legitimista erők további mozgolódásai miatt követelték a trónfosztást. Végül a nagyhatalmak nyomására a nemzetgyűlés 1921. november 6-án elfogadta a Habsburg-ház trónfosztását kimondó törvényt, de a királyság intézményét fenntartotta Magyarországon. Az 1921:XLVII.tc. kimondta: `A nemzet a királyság ősi államformáját változatlanul fenntartja, de a királyi szék betöltését későbbi időre halasztja...` (Károly egyébként azért is a magyar trón visszafoglalását, kísérelte meg, mert Ausztriában akkorra már nemcsak a Habsburg-házat detronizálták, hanem a köztársasági államformát is törvénybe iktatták.) Magyarországon ekkor történt meg a Habsburg-ház negyedik trónfosztása: 1620-ban Bethlen Gábor, 1707-ben Rákóczi Ferenc, 1849-ben a szabadságharc idején mondták már ki a detronizációt.

[14]

1924. november 6.

Anglia miniszterelnökévé választják a tory Stanley Baldwin-t

[15]

1932. november 6.

A németországi általános választásokon a náci párt többséget szerez

[16]

1947. november 6.

Molotov szovjet külügyminiszter bejelenti, hogy az atomtitok `már régen nem titok`

[17]

1975. november 6.

Botrányba fullad a Sex Pistols első koncertje

Az angol punk rock meghatározó zenekarának első nyilvános fellépésére a londoni St Martin's College of Art-ban került sor, de a tizedik percben a hatóságok közbeavatkoztak.

God Save the Sex Pistols >>>
SEX-PISTOLS.COM >>>

[18]

1979. november 6.

Khomeini Ayatollah Iszlám Forradalmi Tanácsa átveszi a hatalmat az iráni ideiglenes kormánytól

[19]

1988. november 6.

Vírus támadja meg az amerikai védelmi minisztérium 6000 számítógépét

Az elkövető az Egyesült Államok számítógépes biztonsági ügynökségét irányító főnökének 23 esztendős fia.

[20]

1990. november 6.

A magyar külügyminiszter Rómában aláírja az Európa Tanács alapokmányát

Ezzel Magyarország az Európa Tanács teljes jogú tagjává vált. Az 1949-ben létrehozott, eredetileg nyugat-európai kormányközi integrációs szervezet célja a demokrácia alapelveinek, mint a népek közös örökségének általános érvényesítésére való törekvés, az ezeket vállaló európai államok szorosabb kapcsolatának kialakítása, gazdasági és szociális fejlődésük elősegítésére. Székhelye: Strasbourg.

Bezár