Churchill kiállt a brit náci szabadságjogáért
2005. május 25. 09:34
Churchill az angol szabadságjogokra hivatkozva védte a börtönbe zárt brit fasisztát, Oswald Mosley-t - derült ki a brit Országos Levéltár nemrég előkerült irataiból.
Korábban
Meghalt Hitler angyala Diana Mosley, a Brit Fasiszta Párt első emberének, Oswald Mosley feleségének halálával még többet megtudhatunk a brit náci-szimpatizánsokról, ugyanis az eltelt egy esztendőben Diana mindent tollba és magnószalagra mondott egy angol újságírónak, Anne de Courcy-nek. |
A brit titkosszolgálat (MI5) már a háború előtt összeállította a brit náci-szimpatizánsok 400 fős listáját, hogy egy háborús helyzetben törvénytelen tetteiktől függetlenül is idejekorán börtönbe zárhassák őket. 1940 tavaszától folyamatosan internálták a brit náci-szimpatizánsokat. A társadalmilag meglehetősen heterogén brit nácik jelentős része arisztokrata vagy értelmiségi volt, vezetőjük az első világháború után még a Konzervatív Párt sorait erősítő Sir Oswald Mosley.
A húszas években a brit törvényhozásban egy darabig még a brit Munkáspártot erősítő Mosley 1932-ben alapította meg Nagy-Britannia első fasiszta pártját (British Union of Fascist), mely egy év múlva már 50 ezer támogatóval rendelkezett. A német nácik által is kedvelt brit vezér arisztokrata feleségével együtt Hitler személyes meghívásának tett eleget, amikor ellátogatott Berlinbe az olimpiára. 1936-ban Hitler díszvendégként vett részt Mosley második házasságának esküvőjén, melyre a náci főideológus, Joseph Goebbels otthonában került sor.
Amikor 1940-ben Oswald Mosley-t és feleségét letartóztatták, a brit arisztokrácia neves tagjai keresték meg Churchillt, hogy a házaspár különválasztásának megszűntetését, majd pedig Mosley egészségi állapotára hivatkozva szabadon bocsátásukat elérjék. A brit háborús koalíciós kormány munkáspárti miniszterei azonban a koalíció felbontását is kilátásba helyezték Mosley-ek elengedése esetén. A munkáspárti Herbert Morrison belügyminiszter hajthatatlanságára jellemző, hogy maga Churchill is számos levélben és táviratban fejezte ki fenntartásait a szabályos bírósági eljárás nélkül bebörtönzött brit nácik ügyében.
A brit Országos Levéltár által nyilvánosságra hozott iratok szerint Churchill 1940 májusában, vagyis közvetlenül miniszterelnökké választása után személyesen is közbenjárt, hogy a náci házaspár a börtönben együtt élhessen. Végül három év után mindketten kiszabadultak, mert rosszra forduló egészségi állapota miatt Mosley szabadon bocsátása indokolttá vált. Legalábbis ezt közölte Churchill-lel egy belügyminiszterétől érkezett szigorúan titkos címzésű távirat a teheráni konferencia idején. A Roosevelttel és Sztálinnal folytatott tárgyalások szünetében Churchill gyors válaszában támogatásáról biztosította az intézkedést.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap