Pécsi Sándor emlékkiállítás Zalaegerszegen
2012. november 3. 16:07 MTI
Emlékkiállítás nyílik vasárnap Pécsi Sándor (1922-1972) színművész halálának 40. évfordulója tiszteletére Zalaegerszegen, a Móricz Galériában. Az időszakai kiállítást Venczel Vera, a Vígszínház művésze nyitja meg november 4-én, Pécsi Sándor halálának évfordulóján.
Korábban
A tárlaton Cserje Zsuzsa (író, dramaturg, rendező) magángyűjteményének anyagát mutatják be. Láthatók lesznek Pécsi Sándor életútját reprezentáló relikviák, a színházi előadásokon készült fotók, a negyvenes évekből származó színházi plakátok, korarabeli újságkivágások, igazolványok, apró méretű naptárak, amelyekbe a művész a forgatások, színházi előadások időpontját jegyezte be - mondta el Cserje Zsuzsa.
Hozzáfűzte, magángyűjteményének jelentős részéhez aukciókon keresztül jutott hozzá. Sikerült felkutatnia a családi fotókat, a színművész édesanyjához, rokonaihoz írt leveleit, képeslapjait és olyan korabeli színdarabpéldányokat, amelyekben Pécsi Sándor bejegyzései olvashatók.
Cserje Zsuzsa a magángyűjtemény egyik legérdekesebb darabjának azt az emlékkönyvet tartja, amelyet Pécsi Sándor 1957-től másfél évtizeden át vezetett. A díszes kötésű kötet a családhoz érkező vendégek néhány soros mondatát, köszönő sorait tartalmazza. A magángyűjtő elmondta, hogy az emlékkönyvben az elmúlt ötven év "irodalmi hírességeinek" - írók, költők, rendezők, színészek - legalább félezer bejegyzése olvasható.
Cserje Zsuzsa elmondta, Pécsi Sándort tartotta, tartja a legnagyobb színésznek. Felidézte, hogy egyszer titokban még a Pécsi család kertjébe is beszökött, hogy megnézze az ott kiállított szobrokat. Ezekről az alkotásokról a zalaegerszegi kiállításon is szerepel néhány fotó.
Cserje Zsuzsa - eredeti nevén Frank Zsuzsanna - beszélt arról is, hogy ifjúkorában színésznőnek készült, művésznevét is Pécsi Sándor tiszteletére vette fel, ugyanis a színművész a Cserje utcában lakott. A főiskolára való felkészüléshez a kedvenc színészétől kért és kapott tanácsot, bár, mint megjegyezte, Pécsi Sándor inkább a dramaturgi, rendezői pályát ajánlotta számára.
Pécsi Sándor 1944-ben végezte el a Színművészeti Akadémiát, majd a Miskolci Nemzeti Színház társulatához szegődött. 1946-ban a Várkonyi Zoltán vezette Művész Színházhoz szerződtették, majd 1948-tól haláláig, 1972. november 4-ig a Madách Színház társulatának volt a tagja.
A Kossuth-díjas művész több mint félszáz játékfilmben szerepelt. "Szerepeiben sírva tudott nevetni és nevetve sírni. Görcsei, zavarai, gátlásai, életvidám harsánysága és szelídsége összeötvözve fémjelzik azt a személyiséget, aki Pécsi Sándor volt" - írja színházi szerepeiről Cserje Zsuzsa a Zempléni Múzsában megjelent Emlékezés Pécsi Sándor színművészre című cikkében.
Pécsi Sándorról húsz évvel ezelőtt szülőfalujában, Sajószentpéteren általános iskolát neveztek el. Az épületben a magángyűjteményből állandó kiállítás nyílt. Az iskola tavalyelőtt megszűnt, így az életmű kiállítás anyaga visszakerült Cserje Zsuzsához.
A magángyűjtemény anyagából álló tárlat november 16-ig tekinthető meg Zalaegerszegen.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap