Bár a világ nagy részét meghódította, nem mindenhol játszhatnak Barbie-babával a gyerekek
2023. augusztus 1. 20:20 MTI, Múlt-kor
Úgy tűnik, 2023 nyarán az egész világ Barbie-lázban ég – már ahol különböző okokból (vallási előírások, vagy akár egy vitatott délkelet-ázsiai szigetcsoport térképi ábrázolása) nem tiltották be a Margot Robbie főszereplésével készült mozifilm vetítését. Az alapjául szolgáló játékbaba is hasonló utat járt be hosszú karrierje során – van, ahol árulni is tilos.
Egy lelkes kislány Barbie és Ken társaságában együtt énekel a Barbie Sings című 7 hüvelykes kislemezzel, 1961.
Korábban
Az egyszerre imádott és támadott legendás amerikai baba 1959. március 9-én, a New York-i játékkiállításon kezdte meg karrierjét.
A hosszú lábú, szőke babát – amely lányok nemzedékei számára vált példaképpé – fehér-fekete csíkos fürdőruhában, lófarkas frizurával, arany karika fülbevalókkal ismerhette meg a világ, Barbie akkor hivatásos modell volt. Egy Barbie-baba 1959-ben 3 dollárba került, s még abban az évben 300 ezer darab kelt el belőle.
A Mattel játékcég 2009-ben, debütálása 50. évfordulóján új modellel, a fél évszázaddal azelőtti baba modern változatával ünnepelte az évfordulót. Az új figurát a nosztalgia jegyében egy hétig 3 dollárért árusították. A valószerűtlenül karcsú Barbie az évtizedek során volt már színésznő, balerina, koncertzongorista és űrhajós, de orvosként és autóversenyzőként is „dolgozott”, sőt, 2004-ben az elnökválasztáson is indult.
Barbie-t Ruth Handler, Lengyelországból bevándorolt zsidó szülők tizedik gyereke találta ki egy akkori német baba, az egyébként felnőtteket célzó Bild Lilli alapján, amelyet Bécsben látott (később, 1964-ben a Mattel a Bild Lilli jogait is megvásárolta). Lányáról, Barbaráról nevezte el. Az 50-es években a kislányok csak olyan babákkal játszhattak, amelyek gyerekek voltak, így ők csak anyák lehettek. A nagy újítás az volt, hogy Barbie nagy lány volt, így a gyerekek álmaikat, vágyaikat helyezhették bele.
Ruth Handler Barbie-babákkal és egyéb Mattel-játékokkal 1961-ben (Wikimedia Commons / The Los Angeles Times / CC BY 4.0)
Barbie – teljes nevén Barbara Millicent Roberts – ma már szinte minden amerikai otthon lakója. A Mattel szerint két másodpercenként egy Barbie-t adnak el a világon. A 3 és 10 év közötti amerikai lányok 90 százalékának legalább egy ilyen babája van, a 3-6 éves korosztályra leszűkítve pedig egy kislánynak átlagosan 12 Barbie-ja van.
A lányok azonban nem mindenhol játszhatnak Barbie-val; az amerikai babát Szaúd-Arábiában például túlságosan kihívó öltözéke és megbotránkoztató külseje miatt 2003-ban betiltották.
Bár itt a tilalom átmenetinek bizonyult, Iránban a 2002-es tiltás óta továbbra sem lehet Barbie-t kapni – helyette van egy testvérpár, Szára és Dára. A helyi kezdeményezésből létrejött karakterek hangsúlyozottan nyolcévesek, azaz az iszlám előírások szerint Szárának nem kötelező még fejkendőt hordania, ezáltal szabadon öltöztethető. Ugyanebben az évben egy időre Oroszországban is megtiltották a Barbie-k forgalmazását.
Barbie töretlen sikerének az a titka, hogy mindig haladt a korral. Hajviseletét, ruhatárát frissítették; 1980-ban megjelent a fekete bőrű, majd a latina Barbie is. Hol szőke volt, hol barna, hol göndör, hol egyenes hajú, hosszú ideig volt egy barátja, Ken, akitől elvált, aztán újra összejöttek.
A lányok millióinak fantáziáját meglódító Barbie-t sok bírálat érte és éri, amiért a valóságban elérhetetlen testarányokkal rendelkezik. Ezt részben azzal védte ki a Mattel 1997-ben, hogy némileg megvastagították a derekát.
A műanyag babát azért is élesen kritizálták, hogy a jellegzetesen amerikai, mesterséges szépségideált népszerűsíti. Mert ki más a darázs derekú, hosszú szőke hajú, telt keblű és ajkú Pamela Anderson, a férfiak bálványa, mint Barbie felturbózott, élő változata? – kérdezték a kritikusok a 80-as években a Baywatch sorozat sztárjáról.
Bár digitalizálódó, egyre inkább online világunkban némileg megkopott a fizikai játékszerek nimbusza, Barbie sokak szerint valódi reneszánsz előtt áll a nemrég bemutatott, Margot Robbie főszereplésével készült mozifilmnek köszönhetően. Hogy e jóslat mennyire válik be, csak az idő döntheti el.
S hogy egyesek mennyire károsnak tartják Barbie-t, arra példa Nyugat-Virginia szövetségi állam, ahol Jeff Eldridge demokrata képviselő éppen az 50. évforduló táján a baba forgalmazásának betiltását kezdeményezte. Indoklása szerint Barbie arra ösztönzi a kislányokat, hogy több figyelmet fordítsanak küllemükre, mint szellemi fejlődésükre. Mint mondta, a gyerekeknek tudatosítaniuk kell, hogy „a belső szépség legalább olyan értékes, mint a külső.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Ókor
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció
- Valóban karácsonykor született Jézus?
- Már gyerekként kivételes nyelvtehetség volt a hieroglif írás megfejtője, Jean-François Champollion
- Róma hanyatlásával Ostia jelentősége is csökkent
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann
- Máig nem tudni pontosan, kik voltak a rejtélyes ókori város, Petra építői
- Mumifikálási lázban égtek az ókori egyiptomiak
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban
- Lumbini buddhista szobrai
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap