2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

204 tonnás ajándék, a Szabadság-szobor

2025. február 8. 10:37 Múlt-kor

Az átadása utáni évtizedekben a Szabadság-szobor (eredeti nevén A Szabadság megvilágosítja a világot) magasba emelt fáklyáját bevándorlók milliói pillantották meg, mielőtt hajójuk kikötött volna New Yorkban. A szobor békét és állandóságot mutatott, reményt, hogy az otthonukat hátrahagyók valóban a lehetőségek hazájába érkeztek. Hamar az Egyesült Államok jelképe lett a szobor, ami a Függetlenségi Nyilatkozat aláírásának centenáriumára készíttetett a francia állam.

A Szabadság-szobor feje 1878-ban Párizsban.
A Szabadság-szobor feje 1878-ban Párizsban.

Franciaország ajándékaként érkezett a Szabadság-szobor Amerikába, ami hamar az Egyesült Államok jelképe lett. A szobor egy évtizedig készült, darabjait már a befejezés előtt kiállították a párizsi közönségnek. Átütő sikerét a világszerte épült számtalan replikája is mutatja.

204 tonnás ajándék

A két ország baráti viszonyát is kifejező ajándékot szántak a franciák az Egyesült Államoknak. Édouard René de Laboulaye jogász és történész már a polgárháborús években arra jutott, hogy amennyiben az északi Unió kerül ki győztesen a konfliktusból az a valódi demokrácia születését jelentheti Amerikában. A rabszolgatartás ellen többször is fellépő Laboulaye 1865-ben a szabadságot megtestesítő szoborral fejezte volna ki elismerését az Egyesült Államok előtt. A szobor helyszínére is gondolt, a Bedloe’s nevű sziget mérete és elhelyezkedése tökéletes választásnak tűnt a monumentális emlékműnek.

Ötletét barátjával, a katonai pályát is befutó Frédéric Auguste Bartholdival osztotta meg, akit megihletett Laboulaye lelkesedése és örömmel fogott munkába. A következő évtizedben Bartholdi felkérést kapott egy szobor elkészítésére, de nem az Államok, hanem Egyiptom részére. Hasonlóan nagyszabású emlékművet rendeltek tőle, amit az Abu Szimbel-i templomok óriás szobrai inspiráltak, de a megbízástól végül elállt az egyiptomi állam. Az Egyesült Államok számára készülő szobor ötletével végül 1875-ben álltak a nyilvánosság elé.

Úton a Szabadság

A szabadságot nőalakként már korábban is számtalan művészeti alkotás jelenítette meg, az egyik leghíresebb Eugène Delacroix A szabadság vezeti a népet című 1830-ban készült festménye, ami a szobornak is ihletet adott. A nőalakját és arcát is a festményről mintázták.

A szobor elkészülésére évtizedeket kellett várni, míg összegyűjtötték a forrásokat. A monumentális emlékmű talapzatát az amerikaiak állták, a franciák a szoborra valót különböző illetékek kivetésével és lottószelvényekkel keresték meg. Gyűjtéseket szerveztek a tengerentúlon is, amiben Pulitzer József, a magyar születési, de Amerikában befutott újságíró és lapkiadó is részt vett. A szobor elkészülését Gustave Eiffel is segítette, akinek vállalata pár évvel később Párizs szimbólumát építette meg. 

A monumentális ajándék darabjait több alkalommal is megmutatták az érdeklődőknek, elsőként a szobor feje készült el, amit a Trocadero palotában, az 1878-as párizsi világkiállításon állítottak ki. Az elkészült szobrot a francia fővárosban is teljes egészében közszemlére tették 1884-ben, mielőtt az Egyesült Államokba szállították volna. Egy évvel később darabjaiban érkezett meg végleges helyére, majd a hónapokon át tartó összeszerelést követően Gover Cleveland elnök leplezte le.

Nővérek a világ körül

A világhírű monumentumnak számtalan másolata van, ezek közül öt a francia fővárosban. Párizsban a Ile aux Cygnes szigeten áll az egyesült államokbeli 11 méteres „kis testvére”, de egészen elrejtve a Place Michel Debré téren található Kentaur szobrán is egy miniatűr másolata. A szobrot César Baldaccini készítette 1983 és 1985 között, stílusa Picasso-t idézi, a Szabadság-szobor kis méretű másolatával a festő szabadságszeretete előtt tisztelgett. A szobor másolatai Franciaország-szerte fellelhetők, de más európai városokban is találkozhatunk replikákkal. Dél-Amerikában is készültek Szabadság-szobrok, Rio de Janeiróban egy bevásárlóközpont bejáratát is a fáklyás hölgy díszíti.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Szabadság-szobor madártávlatból 1927-ben. A fáklyát tartó kéz a Madison Parkban – ezzel reklámozták a gyűjtést.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!