Egyre fogy a szentföldi keresztények száma
2014. május 22. 17:01 MTI
Amikor Ferenc pápa a jövő héten látogatást tesz Jézus születésének helyén, egy létszámában egyre fogyatkozó keresztény közösséghez fog szólni, amelynek elvándorlása a kereszténység megszentelt helyeit múzeummá változtathatja.
Korábban
Nemzedékek óta tartó fogyás
Miközben a világ keresztényei tódulnak Betlehembe és a közeli Jeruzsálembe, hogy lássák Jézus életének helyszíneit, sok palesztin keresztény abban reménykedik, hogy csatlakozhat már külföldre költözött rokonaihoz.
A keresztény közösségek az egész Közel-Keleten nemzedékek óta fogynak, s ezt a folyamatot különösen felgyorsították az "arab tavasz" forradalmai és a radikális iszlám előretörése. A kereszténység bölcsője nem szenvedett el olyan véres csonkítást, mint a szomszédos Szíriában vagy Irakban, de a szentföldi keresztények is elvándorolnak, az izraeli megszállást kárhoztatva gazdasági lehetőségeik elsorvadása és mozgásszabadságuk korlátozása miatt. Bíznak benne, hogy Ferenc pápa látogatása során érzékeli helyzetüket, de nem hiszik, hogy sokat tehetne értük a legutóbbi izraeli-palesztin béketárgyalások összeomlása után.
1947-ben, a brit uralom utolsó évében Betlehem lakosságának 85, Jeruzsálemének 19 százaléka volt keresztény. Ma ez az arány 20, illetve 1,8 százalék. Az egymástól tízpercnyi autóútra fekvő két várost ma ormótlan betonfal választja el egymástól, amelyet Izrael egy évtizede, a palesztin felkelés után épített. Az erőszak lecsillapodott, de a fal a szegregáció tartós jelképeként a helyén maradt.
A létszámcsökkenés részben a keresztényeknek a muzulmánokéhoz és zsidókéhoz képest alacsonyabb születési arányszámával magyarázható, de fő oka mégis az emigráció. Az Izrael határain belül élő keresztények helyzete jobb, mint a megszállt területeken élő nemzettársaiké. Számuk Izrael állam 1948-as alapítása óta 34 ezerről 125 ezerre nőtt, és közösségeik profitálnak Izrael virágzó, nyitott gazdaságából.
A megszállt Ciszjordániáról és Kelet-Jeruzsálemről nincsenek hivatalos adatok, de egyházi források szerint számuk lényegében nem nőtt, miközben arányuk az összlakosságon belül radikálisan csökkent. A Hamász által igazgatott, szigorú izraeli-egyiptomi blokád alatt tartott Gázai övezetben a keresztény lakosság húsz év alatt megfeleződött, mára csak mintegy 1400-an maradtak.
Egy április eleji palesztin felmérés szerint a kilátások csüggesztőek. A jeruzsálemi keresztények 62 százaléka azt mondja, hogy el akar menni. Egyharmaduk legalább egy olyan családot ismer, amely az elmúlt öt évben távozott külföldre. Az emigráció okait többféleképpen látják. Izraeli tisztségviselők jelentős tényezőként említik a növekvő muzulmán lakossággal fennálló viszályt. Egyes keresztények elismerik, hogy alkalmanként vannak súrlódások, de azt állítják, hogy inkább az elhúzódó izraeli megszállás és annak hátrányos következményei aggasztják őket.
Izrael az 1967-es háborúban szállta meg Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet. Utóbbiból 2005-ben egyoldalúan kivonult, de Ciszjordánia továbbra is katonai megszállás alatt van, Kelet-Jeruzsálemet pedig annektálta.
"Külön engedélyre van szükség ahhoz, hogy Jeruzsálembe mehessünk, a gazdaságot megfojtják, nincs saját repülőterünk, ahonnan szabadon utazhatnánk külföldre, a (zsidó) telepesek elrabolják földünket" - mondja Ibráhim Najrúz anglikán lelkész. "Attól félek, hogy egy napon nem lesz többé keresztény közösség itt" - folytatja könyvekkel telezsúfolt szobájában, amely nábluszi temploma alagsorában található. Nábluszban, Ciszjordánia harmadik legnagyobb városában 1967-ben 4 ezer keresztény élt, számuk mára 650-re zsugorodott. Najrúz testvérei közül hárman külföldön élnek, Németországban, Kanadában és az Egyesült Államokban. Most negyedik testvére, húga is távozni készül - látva testvérei boldogulását a ciszjordániai korlátozásoktól távol.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.