Descartes ellopott levele visszakerült Franciaországba
2010. június 14. 13:12 MTI
Több mint százötven éves hányattatás után visszakerült a párizsi Institut de France könyvtárába René Descartes francia filozófus egyik ellopott levele; egy enyveskezű olasz gróf mesterkedéséből következő helyzetnek végül az internet segítségével vetettek véget.
Korábban
Descartes az 1641. május 27-i keltezésű, négyoldalas levelét a hollandiai Leyde közelében lévő Endegeest kastélyában írta és onnan küldte el. Címzettje Martin Mersenne ferences szerzetes volt, aki Descartes-hoz hasonlóan filozófus és matematikus volt. A levél megvilágítja annak körülményeit, hogyan jelent meg Descartes filozófiai fő műve, az 1641 augusztusában közzétett Metafizikai elmélkedések, mert barátja és szerkesztője, Mersenne akkoriban éppen ezzel foglalkozott Párizsban. A levél végén Descartes azt kérte Mersenne-től, hogy húzzon ki három szövegrészt a műből.
"Önök elfeledtetik velünk Libri gróf rossz emlékét" - jelentette ki Gabriel de Broglie, az Institut de France kancellárja, amikor kedden ünnepélyes keretek között átvette az amerikai Haverford egyetem könyvtárából előkerült értékes iratot Stephen Emersontól, az intézmény elnökétől.
Az említett olasz gróf, Gugliemo Libri matematika professzor a franciaországi közkönyvtárakban őrzött kéziratok felügyelője volt. Ez a minden gyanú felett álló személy feltehetően több ezer levelet és más dokumentumot lopott el, hogy azután eladja azokat gyűjtőknek és könyvkereskedőknek. Az Institut de France könyvtárából 72 Descartes-levelet csent el, köztük a most visszaszolgáltatott iratot.
Libri grófot 1850-ben távollétében elítélték tolvajlásai miatt. A lelepleződése után Angliába szökött gróf egy könyvárusnak adta el az írást, amelyet később Charles Roberts, a Haverford egyetem volt diákja és az eredeti művek nagy gyűjtője szerzett meg, anélkül, hogy tudta volna annak kétes eredetét. Halála után özvegye adományozta a levelet a pennsylvaniai egyetemnek.
Egy évszázaddal később, 2010 januárjában, több ezer kilométerre Pennsylvaniától Erik Jan Bos, a hollandiai Utrecht egyetemének kutatója és Descartes-specialista az interneten akadt az egyetemi körökben ismeretlen levél nyomára. Beütötte "a saját kézzel írt levél" és a "Descartes" kulcsszavakat a Google-keresőbe, és a találat után rögtön e-mailt küldött az amerikai egyetemnek.
A haverfordi intézmény vezetése tisztában volt azzal, hogy könyvtára különleges gyűjteményében van a levél, de nem tudták, hogy Franciaországból lopták el. "Azonnal úgy döntöttünk, hogy visszaadjuk" - mondta Stephen Emerson, hozzátéve, hogy elsősorban erkölcsi kérdésként kezelték az irat visszaszolgáltatását. "Bízunk abban, hogy miután az emberek tudomást szereztek ezeknek a leveleknek az eltulajdonításáról, a többit is visszajuttatják" - közölte Mireille Pastoureau, az Institut de France könyvtárának igazgatója, utalva arra a több tucat Descartes-levélre, amelyet még mindig nem találtak meg.
Az amerikaiak sem távoztak teljesen üres kézzel a párizsi átadási ceremóniáról: a francia intézmény 15 ezer euróval (körülbelül 4,2 millió forinttal) fejezte ki háláját az egyetemnek az írásért.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Az Egyesült Királyság legnehezebb időszakában uralkodott VI. György
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- Több ezer ember vesztét okozta a londoni szmogfelhő
- Margaret Thatcher az Egyesült Királyság élén
- Háromszáz évig álltak háborúban az észak-amerikai telepesek és az indiánok
- Amerikában is hódított szellemességével Oscar Wilde
- Zajos sikere volt a „csendes Beatle” George Harrisonnak
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap