Páratlan Sisi-levelek a kastély padlásáról
2015. június 4. 14:21
Farkas Archívum néven a szakirodalom egy páratlan eszmei értékű iratgyűjteményt tart nyilván. A több, mint 1500 darabos iratgyűjtemény Erzsébet királyné felolvasónője, Ferenczy Ida (1839–1928) tulajdona volt, aki rendszeres levelezésben állt a királyi család és az udvartartás tagjaival.
Korábban
A levélgyűjteményt Ferenczy Ida unokaöccse, Farkas László örökölte meg 1928-ban. Az ő felsőbabádi kastélyában kutathatta azt a 30-as évek elején Erzsébet királyné életrajzírója, E. C. Corti gróf, tőle származik a Farkas Archívum elnevezés is. Az iratok a kastély padlásán a csodával határos módon élték túl a II. világháborút.
A levelek többségét Ferenczy Idának címezték a királyi család és az udvartartás tagjai, a korszak neves arisztokratái, politikusai. A levelek mellett más magániratokat (képeslapokat, táviratokat, verseket, recepteket, feljegyzéseket, újságkivágásokat) is tartalmazó, időben a 19. század második felétől a 20. század első harmadáig terjedő anyag nagyobbrészt feltáratlan, kutatandó forrás, amely izgalmas részletekkel gazdagíthatja, árnyalhatja a történettudományt. Az archívum jelentőségét jelzi, hogy Erzsébet királyné levelei közül összesen 2 db található magyarországi közgyűjteményekben, míg a Farkas Archívumban 37 dokumentum származik tőle.
A Gödöllői Királyi Kastély múzeumi szakmai tevékenységének kiemelkedő jelentőségű eredménye, hogy több évi tárgyalás után, 2013-ban a kastélyt üzemeltető társaságnak sikerült a gyűjteményt megvásárolnia. Ezzel magántulajdonból közgyűjteménybe került egy felbecsülhetetlen értékű nemzeti kincs, amely a szükséges állagmegóvási és feldolgozási feladatokat követően kutathatóvá, bemutathatóvá válik.
A komoly kultúrtörténeti súlyú archívum bemutatására június 6-án 15 órától kerül sor. A szombaton nyíló időszaki kamara-kiállítás csupán ízelítőt kíván adni a gyűjteményből: 20 eredeti dokumentumot, köztük Erzsébet királyné és a királyi család leveleit, valamint Ferenczy Ida legbecsesebb relikviái közül néhányat láthatnak az érdeklődők a Koronázási hétvége programjai keretében.
E hétvégén a Gödöllői Királyi Kastélyban további titkok is feltárulnak, hiszen a látogatók különleges túrák során élőképekben fedezhetik fel a kastély legcsillogóbb korszakának eseményeit! A gyermekek számára is tartalmas programot kínálnak, mesés keretjátékkal, játékos természetbúvárkodással és kifejezetten a 6-14 éves korosztálynak szóló audio guide tartalmakkal.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg 14:20
- Képek a telefon hajnaláról 13:20
- A kétarcú Janus istent ünnepelték január elején a rómaiak 09:05
- Varázslatos mulatságokkal várták elődeink az újévet tegnap
- Hét híres jóslat tegnap
- Hét elképesztő átverés a történelemből tegnap
- A Nyugat hagyományait követve szervezte újjá az erdélyi irodalmi életet Kuncz Aladár tegnap
- Szilveszteri adásban jelentették be Csehszlovákia megszűnését tegnap