Különös emberáldozatra bukkantak a Silla királyság időszakából
2015. április 13. 17:31
A napokban egy olyan ősi sír került elő Dél-Koreában, amelyben egy férfi és egy nő egymáshoz egészen közel feküdt. Bár azt hihetnénk, egy újabb szerelmespár közös nyughelyét sikerült feltárni, a felfedezés messze nem olyan romantikus, mint elsőre tűnik: a férfit a nő halála miatt áldozták fel, hogy egyszerre temethessék el őket.
Korábban
A földből és kövekből készült, 5-6. századi temetkezést Dél-Korea Észak-Kjongszang tartományában, a Szöultól 370 kilométerre délkeletre található Kjongdzsu (nyugaton Gyeongju) városában tárták fel. Gyeongju egykoron a Silla királyság (i.e. 57-i.sz. 935) fővárosa volt, leginkább aranydíszeiről és gyönyörű buddhista templomairól vált híressé. A városhoz olyan világörökségi területek tartoznak, mint a Seokguram-barlang, a Bulguksa templom, a Kjongdzsu Történelmi Körzet vagy Yangdong.
A dél-koreai kulturális örökségvédelmi intézet régészei szerint a lábcsontok és a fogak vizsgálata azt mutatja, hogy az egyik csontváz egy, a harmincas éveiben elhunyt nőhöz tartozik, akit aranyfüggőkkel és -lapokkal díszített övvel helyeztek örök nyugalomra, továbbá jádéból készült zöld ékszereket és gyöngyökből fűzött nyakláncot viselt. A férfit - aki feltehetően fiatalabb volt a nőnél - hozzá közel temették el, olyannyira, hogy fejük összeért.
A temetkezés másik helyiségében a régészek egy kardot, egy agyagedényt és lószerszámokat találtak, amelyekről úgy gondolják, hogy a nőé voltak. A történelmi forrásokból arra lehet következtetni, hogy az elhunyt egy kardforgató nemesasszony volt, aki történetesen lovagolt is; ez nem merész feltételezés, hiszen a Silla királyság idején a nők a társadalom megbecsült tagjai voltak, sokuk pedig magas társadalmi rangot viselt, ráadásul három Silla-uralkodó is a szebbik nem tagjai közül került ki.
A kutatók feltételezése szerint a temetkezés a nő számára épült, s mivel nincs olyan sírlelet, amely közvetlenül a férfival hozható összefüggésbe, őt valószínűleg feláldozták. A dél-koreai JoongAng Daily című napilapnak nyilatkozva az egyik szakértő arról beszélt, hogy nem ez az első eset, amikor egy férfi emberáldozatot találtak egy női sírban, ám korábban ezek a csontvázak a sírmellékletet őrző helyiségben kerültek elő. Lee Han-szang, a Daejeon Egyetem professzora úgy véli, hogy a férfi a nő szolgája, esetleg a testőre vagy szeretője lehetett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.