2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: május  •  Nap: 03
21 találat
[1]

1468. május 3.

I. Mátyás engedélyezi Pozsony és Nyitra megyéknek, hogy a köz- vagy nádori törvényszéket pénzen váltsák meg

[2]

1469. május 3.

Megszületett Niccolo Machiavelli

[3]

1469. május 3.

A cseh katolikus rendek I. Mátyást Olmützben cseh királlyá választják

[4]

1470. május 3.

I. Mátyás a hét Garam menti bányavárost örök időkre fölmenti mindennemű adó fizetése alól

[5]

1660. május 3.

Véget ér az első északi háború

Az első északi háború, melyet 1655. nyarán X. Károly Gusztáv svéd király Lengyelország elleni támadása robbantott ki (1655-1656 nyara), a Danzig mellett fekvő Olívában kötött békével ér véget. A békeszerződés, melyet egyrészről Lengyelország, Brandenburg és Ausztria, másrészről Svédország írt alá, 37 pontban szabályozza a Balti-tenger térségének birtoklását. A lengyel király lemond a svéd trónra irányuló minden igényéről. Svédország (1648. X. 24.) előírásai szerint megtartja Livóniát és Észtországot. Ezenkívül Brandenburgnak vissza kell vonulnia a Pomerániában, Holsteinben és Schleswigben megszállt svéd területekről. A békével Brandenburg éri el a legjelentősebb eredményt: az északi háború során politikai és katonai hatalmi tényezőnek bizonyult, és végleg megszerzi a porosz hercegség feletti szuverenitást. Franciaország vállalja a béke megtartásának biztosítását.

[6]

1761. május 3.

Megszületett August von Kotzebue, német író és diplomata

Weimarban született, majd Jénában jogot tanult, 1781-ben orosz állami hivatalnok lett. 1795-től Németországban élt, a bécsi, majd a weimari színház igazgatója volt. 1800-ban visszatért Oroszországba, de a cár egy feljelentés alapján száműzte Szibériába, ahonnan rövidesen visszahívta és kinevezte a szentpétervári német színház igazgatójává. 1802-06-ig Németországban, azután ismét Oroszországban élt, s ott Napóleon-ellenes folyóiratokat adott ki. 1817-ben I. Sándor cár személyes megbízottjaként tért vissza Németországba. Politikai indíttatású gyilkosság áldozta lett. Korának legsikeresebb színpadi szerzője volt. Több mint kétszáz ötletes darabot írt, amelyek a szentimentalista melodramatikus ízlést szolgálták ki. Legismertebb vígjátéka A kisvárosi németek, amely a XIX. században induló magyar színműirodalomra is nagy hatást gyakorolt. Sok darabját adták elő magyar színpadokon, 1812-ben őt kérték fel darab írására az új nagy pesti német színház ünnepélyes megnyitásához. A darabot - a Béla futását - azonban a cenzúra nem engedte bemutatni. `Kotzebue Ágost jelesebb színdarabjai` a XIX. században 20 kötetben jelentek meg Magyarországon. 1819. március 23-án halt meg Mannheim-ben.

[7]

1791. május 3.

Lengyelországban liberális alkotmányt fogadnak el

Az 1788 óta ülésező lengyel parlament, a Szejm elkészíti a királyság alkotmányát. Európa első írott alkotmánya a választott királyságot a szász Wetin-ház örökös monarchiájával váltja fel. Kétkamarás törvényhozást alakítanak ki, amelyben a képviselőházé "a nemzet teljhatalma". A városok nagyobb önkormányzatot kapnak, a közigazgatást központosítják. Eltörlik a szabad vétót, amellyel akár egyetlen kisnemesi képviselő is semmissé tehette a Szejm határozatait. Míg Poroszország és a Habsburg Birodalom kezdetben tiszteletben tartja az alkotmányt, Oroszország májusban bevonul Lengyelországba. Bár szívósan ellenáll, Lengyelországot végül eltapossa a túlerő.

[8]

1791. május 3.

Megszületett Henryk Dembinski, lengyel származású magyar honvédtábornok

A bécsi hadmérnöki akadémia elvégzését követően a Varsói Nagyhercegség századosaként részt vett Napóleon 1812-es oroszországi hadjáratában, majd az 1813-as lipcsei csatában már a francia császár ellen harcolt. 1815-ben visszavonult, de az 1830-31-es lengyel szabadságharc idején ismét fegyvert fogott. Különböző beosztásokban (a végén fővezérként) végigharcolta a felkelést, több tettével hírnevet szerezve magának. 1831. augusztus elején az ellenségtől sűrűn megszállt területen hozta haza Litvániából megfogyott csapatait, e merész és sikeres visszavonulásáért elnevezték a lengyel Xenophónnak. A bukás után Párizsban telepedett meg, s 1848-ban itt ismerkedett meg gróf Teleki Lászlóval, a magyar kormány franciaországi követével, aki Kossuth figyelmébe ajánlotta. A szabadságharc válságos helyzetében kapóra jött a tapasztalt katona felajánlkozása. 1849. január 21-én Kossuth altábornaggyá nevezte ki, 29-én a felső-tiszai I., a közép-tiszai II., valamint a tartalék hadtest élére állította, majd február 12-én a III. és a VII. hadtest is az irányítása alá került. Többhetes erőösszpontosítás után indult meg a tavaszi hadjárat, amely azonban Kápolnánál vereséggel kezdődött: stratégiai és taktikai hibák miatt február 26-27-én Dembinski vesztesen hagyta el a csatamezőt Windischgrätz és Schlik csapataival szemben, s kénytelen volt visszavonulni a Tisza mögé. A már a kinevezése miatt is hevesen ágáló tisztikar nyomására március 3-án leváltották, s helyére Görgey Artúr lépett. Április-május folyamán a felső-magyarországi hadsereg parancsnokaként azt tervezte, hogy Galíciába betörve az orosz csapatok hátába kerül, ám javaslatát a kormány nem fogadta el, s erre lemondott. Júliusban vezérkari főnök, illetve Mészáros Lázár fővezér helyettese volt. A szabadságharc végnapjaiban Kossuth ismét őt bízta meg a fővezérséggel, de az augusztus 5-i szőregi vereséget követően 9-én Temesvárnál is csatát vesztett. A fegyverletételt nem várta meg: Törökországon keresztül visszatért Párizsba. Itt írta meg emlékiratait a magyarországi harcokról. A francia fővárosban hunyt el 1864. június 13-án.

[9]

1826. május 3.

Megszületett Csemegi Károly jogász

Csongrádon született, jogi tanulmányait Pesten végezte. A szabadságharc alatt szabadcsapatot szervezett, amelynek őrnagya volt. Ezért a bukás után börtönbüntetést kapott, s besorozták az osztrák hadseregbe. Később Aradon volt ügyvéd, majd 1867-től az Igazságügyi Minisztériumban dolgozott. 1878-ban ő volt a Magyar Jogászegylet megalapítója és első elnöke. Egyik kidolgozója volt az igazságügyi szervezeti törvények tervezetének és az 1871. évi XXXIII. tc-nek az ügyészségi szervezetről, amelynek alapján a bírói hatalom elkülönült a közigazgatástól. Nevét azonban az első magyar Btk., az ún. Csemegi-kódex (1878. évi V. tc.) tette ismertté, mely a kor leghaladóbb eszméit tükrözi. Mint kúriai tanácselnök korszerű eljárásjogi elveket (a vád, a védelem, valamint a kétoldalú meghallgatás elve) vezetett be az akkor még nem kodifikált, törvénybe nem foglalt eljárási gyakorlatba. Kiváló szónok is volt. Budapesten halt meg 1899. március 18-án. 2001 októberében egy róla elnevezett könyvtárat avattak fel szülővárosában.

[10]

1856. május 3.

Meghal Adolphe Adam francia zeneszerző

Párizsban született 1803. július 24-én. Zongoradarabjai és románcai révén vált ismertté, majd szinte kizárólag színpadi zenét írt. 1829-ben aratta első nagy sikerét a Pierre és Catherine című kétfelvonásos operájával. Több mint 60 operája közül A longjumenau-i postakocsist és a Giraldát tartják a legjobbnak, említendők még a Le Chalet, A nürnbergi baba és a Ha én király lennék című operái. Balettjeiben a zenét a koreográfiának rendelte alá, közülük az 1841-ben bemutatott, Théophile Gautier szövegére írt Giselle a legnépszerűbb, amely drámai erejű zenéje miatt ma is sikerdarab, és Magyarországon is többször felújították. 1847-ben megalapította Párizsban a Théatre National-t, de ez a következő évben megszűnt. 1849-ben a Conservatoire zongoratanára lett, s kritikusként is működött. Énekhangra, fuvolára és zenekarra írt Mozart-variációi minden koloratúr-énekesnő repertoárján szerepeltek. Négy misét és egyéb egyházzenei műveket is szerzett. A francia fővárosban érte a halál.

[11]

1881. május 3.

Megszületett Mauritz Béla mineralógus

A kassai születésű tudós tanári oklevelének megszerzése után, 1905-től öt évig Heidelberg, Lipcse, Drezda és Bécs egyetemein tanult, majd a budapesti tudományegyetemen tanított, végül 1943-44-ben az egyetem rektora volt. Két cikluson át elnöke volt a Magyarhoni Földrajzi Társulatnak. Számos addig nem ismert hazai kőzettípust írt le. Feldolgozta a Fruska Gora trachitjait és a Báni-hegység eruptívumait, vizsgálta a Mecsek vulkanitjait, a dunántúli bazaltokat. A II. világháború után idő előtt nyugdíjazták, az akadémikusok közül is kizárták, de tovább dolgozott a Földtani Intézetben és a Magyar Nemzeti Múzeum Ásvány- és Kőzettárában. 1971. február 15-én halt meg Budapesten. 1990-ben az MTA - poszthumusz - rehabilitálta.

[12]

1921. május 3.

Megszületett Sugar Ray Robinson amerikai ökölvívó

A II. világháború utáni évek legendás hírű bokszolója Michigan-ben született. Profi bokszolóként először 1940-ben lépett a szorítóba, s az elkövetkező 25 évben 202 mérkőzésből 175-öt megnyert, hat döntetlenre végződött, kettőben nem született döntés, s 19 vereség érte. 1946. december 20-án váltósúlyban szerezte első világbajnoki címét. Igazán azonban a középsúlyúak mezőnyében, 1951-től lett egyeduralkodó. Egy vereség után - 1952-ben - visszavonult a szorítók világától, három évvel később viszont meggondolta magát, visszatért és újra világbajnok lett 1960-ig. Akkor kikapott, s az azt követő időszakban 13 alkalommal volt kénytelen vesztesként elhagyni a ringet. Utolsó összecsapását 1965-ben vívta, s az újabb kudarc után végleg visszavonult. Culver City-ben halt meg 1989. április 12-én.

[13]

1926. május 3.

Meghal Johan Gustav Knut Wicksell svéd közgazdász

Stockholmban született 1851. december 20-án. Az uppsalai egyetemen tanult matematikát, latint, görögöt és fizikát. 1880-ban kezdett érdeklődni a nemzetgazdaság iránt. Elmélete szerint az iszákosság okozza a túlnépesedést és követelte az állami születésszabályozást és a kétgyermekes családmodellt. Letette matematikai vizsgáit, s utána öt éven át népgazdaságtant tanult Angliában, Franciaországban, Németországban és Ausztriában. Első nagyobb munkájában, a Value, Capital and Rent-ben matematikai egyenletekkel hozta logikai kapcsolatba az áru csereértékét a termelési tényezők (munkabér, bérlet, tőke) értékesülésével. 1896-ban jelentette meg Pénzelméleti vizsgálódások, 1898-ban pedig Kamat és ár című könyvét. Főbb tételei: A pénzkamat és a természetes kamat (amely a befektetés hozama) kapcsolata döntő befolyással van az árszint és a pénzérték ingadozására. Szerinte a bankok feladata lenne a természetes és a pénzkamat közötti viszony szabályozása és az egyensúly helyreállítása. Ezért a konjunktúra-ingadozásért a helytelen intézkedéseket hozó pénzintézetek a felelősek. 1903-ban a lundi egyetem rendes tanára lett. Utolsó tudományos munkája Előadások a nemzetgazdaságról címmel tankönyvvé vált. A kétkötetes mű a konjunkturális válságokkal és a fellendülésekkel foglalkozik, amelyeket azóta `Wicksell-folyamatnak` nevez a szakirodalom. Stocksund-ban halt meg.

[14]

1958. május 3.

A Magyar Elnöki Tanács rendelete szerint senkinek nem lehet kettőnél több háza

[15]

1961. május 3.

Meghal Dinnyés Lajos miniszterelnök

Alsódabason született 1901. április 16-án. Budapesten járt gimnáziumba, majd a keszthelyi gazdasági akadémián szerzett felsőfokú mezőgazdasági ismereteket. 1931-39 között az országgyűlésben a dabasi választókerületet képviselte kisgazdapárti programmal. 1945-ben az újjászervezett Kisgazdapárt Pest megyei központjának élére került, majd képviselő lett az Ideiglenes Nemzetgyűlésben is. 1947 márciusától honvédelmi miniszter volt. A miniszterelnöki tisztségbe a kommunista párt javaslatára került 1947. május 31-én, és megbízatását 1948. december 10-ig töltötte be. Kormánya fogadtatta el az első ötéves tervet és ratifikáltatta az 1947-es békeszerződést. Lényegében a kommunista párt kívánalmai szerint kormányzott, s miután a (csalással megnyert) 1947-es választások után a kommunisták akaratából ismét kormányfő lett, teljes egészében elfogadta az általuk előírt politikai irányvonalat. Így tényleges politikai hatalma egyre csökkent, s végül 1948 decemberében - kihasználva a pénzügyminiszter külföldre menekülését - a kommunisták lemondásra kényszerítették. Ezután az Egyesített Mezőgazdasági Kísérletek Intézetének elnöke, 1952-től haláláig az Országos Mezőgazdasági Könyvtár és Dokumentációs Központ főigazgatója volt, és továbbra is országgyűlési képviselő maradt. 1958-ban az országgyűlés egyik alelnökévé választották, s ezt a tisztséget haláláig megtartotta.

[16]

1965. május 3.

Meghal Szakasits Árpád egykori köztársasági elnök

[17]

1971. május 3.

Walter Ulbricht lemond, utóda Erich Honecker

Párt- és állami funkcióiban (1960 óta az Államtanács elnöke) a posztsztálinista nézetű Ulbricht két évtizeden át meghatározta az NDK fejlődését. Sokat, de kevés eredménnyel fáradozott a gazdaság stabilizálásán és hatékonyságának emelésén (az NDK teljes lemaradása az NSZK mögött az ő uralmának idejére esik), valamint az NDK nemzetközi pozíciójának erősítésén. 1969-ben a nemzetközi jogi elismerés fejében formailag felajánlotta ugyan az NSZK-nak a `békés egymás mellett élést` makacs nyugatnémet-ellenességével azonban valójában gátolta a folyamatot, s a Szovjetunió közeledését a Nyugathoz.

[18]

1986. május 3.

Meghal Bálint Endre festő

Budapesten született 1914. október 27-én. Az Iparművészeti Főiskola reklámgrafikai szakán végzett, majd Vaszary János és Aba Novák Vilmos szabadiskolájában képezte magát. Az 1930-as években expresszionista képeket festett, majd szürrealista stílusával Vajda Lajos művészeti hagyományait folytatta. 1945 után tagja volt az Európai Iskola művészeti csoportnak. Több évig élt külföldön, Párizsban készítette el a Jeruzsálemi Biblia 1200 illusztrációját, amellyel nagy elismerést aratott. Színpadi díszleteket is tervezett. Több mint ötven hazai és külföldi tárlaton szerepelt képeivel. A Kossuth-díjat 1985-ben kapta.

[19]

1990. május 3.

Göncz Árpád ideiglenes köztársasági elnök Antall Józsefnek ad kormányalakítási megbízást

[20]

1991. május 3.

Közzéteszik a Windhoek Nyilatkozatot

Az ENSZ 1991 őszén nyilvánította május 3-át a nemzetközi sajtószabadság napjává. Annak emlékére tartják, hogy 1991. május 3-án tették közzé a `Windhoek Nyilatkozatot`, amelyben az afrikai népeknek a független és pluralista sajtóhoz való jogát fogalmazták meg. Ezen a napon világszerte megemlékeznek azokról az újságírókról, akiket munkavégzésük során gyilkoltak meg, valamint azokról, akiket munkájukban akadályoztak, illetve akadályoznak. A sajtószabadságot először a francia Emberi és Polgári Jogok Egyetemes Nyilatkozatában deklarálták, állampolgári jogként az 1791. évi francia alkotmány rögzítette, azután került be más országok alkotmányába. Magyarországon az 1848. évi XVIII. tc. törölte el a cenzúrát és nyilvánította ki a sajtószabadságot. - Az UNESCO 1997-ben díjat alapított a sajtószabadságért. A kitüntetés Guillermo Cano kolumbiai újságíró nevét viseli, aki életéért fizetett a kolumbiai drogbárók üzelmeit leleplező írásaiért.

[21]

2001. május 3.

Meghal Vörös Vince kisgazda politikus

Kisbicsérden született 1911. február 23-án. 1930-tól volt tagja a kisgazdapártnak. 1940-44-ben a Kis Újság munkatársaként, majd 1944-47-ben az Ideiglenes Nemzetgyűlésben jegyzőként működött. 1947-ben a köztársaságellenes összeesküvési koncepciós per vádlottja volt, de felmentették. 1945-48-ban a Magyar Parasztszövetség főtitkára volt. Az 1950-es években politikai okokból kulákká nyilvánították, ezért 1955 júniusában családjával együtt kitelepítették otthonából, ahová csak 1956 nyarán térhetett vissza. 1956 októberében újjászervezte a Parasztszövetséget, majd a szovjet csapatok bevonulásakor az Egyesült Államok budapesti követségére menekült. Később munkásként dolgozott, s ment nyugdíjba. 1989-ben ismét a Parasztszövetség főtitkára, majd 1994-ig elnöke volt. 1989-90-ben az újjászervezett kisgazdapárt elnöke, 1991-től a párt örökös tiszteletbeli elnöke volt. Közben, 1992-ben kizárták az FKGP-ből, de 1998-ban megkövették, s örökös tiszteletbeli elnök lett. 1990-94 között országgyűlési képviselőként és a parlament alelnökeként tevékenykedett. 1994-ben visszavonult a közéleti szerepléstől. Bakonyán halt meg.

Bezár