2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egy újabb legendás régész hunyt el

2015. május 29. 11:58

1856-ban került elő egy Békés megyei kis faluban az egyik leghíresebb kora avar vezéri sír – és 73 évvel ezután ugyanezen a településen született az avar kutatás kiemelkedő személyisége, H. Tóth Elvira. A fáradhatatlan szakember a hétvégén hunyt el, nyugodjék békében.

H. Tóth Elvira 1929-ben született Kunágotán. Középfokú tanulmányait a Miasszonyunkról nevezett iskola nővéreinél végezte (1948). Előbb az Iparművészeti Főiskola ötvös, majd 1953-tól az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának régészet szakán folytatott tanulmányokat. Diplomamunkáját „Ötvöseljárások az avar és a honfoglalás korban” címmel írta. 1958-1961 között az Iparművészeti Múzeumban volt gyakornok és segédmuzeológus, majd 1961-től az akkor megalakult, és a férje, Horváth Attila által vezetett Bács-Kiskun megyei múzeumi szervezet Katona József  Múzeumába került, ahol az évek alatt muzeológusi, igazgatóhelyettesi, később tudományos főmunkatársi munkakörben dolgozott, és innen ment nyugdíjba 1995-ben.

1856-ban került elő egy Békés megyei kis faluban az egyik leghíresebb kora avar vezéri sír – és 73 évvel ezután ugyanezen a településen született az avar kutatás kiemelkedő személyisége. Véletlen vagy sem – ki tudja… Tény, hogy az egykori kunágotai kislány először ötvös akart lenni, aztán valami mégis a régészet felé indította – és a régészeten belül is éppen az avar kor felé. Igaz, nem Békés megye területét kutatta, hanem a Duna-Tisza közét és elsősorban Kecskemét környékét – olyan szerencsésen, ami csak keveseknek adatik meg. Munkája nyomán számos rendkívül gazdag avar temető került elő – és persze a kunbábonyi avar fejedelmi sír, mely nemcsak a feltáró régész, de a kecskeméti múzeum hírnevét is messze földre vitte.

De persze a régész nemcsak tárgyakat keres, hanem a múltat próbálja megfejteni. Elvira ásatásai példaértékűek voltak. Rendkívül precíz feltárásai, a jelenségek alapos megfigyelése és pontos dokumentálása igen sok új információval gazdagította az avar korra vonatkozó ismereteinket. Még sok munka várt volna rá, még publikálnia kellett volna néhány fontos ásatását – de erre már nem kerülhet sor.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár