2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egyiptomi aranybányász-települést találtak

2004. május 7. 03:02

Egyiptomi aranybányászok egykori lakóhelyét tárja fel egy belga régészcsapat a Vörös-tenger térségében. A kunyhók közelében ókori bányász-szerszámokat is találtak.

Korábban

Múmiaraktár a labirintusban
Egyiptomi és francia régészek több mint 50 vászonba bugyolált múmiát találtak egy Kairótól délre fekvő alagútrendszerben. A múmiák az i. e. első évezredből származnak - közölte a Reuters hírügynökség.
A csábító Kleopátra
Egy antik váza tanulmányozása közben érdekes elmélettel állt elő egy angol művészettörténész: szerinte a British Museumban őrzött edényen az a jelenet látható, amikor Kleopátra elcsábítja Antoniust.
Szemtől szemben a fáraóval
Spanyol egyiptológusok a régészet történetében először bukkantak olyan ábrázolásra, mely egy fáraót nem profilból, hanem szemből mutat. A fatáblára festett vázlatos portré a kutatók szerint 3500 éves.
Tutankhamon vörösbort ivott
Egy új, spanyol kutatók által kifejlesztett eljárárással a legrébibb bormaradványokból is megállapítható, hogy vörös volt-e az egykori ital. A kutatók most Tutankhamon 1922-ben feltárt sírjából származó hordókon mutatták be eredményeiket.
Összeállhat VI. Ramszesz szarkofágja
Sokadszor hallatja a hangját Zahi Hawass, az egyiptomi régészeti tanács elnöke hazája műkincseinek érdekében.

A Frank Vermeulen vezette régészcsapat egy három négyzetkilométeres területet kutatott át, és számos lakóépület nyomára bukkant. Az épületekben valaha az aranybánya munkásait szállásolták el - közölte az AFP hírügynökséggel az Egyiptomi Régészeti Tanács egyik vezetője, Sabri Abdulaziz. Az egykori bányászfalu 120 kilométerre van Marsa Alam városától, és 700 kilométerre délkeletre Kairótól.

`Az ókori Egyiptomban gyakori volt, hogy az aranybányák és öntödék közelében szállást építettek a munkásoknak` - mondta Abdulaziz. `A felfedezés azért jelentős, mert többet tudhatunk meg általa a Vörös-tenger térségének építkezési szokásairól` - tette hozzá a régész.

Vermeulen, a Ghenti Egyetem régésze a felfedezésről elmondta: `A kunyhókat a bányajáratok közelében találtuk meg, és az aranyat tartalmazó sziklák összezúzására szolgáló kőszerszámokat is találtunk.`

`Egy kemény kőből készült vékát is találtunk, melyben az aranytartalmú köveket morzsolták össze` - szólalt meg a felfedezéssel kapcsolatban Zahi Hawass, az Egyiptomi Régészeti Tanács vezetője is.

A fáraók időszakának legfontosabb aranybányája ugyanezen a környéken, a Hamamat-völgyben volt. Az egyiptomiak ebben az időben a Nuba és a Sinai-hegyből is bányásztak aranyat. Amellett, hogy életükben aranyékszereket viseltek, az egyiptomiak fáraóikat is arannyal felékesítve `küldték` haláluk után a túlvilágra. A szokás legismertebb és legszebb példája Tutankhamon fáraó halotti maszkja.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár