Anna Frank mégis német volt
2004. október 8. 13:33
Rövid időn belül tárgytalanná válhat a vita, amely akörül bontakozott ki a közelmúltban Hollandiában, hogy adományozható-e posztumusz holland állampolgárság Anna Franknak.
A német belügyminisztérium ugyanis szerdán leszögezte: a második világháború alatt koncentrációs táborban meghalt zsidó kislány haláláig német állampolgár volt, mivel semmisnek tekintendő a náci Harmadik Birodalom idején hozott minden olyan döntés, amely állampolgárságától fosztott meg valakit. Így Anna tulajdonképpen nem vált hontalanná.
Holland parlamenti képviselők egy csoportja a napokban síkra szállt amellett, hogy Anna Frankot nyilvánítsák jelképesen holland állampolgárrá, miután a holland közvélemény egy televíziós műsor nyomán szembesült azzal a ténnyel, hogy Anna nem volt honfitársuk.
Anna Frank 1929-ben született Németországban, a Majna menti Frankfurtban, és 1933-ban menekült családjával az üldöztetés elől Amszterdamba. A német megszállás kezdetétől a család 25 hónapon házuk hátsó traktusában rejtőzködött, míg fel nem jelentették őket. Anna a Bergen-Belsen-i koncentrációs táborban vesztette életét 1945-ben.
A berlini belügyminisztérium állásfoglalása egyébként mindazokra a német állampolgárokra vonatkozik, akiket a náci rendszer alatt megfosztottak állampolgárságuktól. Azok, akik ma is életben vannak, eldönthetik, hogy ismét fel kívánják-e azt venni. Azokra pedig, akik már nem élnek közülük, érvényes a megállapítás, hogy halálukig német állampolgárok voltak.
(Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap