110 éve született VIII. Edward
2004. június 22. 13:28
Száztíz éve, 1894. június 23-án született White Lodge-ban (ma London) VIII. Edward brit uralkodó, később windsori herceg.
1930-ban kapta meg a Fort Belvedere 18. századi kastélyát, ide vonult vissza és fogadta baráti körét, melybe a hagyományos arisztokrácia mellett a felső tízezer egy része is beletartozott. Ebben az évben kezdődött kapcsolata az amerikai születésű Mrs. Simpsonnal, aki 1927-ben vált el első férjétől, majd a brit Ernest Simpson hajóügynökhöz ment feleségül. A házaspár gyakran volt a herceg vendége, 1934-ben már nagy szerelem dúlt Edward és az asszony között.
1936. január 20-án V. György meghalt, s Edward Anglia királya lett - e néven a nyolcadik. Trónra lépve szigorú takarékossági intézkedéseket vezetett be a királyi birtokokon, s Dél-Wales válság sújtotta vidékeire utazott. Ám házassági tervei miatt halasztódott a koronázás, s az asszony két válása miatt alkotmányos válság tört ki. Wallis (Warfield) Simpsont 1936. október 27-én a bíróság előzetesen elválasztotta férjétől, Edward pedig megpróbálta rávenni családja tagjait, hogy járuljanak hozzá a házassághoz. A beleegyezést azonban sem a dinasztiától, sem az anglikán egyháztól (melynek ő volt a feje) nem kapta meg, a brit és nemzetközösségi politikusok is ellenezték szándékát. Egyetlen jelentős támogatója Churchill volt, de ő ekkor semmilyen tisztséget nem töltött be.
A külföldi sajtó tele volt szenzációhajhász cikkekkel, a brit lapok azonban tapintatosan hallgattak az ügyről. Baldwin miniszterelnök kifejtette a királynak: a monarchia becsületét sérti, ha egy elvált asszonnyal tart fenn kapcsolatot. Szóba került a morganatikus házasság is (ebben a feleség és a gyermekek nem részesülnek a férfi kiváltságaiban), de később a kormányfő elvetette ezt a megoldást.
A parlament 1936. december 3-án kezdett foglalkozni a kérdéssel, a "lemondás" szó 4-én jelent meg a brit sajtó hasábjain. Edward népszerűségét az is csökkentette, hogy ellenezte a hitleri Németországgal való szembefordulást. Végül a király elszánta magát és december 10-én lemondott: "Én, Edward ezennel kijelentem, hogy megmásíthatatlan szándékom lemondani a trónról, mind a magam, mind utódaim nevében." Döntését másnap jóváhagyta a parlament, s hatására módosították az 1701-es Act of Settlementet, az öröklődést szabályozó törvényt. Edward rádióbeszédet intézett a lakossághoz: "Lehetetlen magamra vennem a felelősség súlyos terhét, s úgy teljesítenem uralkodói kötelességeimet, ahogy szeretném, ha nem áll mellettem az az asszony, akit szeretek."
Edward még azon az éjjel Európába utazott, Ausztriában élt, s Simpsonnéval csak a bontóperi ítélet jogerőre emelkedése után találkozott. 1937. június 3-án házasodtak össze Franciaországban, anglikán rítus szerint. Utóda öccse lett, aki VI. György néven lépett a trónra, s bátyjának a windsori herceg címet adta. Feleségétől azonban megtagadták a "királyi fenség" címet, ami mélyen sértette Edwardot.
Házasságuk évében megfordultak Németországban is, és találkoztak Adolf Hitlerrel. A II. világháború alatt csökkent a herceg és családja közti feszültség, Edward Londonba ment, s a király ajánlatára franciaországi összekötő tiszt lett. Az összeomlás után Madridba utazott, ahol a nácik - támogatásukért cserébe - felajánlották neki Anglia trónját! Lisszabonban Churchill a Bahamák kormányzójává tette, s ott működött 1940-1945 között. Ezután feleségével Párizsban élt, csak fivére, majd anyja temetésekor látogatott haza. Első hivatalos meghívását 1967-ben kapta.
1972. május 28-án Párizsban hunyt el, őt és feleségét (aki 1986-ban halt meg) a windsori kastély parkjában, Frogmore-ban temették el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Véletlenül jutott kulcsfontosságú szerephez a berlini fal ledöntésében Günter Schabowski
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap