Elveszett piramisokat találtak Egyiptomban
2012. augusztus 14. 08:38
Két piramiskomplexumot találtak Egyiptomban – legalábbis ezt mutatják a Google Earth műholdfelvételei. A terepmunka még hátravan, de a kezdet ígéretesnek tűnik.
Korábban
Az egymástól jó 130 kilométerre elhelyezkedő két dombszerű képződmény minden bizonnyal piramis lehet – számolt be a felfedezésről Angela Micol maideni (Észak-Karolina) régész, aki a területet a Google Earth segítségével fésülte át. (A program korábbi eredményeiről itt, itt és itt olvashat)
Az egyik Felső-Egyiptomban, a Nílus mellett, Abu Sidhumtól 18 kilométerre helyezkedik el; itt négy domb található, két, nagyjából 76 méter széles és van két kisebb, 30 méter széles bucka, amelyek egy nagyobb, nagyjából 190 méter széles, háromszög alakú és sík felületű domb köré rendeződnek.
A komplexum képe nagyon letisztult formát mutat, s mivel nagyjából 190 méter hosszan terül el, ez azt jelenti, hogy kiterjedése háromszor akkora, mint a gízai Nagy Piramis. „Ha közelebbről megvizsgáljuk a formát, akkor azt látjuk, hogy a teteje lapos, a szimmetrikus háromszög alak pedig az idők során erodálódott” – írta Micol a Google Earth Anomalies című oldalán.

A Fayoum-oázistól északra található a másik, piramisnak hitt alakzat, amely négyoldalú, csonkított, s 45 méter hosszú. Ez Dimai ősi városától délkeletre található; a várost II. Ptolemaiosz alapította az i.e. 3. században. A tudósok előtt elsősorban az ott talált nagyszámú papirusztekercsek miatt ismert a város, amely jelentőségét a kereskedelemben betöltött szerepének köszönheti.
Micol szerint a felvételek önmagukért beszélnek, de hogy felfedezése bizonyítást nyerjen, még el kell végezni a terepmunkát. A kutató korábban számos régészeti lelőhelyet fedezett fel a Google Earth-szel, köztük egy víz alatti romvárost a Yucatán-félszigeten.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap