A majáknak elege van a világvégéből
2009. október 13. 10:01
Újabb hisztérikus világvége-várás következik: a 2000-es évforduló után most sokan a maja naptár végét szimbolizáló dátumra, 2012. december 21-re vizionálják a világegyetem pusztulását. A maják szerint azonban mindez egy félreértésnek, és a nyugati keresztény kultúrkör sajátos mentalitásának köszönhető.
Korábban
A pánikot Hollywood is meglovagolja: jövő hónapban kerül világszerte a mozikba a 2012 című alkotás, amelyben Roland Emmerich földrengéssel, meteorokkal és egy hatalmas szökőárral pusztítja el a világot. Apolinario Chile Pixtun, guatemalai maja vezető szerint azonban ennek semmi köze nincs az ő hagyományaikhoz: a világvége várása ugyanis "egy tipikusan nyugati dolog".
A régészek, csillagászok és maják ugyanis úgy vélik, hogy a most divatos hisztéria csak a popkultúra terméke, amelyhez az áldokumentumfilmjeiről híres History Channel is bőszen asszisztál, amikor a maja világvégét Nostradamus jóslataival keveri össze. A csatorna egy másik, szintén hatásvadászra hangszerelt, a szakértők szerint borzalmasan áltudományos műsora, a Decoding the Past: Doomsday 2012: End of Days még tovább megy, és egy lehetséges óriás napvihar pusztító hatásai - amely a katasztrófafilmek egyik legkedveltebb eleme – mellé egy mágnesen pólusváltást is vizionált, ami szintén borzalmas katasztrófákat okozhat. Ez utóbbi jelenség azonban nem egyik napról a másikra történik, és most semmi nyoma nincs, hogy pont 2012-ben kezdődne el.
Vannak azonban, akik régészeti bizonyítékokkal is alá tudják támasztani a 2012-es pusztulást: ezen teória szerint az 1960-as években, a mexikói autópályák építése során egy érdekes tábla került elő. A mára elveszett kődarab vonatkozó része egy jóslatot tartalmazott, amelyben 2012 mellett Bolon Yokte, a háború és a teremtés titokzatos maja istene is szerepet kapott. Az isten eljövetele azonban Guillermo Bernal régész szerint több más feliraton, más dátumokkal is szerepel.
Szintén hasonló módon cáfolják az asztronómusok a csillagászati jelek pusztító hatásait; így a most felfedezett, 25800 évenként előforduló együttállások sem jelentenek túl sokat, és semmi közük nincs a Föld további sorsához. John Major Jenkins, a téma egyik lelkes kutatója azonban úgy véli, hogy a maja romok éppen az együttállás fontosságát hangsúlyozzák, így jobb lenne odafigyelni ezekre.
A rejtély oka a maja naptárban keresendő: a maják Hosszú Számítása ugyanis i.e. 3114-ben kezdődött, és közel négyszáz éves periódusokban méri az időt. Ezek közül a 13. ér véget 2012 decemberében, és mivel ez a szám szent volt a majáknál, sokan ezért vizionálnak valamiféle hatalmas változást. David Stuart, a Texasi Egyetem maja epigráfusa szerint azonban maguk a maják sosem mondták, hogy a világ véget érne, és sosem vizionáltak borzalmas dolgokat, ők csak a teremtés évfordulójának ünnepét jelölték meg. Az apokalipszis képe egy nagyon keresztény, nagyon nyugati koncepció - véli a kutató, aki szerint ilyen erővel akár minden év január elsejére várhatnánk a végső bibliai pusztulást.
A téma szakértői egytől egyig egyetértenek abban is, hogy a téma az internet elterjedésével vált közismertté, és sokan olyan katasztrófákról vizionálnak, amelyeket a maják sosem álmodtak volna. Ráadásul a Reuters tudósítása szerint a mai maja közösséget egyáltalán nem érdekli, hogy mi fog történni 2012-ben: számukra jelenleg sokkal fontosabb problémát jelent a helyi szárazság, és annak mezőgazdaságra gyakorolt hatása.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap