19. századi francia utazók virtuális kiállítása a Selyemútról
2004. december 31. 11:30
Az Európai Örökség Hálózat kiállítása egy virtuális utazás keretében Örményországba vezet.
Bakui pályaudvar |
A svájci származású francia Frédéric Dubois de Montpéreux (1798-1850) geológus, természettudós, régész 1833-ban járta be Örményországot. Hatkötetes útinaplója ("Le voyage autour du Caucase, chez les tchérkesses et abkhazes, en Colchide, en Géorgie, en Arménie et en Crimée") egyúttal nagyon fontos tudományos teljesítmény is, melyben Örményország természetrajzának, népességének, etnográfiájának, történelmének, építészetének legátfogóbb bemutatását nyújtja.
Szőnyegbolt Batumiban |
A francia kereskedőcsaládból származó Jacques Francois Gamba (1763-1833) transzkaukázusi utazására a Bourbon restauráció idején kerülkt sor. Gamba az indiai kereskedelemmel foglalkozó kormánytisztviselőként Örményországot jelölte ki az Európa és Ázsia közti kereskedelem központjává. Richelieu támogatta Gamba ötletét, és megbízta a kerskedelmi kapcsolatok kiépítésével. 1819-1824 között Gamba beutazta a vidéket, melynek hatására 1821-ben törvény is született a francia érdekekkel összhangban álló vámtarifa szabályzásról és a transzkaukázusi jövedelmező kereskedelem és szállítás feltételeiről. 1826-ban jelent meg Párizsban a kétkötetes Gamba lovag utazása című (Le voyage en Russie du sud et en Transcaucasie, fait par le Chevalier Gamba, Consul du Roi a Tbilissi dans les années 1820-1824, annexé par quatre cartes et atlas géographiques) műve.
Tbiliszi látképe |
Paul Nadar (1856-1939) a NADAR művésznéven ismert Felix Tournachon (1820-1910) karikaturista, újságíró és világhírű fotográfus fia volt. Nadar fényképész műterme adott otthont az impresszionista festőművészek első kiállításának 1874 április 15-től május 15-ig, ahol a hivatalos Szalon által visszautasított valamennyi festő, köztük Monet, Degas, Pissarro, Cezanne és mások műveit állították ki. Az ifjabb Nadar a stúdió művészeti vezedtőjeként már igen fiatalon fényképeket készített a kor leghíresebb személyiségeiről. Itt készült Baudelaire, Victor Hugo, Delacroix, Courbet, Corot, Constantin Guys, Daumier, Manet, Monet és Gerard de Narval portréja is, melyet ma már egyre inkább az ifjabb Paul Nadar nevéhez fűznek.
Paul Nadar elkészítette Munkácsy Mihály feleségének portréját és berendezte a mester műtermét is: a hagyaték szerint bútorokat vásárolt 137248 frank értékben.
Az utazása során készített fotók mellett Paul Nadar barátjaként Jules Verne a "Claudius Bombarnac, egy hírlaptudósító jegyzetfüzete" című regényében állított örök emléket a transzkaukázusi és turkesztáni utazásnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Minden vendégét egyforma kedvességgel üdvözölte Gundel Károly 19:05
- Rettegett Iván megalázkodva kért békét Báthory Istvántól 18:02
- Tudtán kívül hajtotta végre az első atommaghasadást Enrico Fermi 17:05
- A fekete folyók legendája - a kultúra szisztematikus pusztítása 16:04
- Dánia egy ritkaságnak számító Septimius Severus szoborfejet adott vissza Törökországnak 14:32
- A déli államokban sokáig veszélyesnek tartották a hálaadás ünnepét 09:50
- Egész életében hűséges maradt a Honvéd csapatához Bozsik József 09:05
- Tina Turner 73 évesen került fel a Vouge címlapjára tegnap