Élőben hallhatjuk a Nagy Imre-pert
2008. június 10. 08:18
Megkezdődött a Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének hanganyagát tartalmazó felvétel nyilvános lejátszása a Nyílt Társadalom Archívum és az 1956-os Intézet szervezésében.
Korábban
Az 1958. június 9-15. között megrendezett koncepciós per a hétfőn lejátszott hangfelvételek tanúsága szerint azzal kezdődött, hogy a bírói tanács elnöke, Vida Ferenc államtitkokra hivatkozva elrendelte a zárt tárgyalást. Ez ellen Nagy Imre felemelte szavát, arra hivatkozva, hogy a hazai és a nemzetközi közvéleménynek joga volt a tájékozódáshoz ebben az ügyben. és azt is fontosnak tartotta, hogy legyen publikus az ő véleménye is a forradalommal és előzményeivel kapcsolatban.
Tildy Zoltán korábbi köztársasági elnököt, a Nagy Imre kormány kisgazdapárti államminiszterét azzal is vádolták, hogy aktívan közreműködött a forradalom jobbratolódásában, ezzel célja a "burzsoá restauráció" volt. Kopácsi Sándorral, a nemzetőrség helyettes parancsnokával szemben az volt a vád, hogy "dezorganizálta a magyar hadsereget", és részt vett az "ellenforradalom" felfegyverezésében. Ugyanez volt a vád Maléter Pál Nagy Imre honvédelmi minisztere ellen, akit még azzal is megvádoltak, hogy egy angol attasénak titkos adatokat szolgáltatott ki a magyar hadseregről.
A digitalizált felvétel tanúsága szerint a per érdemi tárgyalásának kezdetén a vádlottakat kikísérték a teremből, közülük egyedül Nagy Imre maradt a teremben. Ekkor elmondta, hogy bűnbaknak érzi magát, akit mások cselekedeteiért is felelősségre vonnak. Az is kiderült, hogy a volt miniszterelnök nem ismerte a jogi procedúra menetét, a bírótól a tárgyalás kezdetén kért felvilágosítást erről.
Mindig is kiálltam amellett, hogy nyilvános legyen a Nagy Imre-per hanganyaga - mondta Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája hétfőn azután, hogy ő is részt vett a tárgyalást megörökítő felvétel nyilvános, budapesti lejátszásának kezdetén. Jánosi Katalin úgy fogalmazott: összetett, kettős érzés volt számára meghallgatni a hétfőn lejátszott hanganyagot. "Egyrészt érintve vagyok mind a nagyapám, mind az édesapám részéről, akiknek hihetetlen jó volt hallani a hangjukat; ugyanakkor az ember tisztában van a történet végkifejletével." Összességében nagyon szomorú és tragikus volt meghallgatni a délelőtt lejátszott felvételt - tette hozzá. Nagy Imre unokája kifejtette, hogy biztosan lesznek olyan részletei a szövegnek, amelyek számára eddig teljesen ismeretlenek voltak, azt azonban már tudta korábban is, hogy Nagy Imre tiltakozott a zárt tárgyalás ellen. "Ez volt az első mondata a perben, ezért mindig is úgy kezeltük a hangfelvétel nyilvánosságra hozatalát, mintha a nagyapám végakarata lenne" - mondta Jánosi Katalin. Megrendítő volt hallani Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai perének hanganyagát, hiszen ötvenegy esztendeje nem hallottam a férjem hangját - mondta Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye hétfőn, miután ő is részt vett a tárgyalást megörökítő felvétel nyilvános lejátszásának kezdetén, Budapesten. Gyenes Judith megjegyezte, hogy két momentum érintette meg leginkább: az, hogy a bíró az adatok felvétele alatt szándékosan, folyamatosan hangsúlyozta Maléter Pál nemesi származását; és az, hogy Vida Ferenc, a bírói tanács elnöke ezredesnek titulálta férjét, amire Maléter azt mondta, "tábornok vagyok". Maléter Pál özvegye úgy fogalmazott: "egy önkínzás végighallgatni a felvételt, de ha az ember átélte az exhumálást, akkor ezt is át kell élni". Kívánom, hogy nagyon sokan hallgassák meg ezt a hanganyagot, mert egy szörnyű korszaknak a lenyomata ez a per - tette hozzá. Gyenes Judith elmondta: sok mindent tudott a perről, de az számára is meglepetés volt, hogy Nagy Imre tiltakozott a zárt tárgyalás és a gyorsított eljárás ellen. Hozzátette: biztos abban, hogy Maléter Pál nem örülne, ha utcákat, tereket, szobrokat neveznének el róla, de arra, hogy egy méltó katonai objektum viselje a nevét, igent mondana. Gyenes Judith felidézte, 18 éve kérelmezte, hogy a Budaörsi úti Petőfi laktanyát a férjéről nevezzék el, ám ez a kívánsága nem teljesült. Most azonban rábólintottam arra, hogy a Zách utcai katonai objektum Maléter Pál nevét viselje - mondta. |
A hangfelvétel lejátszásának első fél órájában - mások mellett - jelen volt Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin és Maléter Pál özvegye, Gyenes Judit, valamint az 1956-os Intézet igazgatója, Rainer M. János.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
3. A keleti és a nyugati blokk jellemzői a kétpólusú világ időszakában
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
- Párhuzamosan kellett kül- és belpolitikailag is legitimálni Németország újraegyesülését
- 10 tény a berlini falról
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin 20:20
- First Ladyk politikai szerepben 18:05
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást 15:05
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint 14:20
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz 09:50
- A rabszolgaság megszüntetése miatt lázadtak fel az amerikaiak ellen Haitin 08:20
- Miután visszanyerte függetlenségét, rögtön háborúba sodródott Lengyelország tegnap
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa tegnap