Sokallják a berlini emlékműveket
2007. november 16. 12:00
Gombamód megszaporodtak a különböző emlékhelyek Berlinben, így a szakértők attól tartanak, hogy a német egység hamarosan felállítandó emlékművének már nem jut hely,
Korábban
A vezeklés nemzetévé váltak
Az 1990-es években Helmut Kohl kancellár támogatásával kezdődhetett el a berlini holokauszt-emlékmű építése. Azóta egy sor más emlékművet is felavattak a német főváros kormányzati negyedében. November 9-én pedig egy újabb felavatásáról szavazott a német parlament: ezúttal a berlini fal leomlásának kívánnak emléket állítani.
A holokauszt-emlékmű |
Az időpont megfelelő, de a hely problematikus, hiszen apártok szándéka szerint az emlékművet "Berlin közepén" kellene elhelyezni. A kérdés csak az, hogy maradt-e még hely a város központjában, ugyanis a Rechstag épületének környéke már tele van különféle emlékművekkel. A Berlin belvárosában sétálók így könnyen elveszíthetik a fonalat, hogy hol milyen áldozatoknak állítottak emléket.
Az emlékmű-állítási láz az utóbbi években harapózott el a német fővárosban, legutóbb a menekültek és kitelepítettek dokumentációs központja került a címlapokra; a Frankfurter Runschau című német napilap szerint a németek ezzel akarják kompenzálni bűntudatukat. A kormány is egyre növekvő aggodalommal figyeli a sokasodó emlékműveket, amelyek lassan eltakarják a berlini állatkert fáit. Az emlékművek többsége a Harmadik Birodalom, és a kelet-németországi kommunista diktatúra áldozatainak állít emléket. Az utóbbi időben azonban már egy új téma is megjelent: Németország saját egységére, és az elmúlt századok haladó mozgalmaira is emlékezni kíván.
Ilyen lesz a Terror topográfiája |
Berlin központja azonban már megtelt: csak a náci korszak rémtetteire emlékeztető emlékművek száma meghaladja a húszat. Egyre többekben felmerül a gyanú, hogy a sok évtizedes hallgatás és tagadás után Németország az emlékezés világbajnoka kíván lenni. "A németek egykor a legnagyobb bűnösök voltak, most pedig a legnagyobb vezeklők akarnak lenni" - írta Wolf Jobst Siedler esszéista gúnyosan a "túlzott bűntudatról" a Der Spiegel című némt lapban.
A berlini kormányzati negyed építkezések zajától hangos: a "Terror topográfiája", az új náci dokumentációs központ, a volt SS és Gestapo főhadiszállás helyén készül, nem messze a pénzügyminisztériumtól. A pénzügyminisztérium északi oldalán, a Leipziger Strassén egy szürke plakát hívja fel a figyelmet 1953. június 17-re, a kelet-németországi munkásfelkelés kirobbanására. Továbbmenve egy emléktáblára bukkanunk, amely a náci euthanáziaprogram áldozataira emlékezik. Nemsokára elkészül a Tiergarten Parkban a homoszexuális áldozatoknak emléket állító emlékmű is, míg a Reichstagtól délre a náci korszak szinti és roma áldozatainak emlékműve épül.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Valóságos fizikus dinasztiában látta meg a napvilágot Antoine Becquerel, a radioaktivitást felfedezője 20:20
- Napjainkig az egyik legjobb romantikus filmként tartják számon az Elfújta a szél című alkotást 18:05
- Hatalmas környezeti katasztrófával járt az öbölháború 16:05
- A „tánc istenét” a skizofrénia taszította le a színpadról 15:08
- Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada 09:50
- 09:50
- Megadás helyett a kanadai emigrációt választotta a sziúk rettenthetetlen törzsfőnöke, Ülő Bika 09:05
- Kicsivel több, mint egy hónapig állt fenn a Prónay Pál vezetésével létrejövő Lajtabánság tegnap