Megoldották Tutanhamon halálának rejtélyét
2007. október 30. 12:00
Megoldódott a gyermekkirály hirtelen halálának rejtélye. A kutatók ugyanis úgy vélik, hogy a fiatal fáraó egy vadászat során eshetett le a száguldó szekérről, és ez okozta halálát.
Korábban
Tutanhamon halálát azóta övezi rejtély, hogy 1922-ben Howard Carter felnyitotta a sírját. Az 1968-ban elvégzett röntgenvizsgálatok duzzanatot mutattak ki a koponya alsó részén, és ebből fakadt az a spekuláció, hogy a fáraót egy fejre mért csapással gyilkolták meg. A legújabb CT-vizsgálatok szerint azonban Tutanhamon nem sokkal halála előtt súlyos lábsérülést szerzett a térde fölött, ami vérmérgezést okozott. A lábtörést valószínűleg az okozta, hogy a fáraó vadászat közben leesett egy száguldó szekérről.
`Nem gyilkosság okozta a halálát, ahogy sokan gondolják. Baleset áldozata lett, miközben a sivatagban vadászott. Leesett a szekérről és eltörte a bal lábát, ez vezetett a halálához` - mondta Zahi Hawass, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetője.
A fáraó sírjában talált ruhadarabok vizsgálata is azt a feltételezést erősíti, hogy az ifjú uralkodó maga vezette a szekeret. A ruhák között volt egy fűző, amely a hasi szerveket védte az esetleges balesetek következményeitől, illetve a szekér heves rázkódásaitól. Az utolsó bizonyíték egy virágfüzér, amelyet Tutanhamon múmiájának nyakába akasztottak. A botanikusok szerint a benne lévő búzavirág és kamilla éppen akkor virágzott, amikor a virágdíszt készítették.
"A búzavirág és a kamilla márciusban és áprilisban virágzik, ami támpontot ad a fáraó temetésére vonatkozóan" - mondta Nigel Hepper, a Királyi Kertészeti Társaság (Royal Horticultural Society) munkatársa. A virágok leszedési ideje március közepe és április vége közé esik, a mumifikálás folyamata pedig 70 napig tart, ezért Tutanhamon halála decemberre vagy januárra tehető. Ez az idő pedig egybeesik a téli vadászati idény közepével.
A fáraó halálára vonatkozó legújabb eredmények nem sokkal a londoni Tutanhamon-kiállítás előtt láttak napvilágot. A brit fővárosban először 1972-ben rendeztek Tutanhamon-kiállítást a British Museumban, ahol mintegy 1,5 millió ember volt kíváncsi a fáraó legendás halotti maszkjára. Ezúttal a maszk Egyiptomban marad, mert attól félnek, hogy nem bírja ki a hosszú utazást.
Lord Carnarvon, akinek hasonló nevű elődje fizette Howard Carter 1922-es ásatásait, úgy véli, hogy Tutanhamon aktív fiatalember volt, aki nem riadt vissza élete kockáztatásától sem. "Azt hittem, hogy egy elkényeztetett gyerek volt, de ma már úgy gondolom, hogy ténylegesen részt vett mindenben rövid élete végéig. Szekere jelentős - 40 kilométer/órás - sebességet is elérhetett. Ha ilyen sebességnél a szekér felborul, a hajtó súlyos sérüléseket szenvedhet."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- A „tánc istenét” a skizofrénia taszította le a színpadról 15:08
- Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada 09:50
- 09:50
- Megadás helyett a kanadai emigrációt választotta a sziúk rettenthetetlen törzsfőnöke, Ülő Bika 09:05
- Kicsivel több, mint egy hónapig állt fenn a Prónay Pál vezetésével létrejövő Lajtabánság tegnap
- Számos nehézséggel járt a mezőgazdaság szocialista átszervezése tegnap
- Az Egyesült Királyság legnehezebb időszakában uralkodott VI. György tegnap
- Csaknem négyszáz állatfajt fedezett fel Scott kapitány végzetes expedíciója tegnap