Armageddontól tartott az amerikai elnök
2007. május 18. 10:00
Néhány héten belül könyvalakban is megjelenik Ronald Reagan néhai amerikai elnök naplója Douglas Brinkley amerikai történész gondozásában.
Korábban
Feljegyzéseiben sokat foglalkozott aktuális politikával. 1981-ben Fidel Castro volt az egyik kedvenc témája. "A CIA azt mondta nekem, hogy nagyon nyugtalanítom őt. Engem pedig az nyugtalanít, hogy nem tudom, mi váltja ki nyugtalanságát.". Anvar Szadat egyiptomi elnök meggyilkolásában Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőt hitte vétkesnek. "Szeretném, ha nem táplálnék gyűlöletet vele szemben, de nem sikerül. Az ujjongó Kadhafi képe a televízióban nagyon megrázott, megvetésre méltó ember" - írta. Más helyeken egyenesen őrültnek nevezte.
Izraellel szemben az első kritikát szintén 1981-ben fogalmazta meg, amikor Menáhem Begin izraeli miniszterelnök lebombáztatta az iraki atomerőművet. "Félek, hogy közel van a világ vége. Szaddámot a franciák segítségével másképp is vissza lehetett volna tartani." Tiltakozott a libanoni palesztin menekült táborok, Szabra és Satila elleni támadások és az azokban végrehajtott mészárlások ellen is. A fő veszélynek azonban Iránt tartotta. Kijelentette, hogy kész akár arra is, hogy elraboltassa Khomeini ajatollát.
Mihail Gorbacsovval már az 1985-ös genfi csúcson összecsaptak. "Lerohant, arról panaszkodott, hogy nem bízunk a Kremlben. Én pedig felsoroltam összes gaztettüket. Mindketten kitartottunk saját álláspontunk mellett" - jegyezte fel a naplóban. Később azonban tiszteletet éreztek egymás iránt. Reagan meghívta Gorbacsovot a Fehér Házba és hitte, hogy kollégája őszintén akarja a leszerelést.
A naplóírás kezdetén tartott, amikor 1981. március 30-án merényletet kíséreltek meg ellene. "Vért köptem, a kórházban közölték, hogy golyó van a tüdőmben. Fáj, ha az emberre rálőnek" - írta az elnök, aki korábban számos westernben és háborús filmben szerepelt, de sohasem volt valódi tűzvonalban. A családi eseményeket, problémákat is érintette. A naplóban szó van a fiával, Ronnal való összetűzésekről, s a felesége, Nancy iránt érzett szerelméről. Huszonötödik házassági évfordulójukon arról írt, hogy házassága olyan boldogságot szerzett neki, amilyent ember nem tud elképzelni. A füzetekből az is kiderül, hogy elnökként sem feledkezett meg a barátairól. James Stewartnak megígérte például, hogy foglalkozik a régi fekete-filmek színezésének tilalmával. Fred Astaire halála mélyen megrendítette.
Károly wales-i hercegről, a brit trónörökösről egy anekdotában tett említést. A Fehér Házban találkoztak és az amerikai elnök amerikai módra akartra megteáztatni, azaz a teát úgy szolgáltatta fel, hogy a filter már benne volt a vízzel megtöltött csészében. Károly tétován babrálgatta a csészét, a teát nem itta meg. Utólag derült csak ki, hogy azért, mert nem tudta, hová tegye belőle a filtert.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Jeruzsálembe is eljutott a világjáró viking király
- Különös hagyományok szerint élt az ősi azték társadalom
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- A pápát is fogságba ejtette a vaskezű IV. Fülöp
- Zavarba ejtően pajzán rajzok díszítették a középkori kódexeket
- A fekete folyók legendája - a kultúra szisztematikus pusztítása
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója”
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Juan Diego lett az első indián szent, neki jelent meg a Guadalupe-i Szűzanya tegnap
- 10 tény az ördögűzésről tegnap
- Elviselhetetlen fájdalommal járt a foghúzás az érzéstelenítés feltalálása előtt tegnap
- Magyar forradalom a svéd források tükrében tegnap
- Jeruzsálembe is eljutott a világjáró viking király tegnap
- Légy része a Múlt-kor történelmi magazin csapatának! tegnap
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali tegnap
- Három napot töltöttek az égitesten az utolsó holdutazás űrhajósai tegnap