Habsburg műgyűjtőkhöz kerültek 18. századi aranykincseink
2007. február 22. 14:00
1790-1800 között számos értékes aranykincsre bukkantak Magyarországon, amelyeket Bécsbe szállítottak válogatás és elhelyezés végett. Prohászka Péter a Limes 2006/1 számában a leletek sorsa nyomában eredt.
Korábban
Joseph Hilarius Eckhel |
Az értékek felhalmozása néha a pénzügyi egyensúlyt is szolgálta, Itáliában pedig a pápák bábáskodtak a gyűjtemények kialakításánál: 1471-ben VI. Sixtus pápa antikváriumot alapított. A 18. században aztán egyre több, nyilvánosnak is mondható múzeum nyitotta meg kapuit.
A szilágysomlyói kincs |
VI. Károly császár Erdélyből szállítatott római feliratos köveket a könyvtár díszítése végett, Mária Terézia uralkodása alatt pedig létrehozták a császári és királyi Éremtárat. Ekkor a különböző gyűjtemények közös irányítás alá kerültek, sőt hetente kétszer a nagyközönség is megcsodálhatta az értékeket. Az Érem- és Régiségtár 1891-ben foglalta el végső helyét a Kunsthistorisches Museum-ban. A cikk ezután az évtized főbb kincsleleteinek sorsát elemzi.
A nagyszentmiklósi kincs |
Kalandos sorsa lett az 1790-ben talált osztrópatakai leletnek: a több mint másfél kilogramm aranyból, nyolc kilogramm ezüstékszerekből álló csoportot először Budára majd Bécsbe szállították. Eckhel azonban csak a legjelentősebbeket válogatta ki, a maradékot beolvasztották.
1797. augusztus 3-án Szilágysomlyó mellett két pásztorgyerek mesés kincsekre bukkant. Szerencsére az értékes leletek a hatóságokhoz kerültek, és a bécsi Pénzverő Hivatalban listát készítettek a tárgyakról. Erre azért volt szükség, mert ez alapján tudták kifizetni a megtalálókat illetve a telektulajdonost. Eckhel figyelmét a szilágysomlyói értékek sem kerülték el, sőt az egészet - válogatás nélkül - megvásároltatta.
Prohászka a cikkben rekonstruálta a nagyszentmiklósi kincs izgalmas történetét is. az olvasó így megtudhatja, hogy a megtaláló, Neza Vuin nem kívánta beszolgáltatni a tárgyakat, mivel egy korábbi felfedezéséért nem kapott jutalmat. A család maga próbálta értékesíteni a leleteket, de nem találtak rá vevőt. Ekkor hívták ismerőseiket, köztük egy Jankovics István nevű aranyművest. Ő először a tárgyakról letört kisebb darabokat próbált meg pénzzé tenni. Naum Nitta gyapjúkereskedő hajlandónak mutatkozott a leletegyüttes megvásárlására, sőt a megtalálókkal is felvette a kapcsolatot. A nagy sürgés-forgás azonban már a felkeltette a hatóságok figyelmét, és lefoglaltatták a tárgyakat. Végül pénzjutalomban csak a terület tulajdonosa részesült, ráadásul több mint egy évtizeddel később.
1799-ben újabb hatalmas kincsre bukkantak Nagyszentmiklós közelében, a megtalálás körülményeiről szeptember 10-én állítottak ki jegyzőkönyvet. A kincsek megmaradásában nagy szerepet játszott Neumann abbé, aki nem sokkal előtte vette át a császári Régiségtár irányítását. Őt ugyanis nem csak a pénzek, hanem a tárgyak is érdekelték, így az aranyedények nem osztoztak az osztrópatakaiak mostoha sorsában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap