Kritikusok támadják a maja apokalipszist
2006. december 11. 11:00
A maja civilizáció összeomlásáról szóló Apocalypto már a pénteki világpremier előtt felháborodást keltett, méghozzá a maja leszármazottak körében.
Korábban
A guatemalai bennszülött aktivisták egyből rasszistának minősítették a nagyszabású, hollywoodi produkciót. Noha a filmből eddig csak előzetesek voltak láthatók, a tiltakozók szerint a vásznon felvonultatott forradásos arcú, csonttűket viselő, lándzsahajigáló, embereket áldozó indiánok a maja kultúra téves sztereotípiáit keltik a nézőkben. `Mr. Gibson színekben pompázó, magas költségvetésű szuperprodukciójával azt a sértő és rasszista gondolatot sugallja a nézők számára, hogy a maják már jóval az európaiak megérkezése előtt kegyetlenek voltak egymásal szemben is, ezért aztán szükség is volt a felszabadításukra` - mondta Ignacio Ochoa, a maja kultúra támogatására létrehozott Nahua Alapítvány igazgatója.
A korábbi beszámolók szerint Gibson szakértőket alkalmazott filmje elkészítéséhez, és az egyik régésze is úgy nyilatkozott, hogy a színész-rendező különös gondot fordított a hitelességre és a történelmi hűségre. A Passióhoz hasonlóan, amelyben eredeti arám és latin nyelven beszéltek, az Apocalyptóban maja nyelven szólalnak meg a szereplők, akiket mind bennszülöttek játszottak el, a főhőst pedig egy neves indián táncművész, Rudy Youngblood formálta meg.
A maja civilizáció virágkorában a maják hatalmas városokat építettek a mai Guatemala területén, ám ezek a VIII. század után máig nem tisztázott okokból lehanyatlottak, egyes nézetek szerint talán azért, mert a maják felélték természeti erőforrásaikat. A kutatók nem tartják olyan vérszomjasnak a majákat, mint az aztékokat, akik élő emberek szívét tépték ki, hogy felajánlják a Napnak, de a majáknál sem volt szokatlan az emberáldozat, főleg a hódítók megjelenése előtt.
Guatemala népességének több mint fele maja származású. Gyakran éri őket hátrányos megkülönböztetés, legtöbbjük nyomorban él, oktatásban, egészségügyi ellátásban alig részesül. Az ország 36 évig tartó, egy évtizede véget ért polgárháborúja során több mint kétszázezer, zömében maja származású guatemalai vesztette életét, és egyes emberjogi szervezetek szerint mindez azért történt, mert a hadsereg a majákat el akarta törölni a föld színéről.
Ön mit gondol? Legközelebb melyik történelmi eseményről készítsen filmet Mel Gibson hasonló stílusban? Itt megírhatja nekünk!
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap