2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megelőzték a sírrablókat a perui régészek

2006. november 28. 11:45

Az ezervéves Sican kultúra leletei között a sírrablókat megelőzve első alkalommal találtak sértetlen példányokat Peru nemzeti jelképéből, a tumi nevet viselő áldozati késből.

A Peru északnyugati sivatagaiban i.sz. 750 és 1375 között élő Sican kultúrához tartozó, több mint 900 éves sírokat a fővárostól 600 kilométerre északra, a Pomac Erdei Történelmi Szentély piramisaihoz közel találták meg. A valószínűleg a mocsék leszármazottaiból létrejött kultúra feltárásaihoz a spanyolok előtti Amerikában is páratlan mennyiségű arany-, réz- és ezüstlelet kapcsolódik. A helyszínen Izumi Shimada és Carlos Elera Arevalo régészek vezetésével folytatták az ásatásokat.

Az itt eltemetettek a társadalmi elitből származnak, egyeseket arany tárgyakkal, míg másokat rézbevonatúakkal helyezték a sírokba. Az egyik 30 méter magas, földből épített és mauzóleumként szolgáló piramis oldalában kialakított 3 négyzetméteres sírkamrában egy olyan 25 év körüli nőt találtak, akit gazdag arany és ezüst kincsekkel és kisméretű olvasztótégelyekkel temettek el. Egy másik csontvázat ülő helyzetben, fején fémkoronával helyeztek a földbe.

A Naylampot ábrázoló áldozati kés

A feltárás igazi szenzációja azonban abban rejlik, hogy a szakemberek 10 darab, tumi-nak nevezett áldozati kést is találtak. Az egyik 35 centi hosszú, rézötvözetből készített darabon a Sicanok istennője, Naylamp látható, aki a legenda szerint a tengerekből emelkedett ki. A régóta Peru nemzeti szimbólumának számító áldozati kés felfedezése hatalmas lépés, ugyanis ilyet eddig soha nem sikerült eredeti kontextusában megtalálni, azt a múzeumok általában a műkincstolvajoktól szerezték vissza. Az eredeti környezetben fellelt kések végre segíthetnek a tumik pontos datálásában is, az eddigi kések alapján ugyanis a történészek azt hitték, hogy későbbi időszakból származnak.

Az inka kultúra kincseinek felfedezését, így a nemzeti szimbólum megtalálását is sírrablók, azaz a huaquerók nehezítik, akik a titokban kiásott műkincseket a nemzetközi piacon értékesítik. A régészek becslése szerint az elmúlt időben körülbelül 100 ezer illegális ásatást folytattak az országban.

A mostani feltárás eredményeit hivatalosan jövőre ismertetik, majd 2008-ban Japánban rendeznek belőle kiállítást.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár