A Seuso-kincs vizsgálatát sürgetik az angol régészek
2006. október 26. 12:30
A titokzatos körülmények közt előkerült és Angliába csempészett értéktárgyak ügyében a brit sajtóban nyílt levelet tett közzé Colin Renfrew őstörténész.
Korábban
Kincs ami nincs
Az i.sz. 350 és 450 között készített Seuso-kincs 14 római kori tömör ezüstből készült tálból, tálcából és kancsóból áll. A négy hatalmas méretű, tiszta ezüstből készült tálat valószínűleg egy görög műhelyben készítették egy jómódú római számára. A római neve Seuso lehetett, ez a név olvasható ugyanis a feliraton, ahonnan a leletegyüttes a nevét kapta: `Legyenek ezek, ó Seuso, a tieid hosszú időre, e kis edények szolgálják gazdagon utódaid is`. A kincs darabjai nagy hasonlóságot mutatnak a XIX. században a Balaton közelében talált leletekkel, amelyek ma a Nemzeti Múzeumban láthatók. Az egyikbe a Pelso nevet vésték, amely a Balaton római elnevezése.
A kincs Londonban - ismerje meg a kincs részletes leírását! |
Legyél te is régész! |
Az európai egyetemeken eltérő karok és változatos tanszékek programjai képeznek régészeket: Németországban bölcsésznek, Angliában inkább földrajzosnak, kémikusnak, Magyarországon pedig hagyományosan néprajzosnak, művészettörténésznek kell lennie a régésznek. A doktori iskolák szintjén is változatos a képlet: az ELTE-n a Régészettudományi Intézetben archimetriából, Szegeden pedig geoarcheológia szakon lehet doktori fokozatot szerezni. |
Az ókori leletek az 1980-as évek elején kerültek Londonba libanoni kiviteli engedéllyel. A készletet Northampton márki vásárolta meg a Sotheby's egykori elnöke, Peter Wilson tanácsára. A márki a frissen szerzett értékeit rögtön tovább is adta volna, így először 1983-ban szerette volna azokat aukcióra dobni Los Angelesben, ám ez a kísérlete sikertelen volt. A főrend hét évet várt a következő kísérletig, így 1990-ben jelentették be a Sotheby's aukcióját, és a kincset New Yorkban állították ki.
Gyilkosság, csempészek, rejtélyes machinációk: a leghíresebb magyar kincs titkai |
Ezért volt érthető a szakma felháborodása, amikor kiderült, hogy az ezüst étkészlet újra felbukkant egy londoni kiállításon. Hamar kiderült, hogy tulajdonosa anyagi gondjai miatt szeretné értékesíteni a 100 millió font értékű leletet, mivel szerinte a kincs megátkozta a családját. A kiállítás kapcsán a magyar kormány tiltakozó levelet írt a Bonhams aukciósháznak, amelyben megismételte, hogy az ezüst készletet Magyarország területén találták, és illegálisan csempészték ki az országból.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap