Kolumbusz génjei még mindig titokzatosak
2006. október 19. 10:15
Az 500 éve elhunyt rejtélyes életű tengerész maradványain végzett legújabb vizsgálatban 500 ember génjeit vetették össze a Kolumbusz koponyájából vett DNS-sel.
Korábban
Kolombusz 500 éves misztériuma
José Antonio Lorente spanyol tudós, a híres tengerész nevét viselő, vele vélhetően rokonságban álló 500 spanyol, francia, portugál és olasz ember génjeit elemezte a Granadai Egyetem genetikai tanszékén, s összevetette a Kolumbusz koponyájából vett DNS-sel, végül azonban kénytelen volt elismerni, hogy a génelemzés hagyományos módszereivel nem sikerült bizonyítani a rokonságot.Kolumbusz származásával kapcsolatban hosszú ideje folynak a viták. Az alapverzió szerint 1451-ben Genovában született, ugyanakkor tény, hogy kizárólag spanyol és latin nyelvű levelek és feljegyzések maradtak fenn tőle, még az olasz bankoknak is kasztíliai nyelven írt. Az sem illett különösebben egy takács fiához, hogy amikor megérkezett Portugáliába, és még csak távoli terveiben szerepelt a nagy utazás, azonnal beházasodott egy régi nemesi családba, később pedig Spanyolországban bejutott a legmagasabb udvari körökbe.
Szinte semmit sem tudunk róla, ábrázolásai is egytől egyig halála után készültek |
Az egyik legérdekesebb elmélet - amelyet elsőként a múlt század elején a spanyol Salvador de Madariaga állított föl, és azt a 70-es években a nácivadász Simon Wiesenthal is átvett - szerint Kolumbusz zsidó volt, aki az inkvizíció elöl menekülve saját maga és hitsorsosai életét úgy akarta megmenteni, hogy kiutazik a messzi újvilágba, az Atlanti-óceán túlsó partjára. Ebben az időben az ország keresztény visszahódítása idején a mórok a zsidókkal együtt menekültek el Spanyolországból. Wiesenthal szerint Kolumbusz felfedező útját is zsidók finanszírozták.
A hipotézissel kapcsolatban azonban a legérdekesebb kérdés az, hogy mit tudhatott Kolumbusz az Atlanti-óceán másik oldaláról, ugyanis vannak utalások arra, hogy Kolumbusz tudta, milyen széles az óceán, mert előtte más tengerészek titkos küldetésben már jártak odaát - olvasható a Die Welt online változatában.
A rejtélyes életű tengerész holtában sem nyugodhat: spanyol kutatók nemrég bejelentették, hogy Kolumbusz Kristóf sevillai maradványainak vizsgálatával lezárhatják a híres felfedező végső nyughelyéről évszázadok óta folytatott vitát. A Múlt-kor összeállítása a legújabb vizsgálati eredmények mellett azt is bemutatja, milyen örökséget hagyott ránk az 500 éve elhunyt felfedező.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Stabilitást hozott a nyugatnémet államnak Konrad Adenauer 20:20
- Hetvenkét évig szolgált a legsikeresebb osztrák hadvezér, Joseph Radetzky 18:05
- Az államként működő olasz maffia vallásos jelképei 16:05
- Mi volt Nofertiti varázsának titka? 15:04
- Kire mondták először: First Lady? 10:35
- Mitológiai lények, melyektől rettegtek a múltban 09:50
- A felejthetetlen szerelem jelképe lett a „paloták koronája” 09:05
- A kvantumbiológia mellett a női nemért is rajongott Erwin Schrödinger tegnap