Emléktáblát kapott Londonban Gábor Dénes
2006. június 2. 11:30
A magyar fizikusnak, aki 1934-ben költözött Nagy-Britanniába, az angol tudományos és kulturális örökséget ápoló hatóság, az English Heritage adományozta az úgynevezett Kék Táblát.
Korábban
Gábor Dénes |
A magyar tudós a holográfiai módszer felfedezéséért és fejlesztéséért 1971-ben kapott fizikai Nobel-díjat. Gábor Dénesnek azonban csak a legismertebb találmánya a háromdimenziós képalkotásra használt holográfia; kevésbé közismert, hogy ő dolgozta ki egyebek mellett a nagyvárosok közvilágításának elengedhetetlen kellékét, a magas nyomású higanygőz világítótestet, valamint a tévéképernyők elődjét, a nagy sebességű katódsugár-oszcilloszkópot. A lapos, színes tévéképcsövek kifejlesztésének úttörője is volt; száznál több tudományos szabadalmat jegyzett, maradandót alkotott a plazmafizika, a hírközlés- és információelmélet terén, a fizika és kibernetika összefüggéseinek vizsgálatában.
A brit királyi tudományos akadémia, a Royal Society tagja, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja, a londoni Imperial College elektronfizika-professzora volt. Emlékére a Royal Society Gábor Dénes-díjat alapított.
A londoni Kensington kerületben egyébként egy másik jelentős magyar emlékmű is áll: másfél éve avatták ugyanitt Bartók Béla szobrát, amelyet Varga Imre készített. A kétméteres bronz alkotást a South Kensington földalatti-állomás melletti kis téren állították fel, nem messze attól a helytől, ahol a magyar zeneszerző londoni tartózkodásai idején lakott.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.