10 tény az inkákról
2014. szeptember 9. 17:40
Korábban
1. A kecsua néphez tartozó inka törzs tagjai által a 15. században létrehozott Inka Birodalom a legnagyobb kiterjedésű civilizáció volt a prekolumbián Amerika történetében.
2. A birodalom hivatalos nyelve a kecsua volt, bár több száz helyi dialektus létezett. A birodalom megnevezése, a Tawantinsuyu annyit tesz: "A négy régió", vagy "A négy egyesült tartomány".
3. Az inkák első képi ábrázolása Európában Pedro Cieza de León spanyol konkvisztádor Cronica del Peru (1553) című munkájában látott napvilágot.
4. Az inka társadalom élén a Sapa inka (kecsua nyelven: az egyetlen inka) állt, ő volt a Napisten képviselője. Az utolsó inka uralkodót, Atahualpát Francisco Pizarro spanyol konkvisztádor taszította le trónjáról és fogta el 168 spanyol katonájával és bennszülött szövetségeseivel az 1532-es cajamarcai csatában.
5. Az inka városi építészet legragyogóbb példája a Machu Picchu. Az amerikai Hiram Bingham által 1911-ben, 2430 méter magasan felfedezett romváros pontos funkciója ma sem ismert - az általános vélekedés szerint a kilencedik Sapa inka, Pachacuti rezidenciája volt.
6. A Capacocha néven ismert emberáldozásra jelentős események - például az uralkodó halála vagy éhínségek - idején vagy közvetlenül azok után került sor. Az inkák isteneiknek legtöbbször gyermekáldozatot mutattak be, akiket előtte alaposan felhizlaltak.
7. Az inka gyógyítók kiváló agysebészek voltak. A feltárt leletek tanúsága szerint gyakran alkalmaztak koponyalékelést, azaz trepanációt, amit a betegek legtöbbje (90 százalék) túlélt.
8. Az inkák mágikus erőt tulajdonítottak a kokacserjének. A Dél-Amerikában őshonos növényt elsősorban vallási célokra használták, de kis mértékben étvágy- és fájdalomcsökkentésre is alkalmazták. A kokacserjelevél rágásának szokását a spanyol hódítók is átvették.
9. Az inkák kipukban tárolták mindazt az információt - például az adókat vagy az uralkodói dicshimnuszokat -, amit más népek írásban. A jelenleg elterjedt vélekedés szerint a kipu nem igazi írásrendszer, mert "jelei" nem feleltethetőek meg a kecsua nyelv hangjainak.
10. Bár harcosaik nem rendelkeztek vasfegyverekkel, az inkák tudták a legütőképesebb hadsereget kiállítani a korszakban. A katonák gyors felvonulását a fejlett úthálózat tette lehetővé, az élelemellátást pedig az egymástól egynapi járásra található, pihenőhelyként is szolgáló ún. tambo-k segítették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.