Y formában feszítették keresztre Jézust?
2014. április 8. 13:37
Jézus Krisztus keresztrefeszítése sokkal fájdalmasabb lehetett, mint azt korábban gondolták - állítják brit és olasz kutatók, akik szerint a torinói leplen kirajzolódó alak karjai a feje felett voltak, s valószínűleg "Y" formájú testhelyzetben lelte végzetét. Bárki is készítette az ereklyét, a vizsgálatok szerint a Megváltó halálát az elmúlt évezredek során a legtöbb alkotás pontatlanul ábrázolta.
Korábban
A művészek évezredeken át úgy mintázták meg a keresztény egyház alapítójának kereszten való szenvedését, hogy keze vízszintesen volt széttárva. A liverpooli John Moores Egyetem, valamint az olaszországi Paviai Egyetem kutatói szerint Jézus kivégzése ennél jóval kegyetlenebb volt, ugyanis kezeit a feje fölé szegezték. A nemzetközi szakértőgárda a torinói leplet elemezve arra a meggyőződésre jutott, hogy a leplen látható embert "Y" alakú testhelyzetben szegezhették fel.
A torinói lepel az egyik legjobban tanulmányozott lelet a történelemben. Megoszlanak a vélemények vele kapcsolatban: egyesek úgy vélik, hogy középkori "hamisítvány", mások szerint pedig tényleg a Názáreti Jézus körvonalait láthatjuk rajta.
Matteo Borrini liverpooli kutató egy olasz szakember, Luigi Garlaschelli segítségével a leplen található vérfoltok és a szög helyére utaló ábrázolás alapján valódi vérrel modellezte a "T", illetve az "Y" formában keresztrefeszített ember kihulló vérének "folyásirányát". A kutatópáros úgy találta, hogy a leplen lévő vérnyomok valóban egy kereszten szenvedett ember sebeinek helyeire utalhatnak, azonban csak abban az esetben, ha a kivégzett személyt nem az eddig megszokott Krisztus-ábrázolásoknak megfelelően, hanem feltartott kézzel szegezték fel a keresztre, így ugyanis a sebéből származó vér - a leplen látható alakhoz hasonlóan - végigcsurgott a karján. Azonban ha vízszintes pózban lettek volna a karjai, a vér a csukló magasságában levő szög ütötte sebből a földre cseppent volna.
Videó a kísérletről
"Ez egy még fájdalmasabb pozíció lehetett, ugyanis jelentősen megnehezítette a légzést" - mondta Borrini. A kutatók egyetértenek abban, hogy ha valakit így végeznek ki, a halál oka valószínűleg fulladás volt. Hasonló pozícióban voltak azok a középkori elítéltek, akiket feltartott kézzel a csuklójuknál egy gerendához kötöztek. A fizikai kísérlet igazolta Gilbert Lavoie massachusettsi orvost, aki először vetette fel, hogy a leplen látható férfi "Y" formájú testhelyzetben lelte halálát. A híres leletet vizsgáló dán orvos, Niels Svensson szintén így gondolkodott: "a lelet lenyomata nem egyezik meg Krisztus keresztrefeszítésének hagyományos ábrázolásmódjával."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap