2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Félévezredes szerelmes levél Koreából

2013. november 29. 10:12

"Nincs szó a bánatomra, egyszerűen nem tudok nélküled élni" - szól a drámai szerelmes levél, amelyet egy 445 éves koreai múmiával együtt temettek el. A férfinek elhagyott, terhes felesége rótta papírra gondolatait latin nyelven.

A több mint 175 centiméter magas, s az eddigi vizsgálatok szerint bizonyára jóképű Eung-tae Korea ősi klánjának, a Goszeong Jinek volt a tagja. A dél-koreai Andong városában feltárt mumifikálódott férfi sírjában a felesége bánatát feltáró levél mellett további 12 üzenetet találtak a kutatók.

A "Won édesapjának" címzett levél, amelyet 2000-ben fordítottak le, a nő nagy bánatáról és veszteségérzetéről szól. Az elhunyt számára bizonyára sokat jelentő levél a múmia mellkasán feküdt, a kutatók szerint a haldokló Eung-tae kérésére eltemetői helyezték oda. A feleség a levélben félve tette fel a kérdést, miért hagyta el őt és gyermeküket a férfi, és bevallja, nem biztos, hogy képes lesz élni nélküle.

Így írja: "Veled akarok lenni, kérlek, tudasd velem, hol jársz. Az irántad való érzéseimet, míg ezen a földön élek, nem felejtem el, a bánatom nem ismer határokat." A kutatók szerint a szerelmes üzenet 1568-ból való, készítője azonban teljesen ismeretlen, férjéről valamennyivel többet tudunk.

A híres koreai klántag, Eung-tae jóval magasabb volt, mint a korabeli átlag, a múmiája pedig viszonylag szépen konzerválódott, így azt is tudjuk róla, hogy szakállt viselt. Sze-kvon Jim, az Andongi Nemzeti Egyetem múzeumának igazgatója, aki először látta a testet, ironikusan így fogalmazott: "a sötét szakálláról egyből az jutott az eszembe, hogy igazán bájos teremtés lehetett."

A múmia feje mellett egy finom papírba csomagolva egy, a nő hajából készült papucsot is találtak a régészek. Ez a szokatlan ajándék a nyugati embernek igencsak furcsának tűnhet, azonban a koreai kultúrában a szerelem jelképe, valamint a remény szimbóluma, hogy a megajándékozott felgyógyul a betegségéből.

Chris Scarre, a Durhami Egyetem Régészeti Tanszékének vezetője szerint a test, a levél, valamint a papucs olyan kiválóan megőrződtek, mintha csak valamilyen betonréteg fogságában töltötték volna az elmúlt évszázadokat, amely a szerves anyagokat kivételesen jól megőrzi. A Daily Mail értesülései szerint a régészek az ásatás során a fakoporsó felett valóban találtak egy szokatlanul kemény földréteget, amely megvédhette a leleteket, valamint az is sokat segített, hogy a múmia több réteg ruha között nyugodott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár