Tó közepére épült a vaskori falu Skóciában
2013. szeptember 3. 10:37
Régészek a délnyugat-skóciai Wigtownshire melletti tóban fedezték fel az első olyan vaskori falut Skóciában, amely egy tó közepére épült. A szakértők meglepődve tapasztalták, hogy az épületek nem mesterséges alapok tetejére épültek, hanem közvetlenül a lápi tőzegen álltak.
Korábban
A délnyugat-skóciai Monreith birtokon brit régészek feltárták az első olyan vaskori települést, amelyet egy tó közepén alakítottak ki (loch village). A kis falu egy tőzeghalom tetején állt az i. e. 1. századtól kezdődően. Effajta tavi falvakat már korábban is fedeztek fel a brit szigeteken, ám ez az első, amelyet a mai Skócia területén találtak, továbbá ez lehet a legkorábbi is.
Az ásatás előtt semmi jel árulkodott arról, hogy egy ekkora szenzációs leletcsoport fog előbukkanni a Black Loch of Myrton tavából, később azonban sorra kerültek elő a kétezer éves tárgyak: egy kőből készült tűzhely, majd a házak fennmaradt faszerkezetei. A szakértők szerint a legmeglepőbb felfedezés, hogy az épületek nem mesterséges alapok tetejére épültek, hanem közvetlenül a lápi tőzegen álltak, amely az idők során fokozatosan „építette” magát szigetté, s később hét háznak adott otthont.
A 19. században a tó melletti földek művelés alá kerültek, habár Sir Herbert Maxwell, Monreith hetedik baronetje (albárója) az 1880-as években vaskori kalapácsfejeket és egy köszörűkövet tárt fel a területen. A földművesek vízelvezetési törekvései azonban nem tudtak "versenyre kelni" a tó környéki mocsaras részek erejével. Később szántásra alkalmatlanná vált, s legelőként használták a vidéket, a sziget pedig lassan elmerült a habokban. Három évvel ezelőtt újból csatornákon keresztül kezdték el elvezetni a felesleges vizet, s régészeti ásatásokat is folytattak a területen, ahol a megtalált gerendákról a radiokarbonos vizsgálatok megállapították, hogy több mint kétezer évesek.

Az ígéretes leletek, valamint a közeli White Loch of Myrton tava mellett fellelt ókori tárgyak alapján a régészeknek jó okuk volt azt hinni, hogy a közelben egykoron egy korai vaskori település állhatott. A szakemberek ellen az idő is folyamatosan dolgozott, hiszen a nemrégiben felállított csatornák komoly veszélyt jelentettek a nedves, tőzeges környezetben konzerválódott faszerkezetekre. Idén ismét visszatértek a skóciai AOC Archaeology Group szakemberei, és önkéntesek segítségével tárták fel a helyszínt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20