2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fénybe borult Hadrianus villája a napfordulók idején

2011. június 21. 11:05

Nem volt véletlen Hadrianus császári villakomplexumának tájolása, a nyári napfordulón észlelhető fényjáték az egyiptomi Ízisz istennő tiszteletére rendezett ceremóniák emelkedettségét szolgálta.

Hadrianus Rómától 30 kilométerrel keletre elhelyezkedő villája tökéletes helyszín volt a rekreációra, a császár márvánnyal kikövezett fürdőkben áztathatta fáradt testét, s egy pillanatra elterelhette figyelmét a kormányzás nehézségeiről. Az időt azonban soha nem felejtette el – állítja Marina De Franceschini régész, aki szerint az épület úgy volt elrendezve, hogy a napsugarak az évszaknak megfelelő effektusokat idézzenek elő.

Évszázadokon keresztül a tudósok abban a hitben éltek, hogy a több mint harminc épületből álló császári palota tájolása teljesen véletlenül történt. De Franceschini azonban azt állítja, hogy a nyári napforduló idején a napsugár a villa két épületrésze között "szándékosan" szűrődött be. Roccabrunánál az ajtó felett egy ék alakú nyíláson keresztül tört be a fény, amely egy szemben látható falmélyedést világított meg, míg az Accademia épületében a napsugár több ajtón át szűrődött át a téli és a nyári napforduló idején.

„A tájolás újfajta interpretációval szolgált számomra” – mondta el De Franceschini, majd hozzátette: a két épületet egy sétány kötötte össze. A régész szerint a fénynek megvolt a maga szerepe a villában, az effekteket a rómaiak által is tisztelt Ízisz, a varázslás, a termékenység, a víz és a szél, valamint a hajózás egyiptomi istennője, a nőiesség és a hűség szimbóluma tiszteletére tartott vallási ceremóniák során „hasznosították”.

Robert Hannah (Otago Egyetem, Új-Zéland) klasszika-filológus elképzelhetőnek tartja, hogy a fényt ilyen célokra használták, de mint elmondta, további kutatások szükségesek ennek alátámasztására. Ezen a véleményen van Jarita Holbrook, a tucsoni Arizonai Egyetemen kulturális asztronómiával foglalkozó kutató is, szerinte a jelenség a legtöbb kultúrában jelen volt, de nem zárható ki az épületek véletlen elrendezése sem.

A kutatásról várhatóan a nyáron könyvet is megjelentető De Franceschini természetesen Apolló templománál tölti a nyári napfordulót; reményei szerint idén sokkal jobb képet fog kapni az épületben tapasztalható fényjátékról, ellentétben a tavalyi évvel, amikor az esős idő megakadályozta elméletének tökéletesítésében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár