Feltörték a Platón-kódot
2010. június 30. 10:11
A Manchesteri Egyetem egyik tudománytörténésze feltörte a „Platón-kódot”: egy régóta vitatott elmélet szerint az ókori filozófus titkos zenei üzeneteket rejtett műveibe.
Korábban
A nyugati kultúra és tudomány egyik alapítójának munkái titkos kódot rejtenek - véli Dr. Jay Kennedy, aki szerint felfedezése forradalmasíthatja a nyugati gondolkodás alapjairól vélteket. Az Apeiron című tudományos folyóiratban megjelent cikk szerint Platón egy püthagóreus mintát használt műveiben, amellyel könyveinek zenei szerkezetet adott.
Ezen minta Püthagorasztól származik, aki egy évszázaddal korábban úgy vélte, hogy a bolygók és csillagok egy nem hallható muzsikát, a szférák zenéjét sugározzák, és Platón könyveiben ezt a harmóniát akarta visszaadni. A titkos kód egyben arra is rámutat, hogy Platón 2000 évvel megelőzte Isaac Newtont, és matematikai úton próbálta leírni a természet törvényeit.
Kennedy szerint az antikvitásban sokan hittek abban, hogy a könyvek titkos kódokat rejtenek, ám a későbbi kutatók egytől egyig elutasították ennek lehetőségét. Ő azonban öt éven át tanulmányozta az írásokat, és felfedezte, hogy Az állam című munkában szimbólumok rejtőznek, amelyek egy zenei mintát adnak ki. Ezek egyben az olvasókon is lemérhetők, akik a kódolt zenéhez hasonlóan élik át a művek által közvetített érzelmeket, így Platón úgy játszik olvasóival, mintha azok hangszerek lennének.

A kód okai a görög vallásban keresendők - véli Kennedy, hiszen Platón a tűzzel játszott, amikor megkérdőjelezte kora vallási normáit, és nyíltan kiállt volna a matematikai elvek mellett a vallásiakkal szemben. A titkolózás egyébként mindennapos volt, különösképp az ezoterikus tanokkal kapcsolatban. Platón (i.e. 427-347) egyébként is regényes életet élt, és nem ez volt az egyetlen titka. Közel 30 könyvet írt, és ő alapította a világ első, Akadémia néven ismert egyetemét is, ahol egyben nők is tanulhattak.
Kennedy szerint a mostani felfedezésnek semmi köze nincs a Rosette-i kő megfejtéséhez, vagy épp A da Vinci-kódhoz, hiszen tudományos, nyelvészeti munkáját más, független szakértők és nyelvészek is megerősítették. A felfedezés így szerinte csak ahhoz mérhető, mint ha olyan zsoltárokat fedeznénk fel, amelyeket maga Jézus Krisztis írt.
A munkának azonban még nincs vége, és szerinte egy nemzedéknyi tudományos munka is kevés lesz a valós Platón megértéséhez.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Titanic
- Nyugalomban várja végzetét az elsüllyeszthetetlennek hitt Titanic roncsa
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? tegnap