Régészek ássák a Balaton-felvidék várait
2010. május 26. 08:27 MTI
A Balaton-felvidék legismertebb várromjait kutatják a régészek: a helyreállítást megelőző feltárások Reziben éppen befejeződtek, a Tátika-várban pedig nemrégiben kezdődtek el - mondta el Vándor László vezető régész.
Korábban
Reziben a kapu környékén végzett feltárások alapján körvonalazódott, hogy milyen volt egykoron a faszerkezetes kapu, hova vezetett a várból kivezető út, és hova lehetett eljutni a várárkon átvezető hídon. A kapuszoroson belül megállapították a járószintek használatának különböző időszakait.
A próbaásatáskor az is kiderült, hogy az erődítményt farkasverem védte; aki átverekedte magát a szoroson, nem tudott bejutni a várba. A gödör aljára valószínűleg hegyes cölöpöket vertek, de a régészek eddig csak másfél méter mélységig jutottak el, ahol a ledőlt toronyról lehullott, szépen faragott kövekre bukkantak. A kapu előtt talált két gyámkő arra utal, hogy felvonóhídon keresztül lehetett bejutni a várba. A gyámköveken a felvonóhidat mozgató gerendát helyezték el, a bevésett sziklafalban pedig meglelték támfal nyomait, amelyre a hidat leeresztették.
A Rezi vár régészeti kutatása az ezredfordulón a keleti oldalon történt falomlás után kezdődött el. Feltárták a körítő falakat, kaputornyokat és a vár északi részén található lakótornyot. Hatévnyi feltárás, állagmegóvás és helyreállítás után a munkák elakadtak, és hároméves szünet után idén tudtak csak folytatódni. Ebben az ásatási szakaszban sikerült annyi adatot gyűjteni, hogy a tervezés után elkezdődhet a helyreállítás, de a vár belső területe és az udvar jelentős része még nincs feltárva, így azt sem lehet tudni, hogy voltak-e például belső épületek. A kutatáshoz kétéves régészeti munkára lenne még szükség, és a tíz évvel ezelőtt helyreállított falak egy részét is újra kellene javítani - mutatott rá Vándor László.
A Tátikában - ugyancsak három év szünet után - a körítő falak végleges meghatározásával, a részben rekonstruált palotaszárny és a kaputorony közötti rész feltárásával folytatódik a munka. Befejezik a korábbi ásatáskor félbehagyott 15. századi torony alatt talált pince feltárását. A romok közül már az első napokban előkerült egy szép, női fejet ábrázoló reneszánsz bronzfogantyú, a lehullott, kizuhant keretkövekből pedig az ablakok helyét tudják megállapítani.
A munkák befejeztével a körítőfalak jó része bemutathatóvá válik. Ezeken a szakaszokon a 19. században készítettek utolja felmérést, amely méréstechnikai szempontból ma már nem tekinthető egészen hitelesnek - fejtette ki Vándor László.
A Rezi- és a Tátika-várnak nemcsak a feltárása és helyreállítása halad párhuzamosan, hanem a történetük is szorosan összekapcsolódik. Magyarország egyik legkorábbi magánvárát a Tátika nemzetség építette még a tatárjárás előtt. A várat IV. Béla elkobozta, és a heggyel együtt a veszprémi püspöknek adományozta. Zlandus a régi várat megtartva a vulkáni kúp tetején egy másik várat emelt, amelyek a későbbi évszázadokban a király birtokába kerültek.
Királyi kézbe került a Rezi-vár is, amelyet a Péc nemzetség a 13-14. században a belháborús viszályok idején építetetett. Több tulajdonosváltás után mindkét erődítmény a Gersei Pethők birtokába került. A 16. század végén a törökök a várakat elfoglalták és felgyújtották. Az elszegényedő Gersei Pethő família egyiket sem építette újjá.
A Balaton-felvidéken a rommaradványok nagy részét a 17. században átépítették, de a Rezi és a Tátika megmaradtak igazi állapotukban. A feltárás és a rekonstrukciók után két, középkori állapotot őrző vár bemutatására nyílhat lehetőség. A természet- és műemlékkedvelők - akik nem riadnak meg, ha egy-egy szakaszon fel kell mászni a domboldalra - érintetlen természetvédelmi területen kanyargó utakon juthatnak el a várromokhoz, melynek tornyából gyönyörű kilátás nyílik a Tátikára, a Balatonra, de látni lehet a Sümeget és a festői Tapolcai-medencét is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert
- A halál balvanói alagútja
- Máig számtalan kérdőjel lengi körül George Patton tábornok autóbalesetét
- A német katonákat is meglepte a Vörös Hadsereg kegyetlensége
- A dzsungel mélyére menekült Kambodzsa véreskezű diktátora tegnap
- Városligeti promenádok tegnap
- Átfagyva és ruha nélkül értek földet a La Manche csatorna első átrepülői tegnap
- A végsőkig szerette egymást II. Miklós és felesége, Hesseni Alexandra tegnap
- A leghosszabb ideig uralkodó japán császár volt Hirohito tegnap
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim tegnap
- Kezdődik a farsang! – Ilyen volt régen 2025.01.06.
- Több oldal hiányzott az istenként tisztelt Cook kapitány naplójából 2025.01.06.