Megújulnak Gödöllő műemlékei
2010. március 31. 11:01
Egymilliárd forint támogatást nyert el Gödöllő önkormányzata a norvég alaptól: a pénzt a tervek szerint a város négy, idegenforgalmi szempontból is különleges helyszínének megújítására használják fel.
Korábban
A „Várostörténeti és kulturális szempontból jelentős helyszínek rehabilitációja, többcélú hasznosítása” címmel benyújtott pályázatra az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok pályázati konstrukció keretében adtak pénzt. A projekt koncepcióját 2007-ben nyújtotta be az önkormányzat, és 2009 május elején érkezett meg a „Támogatási Ajánlat”, mely szerint az alap Pénzügyi Mechanizmusok irodája 85 százalékos támogatást nyújt a rehabilitációs programhoz.
A nyertes pályázat eredményeként Gödöllő négy idegenforgalmi szempontból is különleges helyszíne újulhat meg:
A jelenleg vasúti váróteremként működő királyi váró számára jelentős fordulatot jelent a program. Az 1800-as évek végén épült, jelenleg a MÁV Zrt. kezelésében lévő díszes műemléképület, mára igencsak leromlott.

A következő hónapokban visszaépítik a kupolás fedélszerkezetet, a három homlokzaton végigfutó egykori kovácsoltvas oszlopokon álló, míves perontetőt, és felújítják a város felőli oldalon a kocsifelhajtót, valamint az előtte lévő területet és a két oldalán hajdan volt kerti ágyásokat. Ezt követően már nem váróteremként, hanem múzeumként és idegenforgalmi létesítményként fogadja az ide érkezőket.
Az épületben közlekedéstörténeti és helytörténeti kiállítást alakítanak ki, ahol a Magyar Műszaki Közlekedési Múzeum az udvari vonatokkal és a királyi várók legszebb emlékeivel ismerteti majd meg a látogatókat, ötven dokumentum és húsz műtárgy bemutatásával. Többek között itt lesz megtekinthető, a Tisza-vidéki vasút udvari kocsijának 1857-ből megmaradt bútorzata és a Stróbl Alajos által készített Erzsébet királyné és Ferenc József mellszobor, melyek egykor is itt álltak.
A királyi várótól csak néhány lépés választja el a szintén jelentősen átalakuló Alsóparkot. A rekonstrukciós tervek között a sétányok, utak kialakítása mellett hársfasor telepítése is szerepel, de ennek a programnak a részeként állítják majd helyre az egy évvel ezelőtt megrongálódott, az elmúlt évtizedekben Gödöllő szimbólumává vált Világfát is.
Gödöllő másik ékessége az Erzsébet-park, amit a köztudottan természetszerető királyné emlékére alakítottak ki, akinek itt található egészalakos bronzszobra, ma is zarándokhely. A következő hónapokban a szobrot felújítják, s környezetében díszparkot alakítanak ki, ahonnan rálátás nyílik majd az Erzsébet-sziklára. Az itt található Kálvária is visszanyeri eredeti szépségét, a park első része pedig eredeti, 1901-es állapotát.
A királyné maga is megfordult az I. Grassalkovich Antal által 250 évvel ezelőtt építetett máriabesnyői kegytemplomban, amit 2008-ban XVI. Benedek pápa basilica minor rangra emelt, s aminek környezete most tovább szépül. Az altemplom bejárati szintjére helyezik át az egykor az Antal-hegyen álló Grassalkovich filagóriát. A jelenleg funkció nélküli, hat kőoszlopos, tető nélküli torzót eredeti szépségében állítják helyre. Áthelyezésével együtt parkosítják a bazilika melletti terület bejárathoz közeli részét.
A kivitelezési munkák a idén májusban kezdődhetnek meg, s 2011 áprilisában fejeződnek be.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap