2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elkészítették a torinói lepel mását

2009. október 6. 13:02 MTI

Egy olasz tudósnak sikerült a középkorban rendelkezésre álló eszközökkel elkészítenie a torinói lepel pontos mását, amivel szerinte végérvényesen bizonyítható, hogy Krisztus állítólagos képmását viselő, szentként tisztelt vallási ereklye középkori hamisítvány.

Luigi Garlaschelli, a Paviai Egyetem szerves kémiával foglalkozó professzora saját elmondása szerint mindössze néhány nap alatt sikerrel állította elő az 1578 óta a torinói dómban őrzött halotti lepel hű mását, kizárólag olyan eszközöket, módszereket és anyagokat felhasználva, amelyek a középkorban is rendelkezésre álltak. Állítása szerint saját rekonstrukciója minden téren ugyanazokat a tulajdonságokat mutatja, mint a torinói lepel, amellyel a hagyomány szerint Krisztus holttestét fedték le megfeszítése után.

Az új leplet a hét végén mutatják be Paviában, egy paranormális jelenségekkel foglalkozó konferencián. A professzor mindazonáltal már hétfőn megmutatta a Reuters tudósítójának ott elmondandó referátumát és a leplekről készült összehasonlító fotókat. "Bebizonyítottuk, hogy lehetséges reprodukálni valamit, aminek a tulajdonságai megegyeznek a torinói lepeléivel" - mondta a professzor a brit hírügynökségnek.



A lepellel kapcsolatos káosz annak köszönhető, hogy annak a legenda szerint 1204-ben, a negyedik keresztes hadjáratban, Konstantinápoly kifosztásakor nyoma veszett, és egészen a 14. század közepéig senki nem tudta, hogy hol lehet: legközelebb 1353-ban a francia Lirey közelében került elő.

A szakemberek szerint lehetséges, hogy valójában ekkor készülhetett, és a vele kapcsolatos mítoszok is ekkor születtek. Később különböző európai dinasztiák tulajdonában volt, és a 16. században került a Szavojai család birtokába, akik Torinóba vitték. Az utoljára 2000-ben kiállított vászon 1983 óta az egyház tulajdona,

Korábban már egy 1988-as szénizotópos vizsgálat is 13-14. századiként határozta meg az ereklyét, de a tudományos eredményt a katolikus egyház vezetése és több kutató is vitatta. Ők arra hivatkoztak, hogy korábbi restaurálási munkák "eltorzították" a kormeghatározást.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár