Népirtással vádolják Arthur királyt
2009. szeptember 30. 11:29 The Daily Telegraph
A legendák világának állandó szereplője, a mozifilmek sztárja, az igazságos Arthur király valójában egy népirtó hadúr volt, akit mai bűneiért akár a hágai Nemzetközi törvényszék elé is beidézhetnének - állítja egy új könyv.
Korábban
Dr. Simon Young, történész, és a kelta tanulmányok egyik ismert szakértője nemrég megjelent, The Celtic Revolutiojn című könyvében azt állítja, hogy a mesebeli történeteknek nincs semmi köze a valósághoz, hiszen szerinte Arthur azzal teremtett békét, hogy sajátján kívül minden más környező népet kiirtott. Szerinte több mint valószínű, hogy a vezető tényleg létezett: a legendát egy Arthur és egy másik, Artur nevű vezető élete alapján írhatták, és szintén hasonlóan esélyes lehet a 2-3. században Britanniában szolgált Artorius római tábornok is.
Az 5-6. században élt hadurak világa azonban nagyon kegyetlen volt, így egy ilyen vezetőnek még a többinél is véresebbnek és durvábbnak kellett lennie, hogy személyét megőrizze a történeti emlékezet. A valóságban nem létezett sem a kőbe szúrt kard, sem a tó hölgye, sem pedig a különleges páncélzat, vagy épp a Szent Grál - mindezek csak a középkori szépírók fantáziája miatt kerültek a történetbe.
A legendás vezető személye a kelta mitológiában is megjelent: egy Young által lefordított, Armes Prydein (Hatalmas prófécia) című költemény arra figyelmeztet, hogy Arthur visszatér a sírból, és véres háborúba vezeti a keltákat az angolok ellen, amiben annyian esnek majd el, hogy a végén nem jut majd hely a holttesteknek. A vers egy olyan csatateret vizionál, ahol az angolok nem tudnak majd tájékozódni, míg a kelták hegyi medvékhez hasonlóan gyilkolnak halomra mindenkit.
Az uralkodó története egyébként a 12. században, Geoffrey of Monmouth munkássága kapcsán vált közismertté. Ezekben a történetekben jelent meg Merlin, a kerekasztal lovagjai, vagy épp az Excalibur is. Arthur legendája számos hollywoodi produkció ősforrása volt az elmúlt évek során. A legnagyobb visszhangot kiváltó adaptáció kétségtelenül John Boorman Excalibur című feldolgozása volt. De ebbe a sorba illik bele a nevezetes Lerner - Loewe musical 1967-es szélesvásznú Camelot verziója, melynek tv változatát az HBO 1982-ben Richard Harris Arthur alakításával tette feledhetetlenné; vagy akár a Mark Twain klasszikusából készült Egy connecticut-i jenki Arthur király udvarában (A Conneticut Yankee in King Arthur's Court) című komédia.
Spielberg is kölcsönzött már a legendából az 1989-es Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag (Indiana Jones and the Last Crusade) című filmjéhez, melyben Harrison Ford és Sean Connery vezetésével indultak a lovagok a Szent Grál keresésére. 2004-ben Clive Owen bújt Artorius bőrébe, míg a Merlin című, jelenleg is futó BBC-sorozatban fiatalok elevenítik fel a legendát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.