Vita egy Sztálint dicsőítő feliratról
2009. augusztus 27. 20:18 MTI
Oroszország netán Sztálin rehabilitálására törekszik? Sokakban ezt a gyanút kelti egy felirat, amely egy frissen renovált moszkvai metróállomáson tűnt fel éppen akkor, amikor Moszkva azzal vádolja a Nyugatot, hogy szándékosan alábecsüli a Szovjetunió második világháborús szerepét.
Korábban
Kedd óta látható a Moszkva központjában lévő Kurszkaja állomás oszlopsora fölött a polémiát kirobbantó jelmondat: „Sztálin tanított bennünket a nép iránti hűségre, ő ihlet munkára és nagy tettekre”. A mondat a volt szovjet himnusz szövegéből való, és már fél évszázada száműzték a metróból. Különös egybeesés mostani helyreállításával: e himnusz szerzője, Szergej Mihalkov költő, „a népek atyjának” nagy tisztelője éppen csütörtökön, 96 éves korában halt meg.
A moszkvai metró vezetősége szerint csak arról van szó, hogy korhű formában helyreállították az eredetileg 1950-ben épült állomást, a restaurálás nem takar politikai szándékokat. Orosz liberális körökben azonban nem így látják. Ezek a csoportok amúgy is kétértelműnek tartják a jelenlegi hatalom magatartását a hajdani diktátor irányában és úgy érzik, a kormányzat rehabilitálni akarja Sztálin emlékét, hogy ezzel is igazolja saját tekintélyuralmi törekvéseit.
Szergej Mitrohin, az ellenzéki Jabloko párt egyik vezetője egyenesen botrányosnak tartja a feliratot. „Az állami propaganda pozitív képet rajzol Sztálinról a tankönyvekben, kísérletek történnek emlékműveinek újjáépítésére” - mondta az AFP-nek. Ljudmila Alekszejeva egykori szovjet máskéntgondolkodó szerint a felirat restaurálóinak „kitűnő szimata van”. „Megérzik a felülről kibontakozó irányzatot. Vlagyimir Putyin kormányfő szimpatizál Sztálinnal, márpedig addig, amíg mindenki meg nem érti, hogy Sztálin a diktatúrát, a terrort, a népellenes hazugságot testesíti meg, nem válhatunk demokratikus jogállammá” - mondta Alekszejeva, hozzáfűzve, hogy követelni fogják és el fogják érni „a gyalázatos felirat eltávolítását”.
Sztálin volt a mindenható szovjet állam vezetője, akit annak idején a második világháborús szovjet győzelem kivívójaként dicsőítettek, de ő szervezte a sok millió áldozatot követelő koncepciós pereket is. Manapság neve egyre gyakrabban tűnik fel az orosz politikai közbeszédben. Népszerűsége ma is nagy: egy tévés szavazáson az orosz történelem harmadik legnagyobb hősévé választották.
Dimitrij Gajev, a moszkvai metró igazgatója szerint nincs szó a volt vezető dicsőítéséről, csupán az állomás eredeti formáját állították helyre, „azt az előcsarnokot, amelyet a mai utasok szülei és nagyszülei használtak az ötvenes években.” Egy lapnak nyilatkozva azonban elismert néhány „apró változtatást”: így például azt a Sztálin-szobrot, amely az ötvenes évek elején állt a csarnokban, nem állították helyre. Az újság, a Vremja Novosztyej emlékeztetett arra, hogy a szobrot az ötvenes évek végén ugyanakkor távolítottak el onnan, mint a most restaurált feliratot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap