2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Castro és mi, magyarok

2006. december 8. 13:21

`A szocializmust építjük. Kijutott a megpróbáltatásokból.` Ilyen és ehhez hasonló dolgokat nyilatkozott Fidel, amikor nálunk járt. 1972-ben amikor Kuba és Magyarország ugyanabba a politikai táborba tartozott, Fidel Castro ritka külföldi körútjainak egyikén Budapestre látogatott - természetesen csak azután, hogy Moszkvát érintette. Castro titkai a Múlt-kor 1. évadának 9. adásában.

Amerre járt, ő és vendéglátói - a kor propagandájával összhangban - csakis a szocialista tábor egységét és megbonthatatlan szövetségét hangsúlyozták. Kádár János például így értékelte a budapesti találkozójukat: `Egységes az álláspontunk, vállt vállnak vetve küzdünk....` Fidel szemlátomást kilógott a kelet-európai `létező szocializmus` politikusai közül. Fittyet hányva a protokollnak, nem öltönyben, hanem a kubai forradalmárok olívzöld egyenruhájában vonult el a díszsorfalak előtt.



A műsor második felében azt láthatjuk, hogy a titok természetéből adódóan menekül a közlés és a definíciók elől. Ami elhangzik, vagy amiről tudunk, az már nem titok többé. De az ellenkezője is igaz: onnantól titok igazán, és pont az benne a lényeg, hogy nem továbbadható. Mások elől elhallgatott tény: így szól az értelmező kéziszótár, ami a mi történelmi szövegkörnyezetünkben egyenlő a nyilvánosság elől elhallgatott tényekkel, vagyis az államtitkokkal.

És vajon mi lehet államtitok? Hogyan és miért szűnik meg ez a minősítés? Miféle dilemmák elé kerülhetnek politikusok egy-egy titok kapcsán? Például Önök hogyan határoztak volna, ha az alábbi eset döntéshozói közé tartoznak?

Történt a második világháborúban, hogy a szövetségeseknek sikerült megfejteni a náci Németország kódját, és ennek alapján megtudni azt is, hogy Németország a közeljövőben le akarja bombázni Coventry-t. Ez azonban a következő dilemmát okozta a szövetségeseknek. Ha váratlanul kiürítik és megvédik Coventry-t, elárulják, hogy a kódot birtokolják, s ez az elkövetkezendő hadműveletekben rengeteg katona életét követeli meg. Ha azonban sorsára hagyják Coventry-t, a város lakosai fognak elpusztulni. A kisebbik rossz elve alapján - amint az már ismert - végül ez utóbbi megoldást választották a szövetségesek. Milyen alapon és meddig titok az információ?

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár