Fejedelmek aranya. Uralkodói reprezentáció Erdélyben
2025. március 18. 14:41 Múlt-kor
Április 13-ig tekinthető meg a Fejedelmek aranya. Uralkodói reprezentáció Erdélyben című időszaki tárlat, amely az Erdélyi fejedelemség páratlan kincseit mutatja be.

Báthory Gábor (1608-1613) tízszeres dukát Szeben, 1611
Korábban
A kiállítás az Erdélyi Fejedelemség uralkodóinak reprezentációját és kincseit tárja az érdeklődők elé. A tárlat a Csíki Székely Múzeum mellett a legkiemelkedőbb magyarországi és erdélyi múzeumok – a Magyar Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, az Erdélyi Történeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum - közreműködésével jött létre.
A témát egyedi koncepcióval, a pénzek ábrázolásain keresztül közelítették meg a tárlat kurátorai, Dr. Karda-Markaly Aranka és Dr. Tóth Csaba. A kiállításon a több száz veret mellett bemutatják azokat a tárgyakat is, amelyeket a fejedelmek éremportréin is felfedezhetők. A 16. század közepén három részre szakadt Magyarország egyik részéből egy új állam, az Erdélyi Fejedelemség jelent meg Európa térképén és egy új uralkodó tűnt fel a hatalmi palettán. Az állam és annak vezetője, a fejedelem a reprezentáció eszközeivel láttatta országának gazdagságát és politikai hatalmát.
Dr. Tóth Csaba régész-numizmatikus, a kiállítás egyik kurátora kiemelte: "A kiállítás magát a pénzérmét, vagyis azt a tárgyat emeli ki, amelyen a legtöbb emberhez eljutott a korban az uralkodó képmása, emellett az ötvöstárgyak, díszfegyverek, ruhák és azok kiegészítőinek számos egyedi darabját is bemutatja. A tárlat ezeken a kincseken keresztül szemlélteti a kor divatját, a fejedelmek reprezentációs fogásait és azt, hogy Erdélyi Fejedelemség a 16–17. században jelentős gazdasággal rendelkező országnak számított."
A kiállítás újszerű vállalkozásnak tekinthető, hiszen egy korábban méltatlanul háttérbe szorult, de annál érdekesebb tematika mentén ismerteti az Erdélyi Fejedelemség arisztokráciájának anyagi kultúráját. Az Erdély történetét bemutató tárlat olyan kincsekkel érzékelteti a korszak reprezentációs igényeit, amelyet 2024-ben ebben a válogatásban először tekinthettek meg erdélyi múzeumokban az érdeklődők.

A tárlat 2025. április 13-ig látogatható a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében.
A kiállítás az állandó kiállítás jeggyel vagy a full house jeggyel látogatható.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Skinheadek Magyarországon a levéltári források tükrében 16:05
- A neandervölgyi és a modern ember kulturálisan is „keveredtek” 15:10
- Szemétlerakóból lett Róma egyik dombja a Monte Tesraccio 14:20
- A 30 000 éves keselyű: a vulkáni hamuban megőrzött fosszília 13:03
- Családfőként és politikusként is helyt állt Szilágyi Erzsébet 12:35
- A mesterséges intelligencia megoldott egy 2000 éves rejtélyt 11:04
- 105 éves korában elhunyt az utolsó brit csata pilótája 10:50
- Az ókori Róma házi istenei: hogyan védték a penátok és a lárok az otthon melegét? 10:05