Az elfeledett Erdélyi Károly
2025. március 4. 18:05 Szilágyi Gábor
A régi pártközponti legenda szerint 1956. november 4-én a szolnoki pályaudvaron odalépett egy fiatalember Kádár János mellé, hogy 1971-ig ott is maradjon. Még ha van is ebben egy jó adag túlzás, Erdélyi Károly és a Magyar Szocialista Munkáspárt első számú vezetője közötti, különlegesen szoros kapcsolat tény. A „fogadott fiú” váratlan halála nyomán aztán újabb történetek kaptak szárnyra: valóban öngyilkosságot követett el? Ha igen, miért tette? Ha nem, akkor…? Mára e találgatások feledésbe merültek, Erdélyi Károly neve és személye is kikopni látszik az emlékezetből. Ezért is indokolt szemügyre venni az életútját, és amennyire lehet, rendet tenni a tények és a pletykák között.

Erdélyi Károly és Kádár János
Korábban
„Kiskoromtól nagykoromig…”
A népdalt nem ok nélkül idézzük: Erdélyi Károly „jászkunsági gyerek” volt, Túrkevén született 1928-ban. Apjáról önéletrajzában annyit ír, hogy hetvenéves korára kilencholdnyi földet mondhatott magáénak, ő ennek – és az elemi iskolai tanító szavának – köszönhetően tanulhatott tovább. A polgári iskola elvégzése után, 1943-ban lehetősége nyílt rá, hogy államköltségen tanítóképzőbe iratkozhasson Jászberényben, amire mindenekelőtt az anyja bírta rá.
Az első képzős év után, 1944 áprilisában visszatért szülőhelyére. 1945 tavaszán a szovjetek a Tisza-hidak újjáépítéséhez igénybe vették munkaerejét – később erre úgy emlékezett, hogy ő maga jelentkezett egy felhívásra, majd neveltetésére hivatkozva még hozzátette: „1945-ben nem találtam meg rögtön az utat a Párthoz”. Az év nyarán bátyjához költözött Budapestre, és kocsis lett egy fuvarozónál.
Az új tanév megindulásakor mégis visszaült az iskolapadba, a budai tanítóképzőben folytatta tanulmányait. Az úttörőmozgalom aktivistája lett, a pártba nem sokkal az érettségi előtt, 1948. februárban lépett be.

Első munkahelye a pártfunkcionáriusok gyermekeinek óvodai elhelyezését biztosító Rákosi Mátyás Gyermekotthon volt, onnan javasolták 1948 novemberében ösztöndíjra a Szovjetunióba. A leningrádi pedagógiai főiskolára került, az államvizsgát a tervezettnél korábban, már 1953 nyarán letette, így amikor tanévkezdéskor Budapesten munkára jelentkezett, már be volt töltve minden álláshely.
A Külügyminisztérium Politikai Főosztályának vezetője, Sík Endre lett figyelmes a fiatal káderre, és kezdeményezte a tárcához vételét. Erdélyit a szovjet, majd a délkelet-európai ügyekkel foglalkozó osztályokon foglalkoztatták, elsősorban orosztudása okán.
Gyors karriert futott be: 1955-re a szovjet osztály vezetője és a minisztériumi párt-végrehajtóbizottság tagja lett. 1956 tavaszán külszolgálat következett a moszkvai nagykövetség tanácsosaként.
A forradalom kitörése után a kint tanuló párt-, katonai és belügyi funkcionáriusok hazatérését készítette elő, majd megtették az október 27-én útnak indított csoport helyettes vezetőjének. 31-én jelentkezett a Bem rakparton, ám önéletrajza szerint a forradalmi bizottság mint „sztálinistát” kizavarta az épületből. A következő napokat több elmenekült pártvezető társaságában a tököli repülőtéren töltötte, onnan vitték november 3-án Szolnokra, ahol Kádár János mellé „lépett”.
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2025. tavasz számában olvasható.
A magazin kapható az újságárusoknál, a nagyobb benzinkutakon, valamint a Libri, Spar, Tesco és Auchan üzletekben! Itt pedig kedvezményesen előfizethető.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története 12:12