Megtalálták az eddigi legrégebbi Konfuciusz-portrét
2015. november 16. 14:59 MTI
A híres kínai filozófus, Konfuciusz eddigi legrégebbi portréját találhatták meg egy legalább 2000 éves lakkozott spanyolfalon, amely a föld alól került elő darabokra törve - számoltak be régészek a Hszinhua hírügynökségnek.
Korábban
Miután a lelet darabjait összeillesztették, két arckép rajzolódott ki, és az egyikről az a szakemberek meggyőződése, hogy Konfuciuszt ábrázolja. A felületre festett kínai karakterek között Konfuciusz és apja neve mellett a híres gondolkodó egyik kedves tanítványának nevét is azonosították - közölte Csang Csung-li, a kelet-kínai Csianghszi tartományban folyó temetői feltárás munkacsoportjának helyettes vezetője.
Csang szerint a szöveg valószínűleg Konfuciusz rövid életrajzát tartalmazza, de ennek pontos elemzése, illetve a hipotézis megerősítése még hátra van. A szakember elmondta, hogy e berendezési tárgyakat az ősi kínai otthonokban a szél elleni védelemül használták, de a privátszféra őreiként is funkcionáltak, miközben a gonosz elűzésének eszközei is voltak. Gyakran díszítették őket tájképekkel, virágokkal, növényekkel, kalligráfiával.
A helyreállított darab 50-60 centiméter széles és 70-80 centiméter magas. A portrék elmosódottak, de a nyaki részek és a felöltőjük világosan kivehető. A kutatók azt feltételezik, hogy a sírba temetett nemes tisztelete jeléül festethette a bútordarabra Konfuciusz arcképét, majd halála után e számára kedves tárgyat vele temették. Mindez a szakértők szerint arra utal, hogy a Nyugati Han-dinasztia időszakának arisztokratái körében elterjedtek, népszerűek voltak Konfuciusz tanításai.
A filozófusról egyelőre ez az eddigi legrégebbi ismert portré. Az eddigi legrégebbinek egy falfestményt tartottak, amelyet egy sírkamrában találtak a kelet-kínai Santung tartomány Tungping megyéjében. A sír lakója a Keleti Han-dinasztia (25-220) időszakában hunyt el. Korábbi jelentések szerint a Nyugati Han-dinasztia eddig legteljesebb mértékben fennmaradt temetőjében, ahol a Konfuciusszal díszített spanyolfalat találták, a Kr.e. 206 és Kr. u. 25. közötti időkből nyolc sírt és a hozzájuk tartozó szekereket rejtő kamrákra bukkantak számos értékes és különleges lelettel.
Feltételezések szerint a fő sírhelyek Liu Ho és felesége földi maradványait tartalmazhatták. Liu a virágzó Han-dinasztia legnagyobbnak tartott uralkodója, Vu császár unokája volt, Hajhun kis királyság őrgrófjaként hunyt el. Az úgynevezett Hajhunhou temető leleteinek jelentőségét jelzi, hogy a kulturális örökségvédelmi hivatal igazgatója már utasítást adott arra, kezdeményezzék a temető felvételét az UNESCO világörökségi listájára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek
- A halál balvanói alagútja
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- 08:32
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap