2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: július  •  Nap: 25
35 találat
[1]

1139. július 25.

A portugál grófság királyság lesz

A mórok felett aratott ouriquei győzelmet követően I. Alfonz portugál gróf felveszi a Portugália királya címet. Az Ibériai-félsziget visszahódítása (reconquista) Portugáliában I. (Nagy) Ferdinánd uralkodása alatt kezdődött, aki 1035-től Kasztília, 1037-től pedig León királya volt. A mórok rovására sikerült jelentősen kiterjesztenie hatalmát Portugáliában, s az újonnan meghódított területeket portugál grófságként hűbérül adta vejének, burgund Henriknek (meghal: 1112). Később jelentős mértékben függetlenítette magát Kasztíliától (1094). Fia, I. Alfonz déli irányban folytatta a felszabadító harcot.

[2]

1255. július 25.

IV. Béla a budai vásárvámot a nyúlszigeti (margitszigeti) apácáknak adományozza

[3]

1261. július 25.

Bizánc ismét görög uralom alá kerül

A Palaiologosz-dinasztiából származó VIII. Mihály császár harc nélkül beveszi Konstantinápolyt, és ezzel véget vet a keresztesek által alapított Latin Császárság hatalmának, amelynek uralkodója, II. Balduin elmenekül. VIII. Mihály lesz Bizánc császára. A Latin Császárság 1204. IV. 13-án keletkezett, miután a keresztesek elfoglalták és elpusztították Konstantinápolyt. A keresztesek idegen uralma a helyi lakosság között belpolitikai feszültségekhez és számos felkeléshez vezetett. A hajdani Bizánci Birodalom feudális keresztes államokra osztása a Velencei Köztársaság aktív közreműködésével történt, ennek ugyanis kereskedelmi érdekeltségei voltak Levantéban. A keresztesek eltűrték, hogy Velence kereskedelmi telepeket biztosítson magának Görögországban, és az itáliai kikötőváros így megszilárdította hegemóniáját a Földközi-tenger keleti medencéjében régi riválisával, Genovával szemben.

[4]

1386. július 25.

A Horvátiak bosszút állnak II. Károly haláláért

II. (Kis) Károly meggyilkolásával a hatalmi válság nem szűnt meg, sőt kiéleződött. 1386 júliusában Mária királynő és anyja kis számú fegyveres kísérettel a Délvidékre indult a zavargások lecsillapítására. Gara vára közelében, Diakovár irányába tartottak, amikor a `szemet szemért` elve alapján Horváti János macsói bán csapata megrohanta őket. A túlerő és a váratlan támadás okozta meglepetés elsöpörte a királyi fegyvereseket, a katonák egy része elmenekült. A kardjával ellenálló Forgách Balázst lándzsával levették lováról, ott helyben, a királynők szeme láttára fejét vették. A magára maradt Garai leugrott a lováról, hátát a királynők kocsijának vetve védelmezte önmagát és a királynőket. `A testébe fúródó nyilakat, hogy ne akadályozzák sújtó karját, nádként tördeste el, és mindaddig szembeszállt az egész csapattal, míg egy katona a királynők kocsija alól, ahonnan nem tartott támadástól, a lábánál fogva le nem rántotta, és a királynőknek és szolgálóknak az elkövetkezendő halál félelmétől egyre erősödő éles sikoltozása közben le nem vágták a fejét.` A királynőket és a többi foglyot előbb Szlavóniába, Gomnec várába, majd Norvigrádba hurcolták. A Kis Károly elleni merényletért felelősnek tartott anyakirálynét - állítólag leánya, Mária szeme láttára - megfojtották.

[5]

1676. július 25.

Meghal Francois Hédelin Aubignac francia kritikus

XIV. Lajos gyóntatópapja Párizsban született 1604. augusztus 4-én. 1654 körül - mivel nem választották az Académie francaise tagjává - megalapította a Académie des belles-lettres nevű rivális testületet, amelynek elnöke lett. Jelentős szerepet játszott az államügyek intézésében. Középszerű drámáinál (Zénobia, 1647 és La martyre de Ste Cathérine, 1650) jelentősebb fő műve A színház gyakorlata című, amelyben elemzi a színpadi alkotás írói, rendezési, színpadtechnikai megformálásának problémáit. A közönség számára teljes illúziót nyújtó színpadi művészet mellett érvelt. Conjectures académiques sur l'Iliade (1715) című művében megkérdőjelezte Homérosz létezését.

[6]

1790. július 25.

Meghal Bernhard Basedow német pedagógus

66 éves korában meghal Johannes Bernhard Basedow német pedagógus és emberbarát, aki - Rousseau filozófiájának követőjeként - a gyermek `természetes nevelését` és ennek megfelelően az iskolarendszer reformját követelte. 1774-ben megalapította a `Philanthropin` nevű mintaiskolát, ahol a világ iránti nyitottságra, a munka és a vagyon megbecsülésére tanította a diákokat.

[7]

1826. július 25.

Kivégzik a dekabrista felkelés vezetőit

Oroszországban 1825 végén orosz katonatisztek egy csoportja felkelést indított a cár ellen, s a hadseregre támaszkodva próbálta megdönteni a rendszert. A napóleoni háborúk során orosz tisztek megismerkedhettek a nyugat-európai politikai kultúrával. Hazatérve I. Sándor cár reformokat elutasító belpolitikája ellen titkos társaságokat hoztak létre. Céljuk az alkotmányos monarchia, a föderatív rendszer és a korlátozott választójog bevezetése volt. A mozgalom résztvevői a nemesek és értelmiségiek közül kerültek ki, népi támogatás nem állt mögöttük. Számítottak a lengyel hazafiakra, de teljes függetlenséget sem Lengyelországnak, sem az Orosz Birodalom más népeinek nem akartak adni. A felkelést leverték, öt vezetőjüket 1826. július 25-én - nyilvános per nélkül - kivégezték (P. Pesztyel, K. Rilejev, P. Kahovszkij, M. Besztuzsev-Rjumin és Sz. Muravjov-Aposztol), s mintegy 120 főt kényszermunkára, vagy szibériai száműzetésre ítéltek. Mivel a felkelés decemberben robbant ki, ezért a hónap orosz neve után kapta az elnevezését.

[8]

1831. július 25.

Koleralázadás tör ki Magyarországon

Az ázsiai eredetű fertőző betegséget kereskedők hurcolták be Európába. A továbbterjedés megakadályozása érdekében kordonokat állítottak fel. Leállt a közlekedés, a kereskedelem, Északkelet-Magyarországon pedig éhínség fenyegetett a gabonabehozatal betiltása miatt. A mozgáskorlátozás következtében a lakosság nem tudott idénymunkát vállalni, így anyagi nehézségekkel is szembe kellett nézniük. Az elkeseredést fokozta, hogy a gyógyító céllal alkalmazott bizmutport több helyen túladagolták, s így felröppent a hír, hogy az urak meg akarják mérgezni a parasztokat. A lázadás Zemplén megyében tört ki, de más megyék is csatlakoztak az elégedetlenkedőkhöz. Elkergették a hatalmaskodó ispánokat, felégették a kúriákat. A felkelést végül a katonaság fékezte meg. A járványban összesen több mint fél millió ember betegedett meg, akik közül 237 ezren meg is haltak.

[9]

1848. július 25.

Az olasz szabadságharc katonai vereséget szenved

A Joseph Wenzel Radetzky vezette osztrák csapatok Károly Albert szárd király felett aratott custozzai győzelmével egyelőre szünetelnek a hadiesemények az itáliai szabadharc frontjain. Miután 1848 márciusában a milánói és a velencei lakosság elűzte az osztrák megszállókat, Károly Albert király - ahogy akkoriban nevezték: `Spada d Italia` (`Itália kardja`) - március 24-én meghirdette az Ausztria elleni szent háborút (`Guerra Santa`). A kezdeti olasz sikereket követően azonban a politikai vezetők között kiéleződtek a jövendő Olaszországgal kapcsolatos ellentétek, mire az osztrákok kihasználták az előnyt.

[10]

1849. július 25.

Kossuth nem fogadja el Szemere lemondását

Kossuth Lajos kormányzóelnök a válságos helyzetre való tekintettel nem fogadja el Szemere Bertalan lemondását. A miniszterelnök és kormánya tovább viszi hivatalát.

[11]

1856. július 25.

Megszületett Strobentz Frigyes festő

Németországban élt, de tagja volt a MIÉNK-nek (Magyar Impresszionisták és Naturalisták köre). Naturalisztikus stílusban dolgozott, festésmódja a plein air felé közeledett. Gyümölcsösben című képével tünt fel. Figurális kompozícióival több díjat nyert (Vasárnapi istentisztelet, Rózsaszínruhás hölgy). Számos alkotását őrzi a Magyar Nemzeti Galéria. 1922-től tagja volt a Szinyei Merse Társaságnak. Sokat tett a magyar festők müncheni kiállításokon való szereplése érdekében. Münchenben hunyt el 1929. június 5-én.

[12]

1859. július 25.

Az uralkodó kinevezi Johann Coronini-Cronberg grófot horvát bánná.

[13]

1892. július 25.

Megújítják az Osztrák - Magyar Monarchia és Románia között az 1883. évi szerződést.

[14]

1901. július 25.

Megszületett Kéri Kálmán vezérezredes

Felvidéki cipszer családból származott, Iglón született. Ifjú korában jegyezte el magát a katonai pályával, amelyen nagy karriert futott be. Tüzérségi hadapródiskolát, Ludovika Akadémiát és vezérkari iskolát végzett, 1921-ben tüzértiszt, 1942-ben pedig már vezérkari ezredes volt. Három hadügyminisztert is szolgált szárnysegédként. 1944-ben a Kárpátokban harcoló VI. debreceni hadtest, majd az I. magyar hadsereg vezérkari főnöke volt. 1944. október 16-án, Horthy sikertelen kiugrási kísérlete után Dálnoki Miklós Bélával együtt átment az oroszokhoz, majd részt vett a fegyverszüneti tárgyalásokban. 1945-ben az Ideiglenes Nemzeti Kormány megbízásából, a honvédelmi minisztérium katonai főnökeként az új magyar hadsereg szervezését irányította, amikor letartóztatták. Ezután megjárt több szovjet és magyar internálótábort és börtönt, egyebek között Recsket is. 1953-as szabadulását követően volt éjjeliőr, segédmunkás, pincemester, majd raktáros. 1966-tól nyugdíjasként élt. A rendszerváltást követően először a Recski Szövetség elnökévé választották, 1990-ben pedig az MDF országos listáján bekerült a parlamentbe. Tagja volt az országgyűlés honvédelmi bizottságának is. 1990-ben tartalékos vezérőrnaggyá, rá egy évre pedig tartalékos vezérezredessé léptették elő. Megkapta a Magyar Köztársaság Zászlórendjét és a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét.

[15]

1909. július 25.

Louis Blériot átrepüli a La Manche-csatornát

A francia Blériot maga építette gépével, elsőként repüli át a La Manche-csatornát. A Calais és Dover közötti 35 kilométeres távot 27 perc és 30 mp alatt teszi meg. Nemcsak a hírnév, hanem az az 1000 font sterling is az övé, amit a `Daily Mail` ajánlott fel jutalmul.

[16]

1912. július 25.

A király szentesíti a polgári perrendtartás életbe léptetéséről szóló 1912: LIV. törvénycikket.

[17]

1915. július 25.

Német tengeralattjárók elsüllyesztenek az ír partok mellett két amerikai kereskedelmi hajót

[18]

1918. július 25.

Max von Hussarek báró osztrák miniszterelnöki kinevezést kap.

[19]

1927. július 25.

Meghal Csernoch János bíboros, esztergomi érsek, hercegprímás.

~ Sztrájkba kezdenek a budapesti vasasok, fizetésemelésért. Mintegy 17 - 18 ezer vasmunkás vesz benne részt; a sztrájk üzemenkénti tárgyalásokkal ér véget.

[20]

1931. július 25.

Megalakul a Román - Magyar Kereskedelmi Kamara Bukarestben.

[21]

1931. július 25.

A Szocialista Munkásinternacionálé IV. kongresszusa megkezdődik Bécsben.

Követeli a 40 órás munkahetet; a Népszövetség hathatós intézkedéseit a háborús konfliktusok megakadályozására.

[22]

1932. július 25.

Moszkvában aláírják a szovjet-lengyel megnemtámadási szerződést

[23]

1932. július 25.

A Társadalmi Egyesületek Halálbüntetés Elleni Szövetsége országos aláírásgyűjtő akciót kezdeményez a statáriális rendelet azonnali hatályon kívül helyezése érdekében.

[24]

1934. július 25.

Az osztrák nemzetiszocialisták puccskísérletet hajtanak végre

Az osztrák nemzetiszocialisták egy puccskísérletük során meggyilkolták Bécsben Engelbert Dollfuss osztrák szövetségi kancellárt. A puccsisták, akik katonai és rendőri egyenruhákba öltöztek, dél felé benyomultak a kancellári hivatalba és az osztrák rádióstúdióba. A felkelők a rádióban hírül adták Dollfuss (meg nem történt) lemondását, s előzetes megbeszélésük szerint ez a bejelentés robbantotta ki egész Ausztriában a felkelést. Dollfussra menekülés közben rálőttek, s a kancellár a délután folyamán belehalt sérüléseibe. A rendőrség a rádió épületében legyűrte a nemzetiszocialistákat. Tárgyalások után a puccsisták este felé kiürítették a kancellári hivatalt, és megadták magukat. A következő napok folyamán a kormány a szövetségi tartományokban is felszámolta a felkeléseket. Az ausztriai helyzetet évek óta gazdasági válság, a munkanélküliek nagy száma, a munkásmozgalom aktivitása a Köztársasági Védőszövetség (Schutzbund, az osztrák szociáldemokraták fegyveres szervezete) és a tekintélyelvi jobboldali Heimwehr, valamint a nemzetiszocialisták terrorakciói jellemezték. Az 1932 óta hivatalban lévő Dollfuss kancellár a válságot tekintélyelvi rendi államrendszer létrehozásával és a demokratikus elvek háttérbe szorításával kívánta orvosolni. 1933-ban kiiktatta a parlamentet, majd a nemzetiszocialista pártot betiltatta. 1934 februárjában a Heimwehrhez közel álló kormány és a diktatórikus politikát elutasító szociáldemokraták között kiéleződtek a feszültségek. Február 12-én a Köztársasági Védőszövetség a munkásotthonok tervszerű átkutatására lövésekkel választolt. A felkelés Bécsből átterjedt Ausztria más részeire. Az ellenállást a szociáldemokrata Otto Bauer és Julius Deutsch vezette, tevékenységük azonban nem volt kellően megszervezve. A kormány Bécsben és az érintett szövetségi tartományokban statáriumot rendelt el, és Bécsben tüzérséget vetett be a felkelőkkel szemben. Délután betiltották az Ausztriai Szociáldemokrata Pártot, február 14-én pedig feloszlatták a szabad szakszervezeteket. A véres harcok február 15-éig elhúzódtak.

[25]

1935. július 25.

Sztrájkba lép mintegy 10 ezer fővárosi építőmunkás béremelésért.

~ Megkezdődik a Kommunista Internacionálé VII. kongresszusa Moszkvában. A Magyarországi Kommunisták Pártját 5 szavazati és 2 tanácskozási joggal részt vevő küldött képviseli.

[26]

1939. július 25.

A kormányzó Varga Józsefet nevezi ki iparügyi miniszterré.

[27]

1942. július 25.

A 2. magyar hadtest csapatai elérik a Dont

[28]

1943. július 25.

A Duce bukása és szabadulása

A szövetségesek szicíliai partraszállása (1943. VII. 10.) után felerősödik az olaszok ellenállása a háborúval és a fasiszta rendszerrel szemben. A Fasiszta Nagytanács leszámol Benito Mussolini politikájával, s azt javasolja, keressék meg az olasz királyt, hogy vegye át a haderők főparancsnokságát. Július 25-én III. Viktor Emánuel király, aki kapcsolatba lépett a Duce ellenzékével, utasítást ad Mussolini letartóztatására. A fasiszta pártot feloszlatják. Szeptember 12-én azonban német ejtőernyősök kiszabadítják a Gran Sassón internált Mussolinit, aki Hitler parancsára új fasiszta államot alapít, a salói Fasiszta Szociális Köztársaságot, amely Németországtól függ, és csupán Észak-Olaszországra terjed ki.

[29]

1957. július 25.

Tunézia Burgiba elnökkel köztársasággá válik

VIII. Mohamed al-Amin bej elmozdítása után a tunéziai parlament Habib Burgibát választja meg államelnöknek, s ezzel Tunézia köztársasággá válik. Tunézia, amely 1881-től francia gyarmat volt, 1956. március 20-án a Burgiba alapította Új Desztur Párt nyomására elnyeri a függetlenséget. 1956. április 14-én Burgibát egyértelmű többséggel miniszterelnökké választják. Az egykori gyarmat és Franciaország között a viszony mindamellett továbbra is feszült, mert Tunézia támogatja Algéria függetlenségi törekvéseit.

[30]

1978. július 25.

Megszületik Louise Brown, az első lombikbébi

[31]

1985. július 25.

Hudson megbetegedése újabb AIDS-vitákat eredményez

Párizsban, egy sajtókonferencián megerősítik, hogy Rock Hudson amerikai filmszínész immunhiány-betegségben, AIDS-ben szenved. A jeles filmszínész esete, aki nyilatkozatával homoszexualitását is elismerte, az Egyesült Államikban kiélezte a vitát az AIDS-betegek gyakori megkülönböztetése körül. Hudson október 2-án belehalt betegségébe. Elvben, AIDS-ben bármely korosztályhoz tartozó és akármilyen körülmények között élő emberek megbetegedhetnek. A tudomány mindamellett hangsúlyozza, hogy bizonyos csoportok esetében különösen nagy a fertőzés kockázata, például: - partnereiket gyakran váltogató homoszexuálisoknál; - AIDS-szel fertőzöttek szexuális partnereinél; - prostituáltaknál; - intravénásan kábítószert élvezőknél; - olyanoknál, akik hosszabb időt Haitin, a Karib-térségben vagy Közép-Afrikában töltöttek. Július végi adatok szerint az Egyesült Államokban az AIDS-betegek száma 12 067 (1982-ben 1316), s 8000 már meghalt. Az NSZK-ban a szövetségi Egészségügyi Minisztérium adatai szerint a betegek száma októberben 291. Azt a javaslatot, hogy tegyék kötelezővé a fertőzöttek és betegek bejelentését, a szövetségi Egészségügyi Minisztérium mindazonáltal elutasítja, hogy elkerülje az AIDS-esek társadalmi elszigetelődését. 1987. május 19-én a bajorországi CSU-kormány mégis olyan rendszabályokat léptetett életbe, amelyek a többi között előírják az AIDS-fertőzöttek név szerinti bejelentését. A párizsi Pasteur-intézet és a bethesdai (USA) rákkutató intézet világviszonylatban élenjáró AIDS-kutatóinak januárban szinte egy időben sikerült izolálniuk az AIDS-vírust. AIDS-ellenes oltóanyagot vagy az immunhiányt gyógyító szert mindamellett még nem sikerült találni. Több afrikai országban már évekkel ezelőtt voltak AIDS-megbetegedések.

[32]

1988. július 25.

Sevarnadze cáfolja a `rendszerek harcát

Eduard Sevarnadze szovjet külügyminiszter túlhaladottnak nevezi a `rendszerek harcáról` szóló elméletet

[33]

1994. július 25.

46 éves hadiállapot zárul le

Izrael és Jordánia Washingtonban közös nyilatkozatot ír alá, mely 46 éves hadiállapotnak vet véget.

[34]

1996. július 25.

Magyarországra látogat Javier Solana

Javier Solana, a NATO fôtitkára jár Taszáron, az IFOR-bázison, és Szolnokon, a Cooperative Chance ’96 nevû többnemzetiségû NATO-hadgyakorlaton. Tárgyalásokat folytat Horn Gyula miniszterelnökkel, Kovács László külügyminiszterrel és Keleti György honvédelmi miniszterrel.

[35]

2000. július 25.

Szállodára zuhan egy Concorde Párizsban

Közvetlenül felszállás után egy szomszédos szállodára zuhan az Air France egyik Concorde típusú repülõgépe Párizsban. Az áldozatok száma 114-re tehetõ.

Bezár