Elveszett kínai törzs lenyűgöző sírjára bukkantak
2016. március 11. 13:27
Szarvasmarhák és juhok csontjait, valamint szekereket, bronzedényeket fedeztek fel amerikai régészek egy 2500 éves sírban, amelyre a kelet-kínai Honan tartománybeli Lojang város melletti faluban bukkantak. A számos ősi dinasztia központjául szolgáló város melletti sírhely a szakértők szerint az alig ismert luhung zsung nevű népcsoporthoz köthető.
Korábban
A rég „elveszett” népcsoport az ókori kínai tavasz és ősz korszakban (Kr. e. 771-476) volt meghatározó tényező. Az időszak irodalmi elnevezését az Kr. e. 5. században összeállított történeti krónikáról kapta, egyébként a Csou-dinasztia második, a Keleti, vagy Kései Csou-kor első periódusáról van szó. A történelmi szövegekben barbárként említett törzs a Kr. e. ötödik században kezdődő Hadakozó fejedelemségek korában (Kr. e. 475-221) tűnt el szinte nyomtalanul – minden bizonnyal beolvadtak a környező, katonailag erősebb népcsoportokba.
A régészek szerint borzasztóan kevés információnk van a luhung zsung népcsoportról, ezért is igen különleges ez a felfedezés, amely a szakértők vizsgálatai után egyértelműen a törzshöz kapcsolható. A kínai történelem az egyik legmozgalmasabb és legsokoldalúbb, ugyanakkor a legkomplexebb és az egyik legbonyolultabb a népek históriái között, így a történészeknek még számtalan fehér foltot kell eltüntetniük. Ez a felfedezés nagyban segít ebben.
A sírban számos leletre bukkantak, többek között szekerek, lovak és egyéb haszonállatok csontvázai és koponyái, továbbá bronzharangok, bronzból készült edények, bortárolók, rituális eszközök, valamint olyan kagylók kaptak helyet a sírban, amelyek az Indiai-óceánból, illetve a Dél-kínai-tengerből származnak. A sír elhelyezkedése, valamint a leletek sokfélesége és tartalma alapján a régészek arra következtetnek, hogy valamely előkelőség sírjára bukkantak, amely a Csou-dinasztiára jellemző temetkezési hagyományok alapján lett berendezve.
„Ez valóban egy hatalmas nagy felfedezés” – mondta Robert Murowchick, a Bostoni Egyetem régészprofesszora. Hozzátette: a sír jelentősége nem csupán abban áll, hogy egyértelmű kapcsolatot feltételez a számunkra még mindig sok rejtéllyel bíró luhung zsung népcsoporttal. Azért is nagyszerű felfedezés, mert Lojangban található, ahonnan mindezidáig igen kevés sírt tártak fel a Kései Csou-korból.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- Fidel Castro a mágnás proletár 20:19
- Sikertelenül harcolt a pánarab egységért Egyiptom elnöke, Gamál Abd en-Nászer 19:05
- 10 érdekesség a zombikról, amikről nem is tudtad, hogy tudnod kéne 19:04
- A klasszikustól a kortársig – Virágzó művészet New York Cityben 17:14
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó 17:05
- Politikai kérdés is volt Budapest mielőbbi helyreállítása a forradalom után 16:05
- Különleges kincseket hagytak az utókorra Európa bronzkori kereskedői 14:20
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése 09:05