A történész legalizálná a vérfertőzést
2004. június 9. 00:43
Az egyik legelismertebb új-zélandi történész szerint hatálytalanítani kéne a vérfertőzést tiltó rendelkezéseket.
Peter Munz történész-professzor mindössze szakmai berkekben hangoztatta véleményét, s csak a sajtótól értesült róla, hogy kijelentései politikai vihart kavartak.
`Nézze, nem igazán érdekelnek a huhogók` - mondta az idős professzor, aki szerint még akkor sincs alap az incesztus jogi szankcionálására, ha szülő és gyerek között kerül rá sor - feltéve, hogy a gyerek betöltötte a törvényes korhatárt.
Az ilyen típusú szexuális kapcsolat elég ritka az emberiség történetében, annál az egyszerű oknál fogva, hogy az egyazon családban felnőtt emberek nem találják egymást szexuálisan vonzónak. `Egy esetet leszámítva.` - fűzte hozzá Munz. `Ha pszichopatákról van szó. Ebben az esetben viszont más a bajuk.`
A vérfertőzés tilalma a világ összes törvénykezésében szerepel, de `nem látom be, hogy akkora bűn lenne` - állítja a történész. A vérfertőző kapcsolatból születhet gyermek, ám Munz szerint még a belterjességből eredő genetikai torzulás veszélye sem elég indok arra, hogy tiltsuk az ilyen kapcsolatokat.
`Bebizonyították már, hogy a belterjes kapcsolatból eredő genetikai károsodás egyrészt nagyon ritka, másrészt több nemzedékkel később teljesen elenyészik` - indokolta véleményét a történész az új-zélandi parlamenti képviselőknek, akik a helyi büntető-törvénykönyv módosításán gondolkodnak. Mivel Munz régóta foglalkozik történeti szempontból a témával, az új-zélandi parlament arra kérte, jelenjen meg előttük, s fejtse ki álláspontját. Munz 10 éve dolgozik a kultúra evolúciójáról szóló könyvén.
A történész elmondta: az ókori Egyiptom uralkodóinak, a fáraóknak egyenesen tilos volt saját lánytestvéreiken kívül másnak gyermeket nemzeniük. A királyi - mi több, isteni - géneket istentelenség lett volna elpazarolni. `Érdekes fejezete ez a teljes történetnek` - mondta Munz.
Munz szerint a vérferőtzés világszerte elismert tabuja a paleolit társadalmak öröksége. `A korabeli törzsekben és társadalmakban nem lehetett megengedni, hogy a nők versengés tárgyai legyenek az otthonokon belül` - állítja.
Peter Munz 1921-ben született, családjával német zsidóként menekült Új-Zélandra 1940-ben, ahol később történész-diplomát szerzett. Olyan híres kollágákkal dolgozott, mint Karl Popper és Ludwig Wittgenstein, posztgraduális tanulmányait Cambridge-ben végezte. Az 1940-es évek végén tért vissza Wellingtonba, és 40 éven át a Victoria University történész-professzoraként dolgozott. 1987-ben vonult nyugdíjba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap