Párizsban maradnak a lopottnak vélt bronzszobrok
2009. március 3. 10:40 MTI
Nem kívánta az árverést szervező Christie's londoni központja hétfőn kommentálni, hogy egy kínai műgyűjtő bejelentette: tiltakozásul licitált, és esze ágában sincs kifizetni az Yves Saint Laurent-hagyatékból kalapács alá került, Kína által visszakövetelt bronzszobrokat, amelyekre a múlt heti párizsi árverésen ő adta a legjobb ajánlatot. Az MTI érdeklődésére az aukciósház párizsi irodája annyit azonban közölt: a műtárgyak egyelőre a francia fővárosban maradnak.
Korábban
A londoni székhelyű aukciósház rövid közleményben tudatta, hogy politikájának megfelelően nem kívánja kommentálni sem a vásárlók, sem az eladók személyét, valamint arról sem kíván nyilatkozni, hogy a konkrét esetben milyen intézkedéseket kíván foganatosítani. A Christie's honlapján közölt információk szerint a vásárlónak hét nap áll rendelkezésére az összeg átutalására.
Kate Malin, az aukciósház hongkongi kirendeltségének szóvivője a France Info francia hírrádióban azonban elmondta, hogy a két bronzszobrot a licitálónak addig semmiképpen nem adják át, amíg azokat ki nem fizette. Ezt az MTI érdeklődésére a Christie's párizsi irodája is megerősítette. Arra a kérdésre, hogy a műtárgyak jelenleg hol vannak, a sajtóiroda munkatársa azt válaszolta: egyelőre Párizsban maradnak.
A szobrok jelenlegi tulajdonosa, a tavaly elhunyt Yves Saint Laurent divattervező partnereként ismertté vált Pierre Bergé üzletember a France Infónak elmondta: ha a kínai műgyűjtő nem fizeti ki a szobrokat, megtartja őket és "otthonában tovább él velük". A patkányfejet, illetve nyúlfejet ábrázoló, mintegy 40 centiméter magas bronzszobrok múlt szerdán a vártnál jóval magasabb áron, egyenként 15 millió euróért (4,6 milliárd forint) keltek el a Christie's párizsi árverésén. Mindkét szoborra három-három potenciális vásárló licitált telefonon.
Caj Ming-csao (Cai Mingchao) kínai műgyűjtő hétfőn egy sajtókonferencián felolvasott közleményben jelentette be, hogy ő volt az eddig ismeretlen nyertes ajánlattevő. A férfi, aki egyúttal a Tengerentúlon Eltűnt Kulturális Műkincsek Visszaszerzésének Kínai Alapítványa elnevezésű civil szervezet tanácsadója, leszögezte: soha nem is nem volt szándékában az összesen több mint harminc millió eurós vételár kiegyenlítése. Mint mondta: azért licitált, hogy ezzel tiltakozzon a rablott műkincsek eladása ellen.
Az alapítványt 2002-ben hozta létre Pekingben akadémikusok és "befolyásos emberek" egy csoportja. "Szerintem bármelyik kínai fellépett volna abban a pillanatban. Csupán nekem adatott meg a lehetőség. Pusztán a kötelességemet teljesítettem" - fogalmazott Caj az alapítvány honlapján is megjelent rövid közleményében.
A műkincseket brit és francia csapatok zsákmányolták, amikor az 1860-as második ópiumháború alatt lerombolták a kínai császár nyári palotáját. A kínai külügyminisztérium szóvivője nemrégiben kifejtette: a modern kori történelemben a nyugati imperialista hatalmak számos kínai műkincset raboltak el a pekingi nyári palotából, amelyeknek vissza kell térniük Kínába. A 18. századi szoborfejek már legálisan kerültek a francia divattervező és Pierre Bergé birtokába. A kínaiak a párizsi aukció ellen is tiltakoztak, ám a Christie's ragaszkodott a jogához, hogy elárverezze a műkincseket.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59