2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Akinek a tánc volt az élete

2008. július 6. 15:30

Felavatták Balogh Béla aranysarkantyús cigánytáncos szobrát az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) fővárosi székházának aulájában pénteken; a legendás művész 13 éve, 37 évesen halt meg.

A márvány talapzaton álló bronzból készült mellszobrot Farkas Pál szekszárdi szobrászművész készítette el, az alkotást Iványi Gábor metodista lelkész szentelte fel. A rendezvényen jelen volt Kiss Péter kancelláriaminiszter és Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke is. Az avatás után roma zenekarok, táncosok, egykori barátok és zenésztársak műsorral idézték fel az együtt töltött pillanatokat, miközben archív videó- és fényképfelvételeket vetítettek a legendás cigánytáncosról.

Balogh Béla a szatmári Nagyecsedről érkezett a fővárosba, majd az idén 30 éves, roma folklórt játszó Kalyi Jag zenekarral 1983-ban megnyerték a Ki mit tud? versenyt. Még ugyanabban az évben az országos szólótánc-fesztiválon a néptáncosok között a legjobbnak bizonyulva elnyerte az aranysarkantyú díjat. Táncolt, szájbőgőzött és kannán is játszott.

Egy interjúban így vallott magáról: "megszülettem Magyarországon, jog szerint magyar állampolgárnak. De ha táncolok, akkor mutatom meg, kiféle-miféle vagyok. A tánc mutatja meg bennem a tudatot, hogy miként éljek. Eljárok mindent, ami tánc. Itt fogalmaztam meg magamnak, a fővárosban, hogy aki a 20. század végén Európába születik, az európai".

Balogh Béla táncmozdulatai közben sokszor megállt, olyanná vált, mint egy szobor, ez a hosszan kitartott pillanat is maga volt a tánc, s amikor végre megmozdult, mindenkiből felszakadt a levegő. Ez volt a beteljesedés. Korai, 1995-ben bekövetkezett halála óta családja és barátai őrzik szellemiségét, amely az általa alapított Lindri (Álmok) együttesben ma is él. Keserű Judit és Rónai Ferenc A szivárványtáncos címmel portréfilmet készített róla.

Az Országos Cigány Önkormányzat közgyűlése 2003-ban úgy határozott, hogy Balogh Béla születésnapját, november 9-ét a cigánytánc ünnepnapjaként tartják számon.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár